strona główna

Aktualności

ZG PZŁ zabrał się do strzelectwa. Ograniczenie naważek śrutu na zawodach godzi w branżę i myśliwych

ZG PZŁ zabrał się do strzelectwa. Ograniczenie naważek śrutu na zawodach godzi w branżę i myśliwych
Kwiecień 21 17:06 2023 Wydrukuj

Aktualizacja: Zarząd Główny PZŁ 25 kwietnia powiadomił w witrynie internetowej związku o podjęciu 20 kwietnia uchwały, w myśl której do końca tego sezonu strzeleckiego dopuszcza się używanie podczas zawodów centralnych amunicji z naważką 28 g, o grubości śrutu nieprzekraczającej 2,5 mm. Derogacja ta nie dotyczy jednak zawodów w randze mistrzostw PZŁ ani żadnych zawodów Ligi Strzeleckiej – na nich obowiązuje już nowy regulamin.


Zmiana dotycząca dopuszczalnych naważek śrutu na zawodach w strzelaniach myśliwskich, ustanowiona Uchwałą Zarządu Głównego PZŁ nr 107/2023 z dnia 14 kwietnia 2023 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu zasad strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez Polski Związek Łowiecki (pięciobój i sześciobój), jest zaledwie z pozoru sprawą błahą. Wprowadzono ją nie tylko z pominięciem Komisji Strzeleckiej NRŁ, bez konsultacji z jej członkami i wbrew regulacjom przyjętym przez nich jesienią zeszłego roku (szczegóły w zamieszczonym niżej oświadczeniu), lecz także bez uwzględnienia interesu polskich importerów i dystrybutorów amunicji oraz samych strzelców.
 
Jeszcze przed otwierającym się właśnie sezonem strzeleckim, zgodnie z kierunkiem zmian przyjętych w prawidłach strzelań myśliwskich, magazyny zaopatrzono w naboje z naważkami 28 g (do rzutków) i 32 g (do makiety zająca). Wobec odgórnego wstrzymania popytu sklepy staną jednak przed dużym problemem. Na półkach będą zalegać niepotrzebne już 32-gramowe naboje, z kolei zgromadzone zapasy naboi o dopuszczonej teraz do rzutków naważce do 24 g prawdopodobnie nie zaspokoją potrzeb klientów. Zapewne przełoży się to na ograniczenie możliwości treningu oraz swobodnego startu w zawodach strzeleckich. A pamiętajmy, że jednym z ich głównych celów jest przygotowanie myśliwych do polowania oraz doskonalenie ich umiejętności.
 
Co więcej, niektórzy strzelcy jak zwykle przed sezonem zrobili sobie duże zapasy amunicji, której teraz nie będą mogli wykorzystać. Utyskują, że przez nagłą zmianę dopuszczalnych naważek, której nic nie zapowiadało, utopili nawet kilka tysięcy złotych. Jakiej motywacji ZG PZŁ należy upatrywać w takim działaniu?
 
Red., Fot. 
andrew_shots/Adobe StockOświadczenie Komisji Strzeleckiej Naczelnej Rady Łowieckiej

Informujemy, że na posiedzeniu Komisji Strzeleckiej NRŁ, które odbyło się we Włocławku 15 i 16 listopada 2022 r., zostały wprowadzone drobne poprawki do obowiązujących „Prawideł strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ”. Obejmowały one – zgodnie z sugestiami myśliwych – dopuszczenie przy strzelaniu do makiety zająca naważki śrutu do 32 g i zmniejszenie maksymalnych dolotów rzutków o 5 m. Pozostałe zmiany dotyczyły stylistyki, ujednolicenia nazewnictwa i korekty błędów.
 
16 marca 2023 r. NRŁ uchwałą nr 600 zatwierdziła wspomniane prawidła strzelań i przekazała je do realizacji Zarządowi Głównemu PZŁ. Niestety z niewiadomych przyczyn nie zostały one opublikowane ani wprowadzone w życie. Zamiast tego ZG PZŁ 14 kwietnia uchwalił własne zasady. Prawidła strzelań nazwał „regulaminem” i zawarł w nim nieuzasadnione zapisy o zmianie dopuszczalnej naważki śrutu do 24 g przy strzelaniu do rzutków i do 28 g przy strzelaniu do makiety zająca. Ponadto dopuszczono do strzelań kaliber 22 Hornet, posługując się definicją broni myśliwskiej z regulaminu polowań.
 
Oświadczamy, że Komisja Strzelecka NRŁ nie utożsamia się z tym projektem oraz że projekt ZG PZŁ nigdy nie był z nią konsultowany.
 
Komisja Strzelecka NRŁ

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.