strona główna

Aktualności

Szkolenie psów do poszukiwania padłych dzików nabiera tempa

Szkolenie psów do poszukiwania padłych dzików nabiera tempa
Sierpień 03 12:45 2021 Wydrukuj

Pełną parą ruszyły w Niemczech szkolenia psów do poszukiwania dzików padłych na ASF. Po pierwszych przypadkach stwierdzenia choroby w zeszłym roku we wrześniu w Brandenburgii i w październiku w Saksonii zasięg epizootii uległ zwiększeniu. Mimo grodzeń i różnorakich restrykcji poszerzają się zapowietrzone areały we wschodnich landach i rośnie liczba stwierdzonych tam przypadków ASF-u wśród dzików. Pierwsze ogniska zarazy wystąpiły ostatnio również w hodowlach świń.
 
Specjalnie przeszkolone psy są używane w Niemczech do przeszukiwania trudno dostępnych obszarów leśnych od końca ubiegłego roku. Wykorzystanie czworonogów służy kontroli stref zagrożonych wystąpieniem pomoru. Pozwala ponadto na szybkie usunięcie padłych zwierząt, a tym samym na sprawną likwidację źródeł infekcji na obszarach, gdzie już stwierdzono obecność wirusa.
 
Pierwsze programy szkolenia psów, przede wszystkim ras myśliwskich, zaczęto realizować w Saarze i Szlezwiku-Holsztynie bezpośrednio po wystąpieniu ognisk ASF-u w Belgii oraz w Czechach. Zainicjowane, na razie częściowo nieformalnie, układanie i wykorzystanie czworonogów do poszukiwań padłych dzików odbywa się w ramach programów organizowanych i finansowanych przez administrację państwową na szczeblach landów m.in. w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii oraz Brandenburgii. Podjęcie takich działań planuje się również w Badenii-Wirtembergii, gdzie ma zostać przeszkolone minimum 70 psów, aby w razie potrzeby były do dyspozycji tamtejszych służb weterynaryjnych. W finansowane przez administrację szkolenia angażują się zarówno organizacje myśliwskie, jak i prywatne ośrodki szkoleniowe zajmujące się układaniem psów użytkowych dla służb ratowniczych i do innych zastosowań. Opracowywana jest także jednolita metodyka oceny przydatności do pracy nowego rodzaju psów użytkowych.
 
W najbliższych dniach w Meklemburgii odbędą się warsztaty zorganizowane przez tamtejsze ministerstwo rolnictwa, leśnictwa i środowiska, któremu podlegają służby weterynaryjne graniczącego z Polską landu. Celem tego spotkania będzie analiza dotychczasowych doświadczeń zebranych w Niemczech w trakcie pracy z psami na objętych ASF-em terenach Brandenburgii i Saksonii. Relację z tych warsztatów, wnioski, szanse i problemy, z jakimi wiąże się w praktyce praca psów myśliwskich w niecodziennej roli, postaramy się przekazać w jednym z najbliższych numerów .
 
Z Niemiec Andrzej R. Krysztofiński, Fot. Jacqueline Mette

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.