Spis treści numeru 1/2020

Nieważne, ile strzeliłeś – ważne jak | 6
Izabela Kamińska

Polowania i podróże w różne zakątki świata to największe pasje Marka Houszki. Profesor opowiada, jak udaje mu się je łączyć z pracą naukową. Wyjaśnia też, na czym polegają jego badania oraz jaki wpływ mają na łowiectwo. Patolog zabiera także głos w sprawie relacji między ludźmi a zwierzętami we współczesnym świecie.

Wieści z pól i kniei | 14

GIW o afrykańskim pomorze świń
List otwarty ws. blokady zbiorówki
Poświęcenie pomnika św. Huberta Tomasz Nogaj
Drezdeneckie Spotkania z Kulturą Łowiecką Paweł Szustkiewicz
Kolejny ambulans dla poznańskiego pogotowia od wielkopolskich myśliwych
10 lat Pięciu Wspaniałych Hubert Jachimowski
Międzynarodowe Rykowisko Karpackie – dwie dekady za nami
Jarocin pełen atrakcji
Puchar Jesieni z pokazem Raniera Testy
Ocena weimarów w Brochowie Anna Musiał, Izabela Biernacka
Piknik z nagrodami

Zdaniem myśliwego | 24

Jak kochać dziecko Monika Szima-Efinowicz
Prowadzący polowanie o postrzeleniu myśliwego Grzegorz Kozibąk
Czy grodzenia upraw leśnych są zasadne? Daniel Ptak
Historia oznaki organizacyjnej PZŁ Tomasz Nogaj
Gaszenie pożaru benzyną Maciej Kolańczyk

Jak walczyć z mową nienawiści? | 36
Miłosz Kościelniak-Marszał

Kiedy prawie dekadę temu na konferencji naukowej w Poznaniu w dyskusji nad jednym z referatów zwrócono uwagę na brak promocji łowiectwa w społeczeństwie i skutki, do jakich to doprowadzi, większość obecnych w sali myśliwych nie przypuszczała, jak prorocze okażą się te prognozy. Władze PZŁ, nie bacząc na zmiany, które zachodziły w otaczającej rzeczywistości, zwyczajowo zlekceważyły udzielane wskazówki, a był to ostatni dzwonek, żeby zweryfikować dotychczasowe podejście i skoncentrować działania na poprawie wizerunku łowiectwa.

Czym jest, a czym powinien być PZŁ? | 39
Witold Daniłowicz

Propozycja odebrania PZŁ uprawnień administracyjno-zarządczych w zakresie łowiectwa i przekazania ich administracji rządowej budzi wiele emocji. Tymczasem takie rozwiązanie pozwoliłoby Związkowi zająć się tym, co powinno być jego głównym celem, czyli reprezentowaniem interesów myśliwych.

Normowanie stanów zwierzyny w lasach | 42
Bartosz Szpojda

Leśnicy zaczynają się borykać z coraz większymi kosztami uszkadzania lasów przez zwierzynę płową. Dużym problemem jest przy tym ustalenie jej rzeczywistych stanów, obecnie mocno niedoszacowanych. Wrocławska RDLP znalazła na to sposób i chce intensyfikacji odstrzału przez myśliwych.

Pastwiska dla wilków jak stołówki | 46
Krzysztof Potaczała

Dochodziła dziesiąta, gdy nagle przeraźliwie zarżał koń, a dwa inne zerwały się i uciekły na skraj pastwiska. Trzy godziny później Agnieszka Czeżyk-Wójtowicz, która znakowała szlak ścieżki turystycznej, natrafiła na liczne ślady wilczych łap odbitych w błocie. Zaraz potem zobaczyła zjedzoną do połowy klacz.

Kaczy pipek, czyli faszerowana szyjka | 50
Wojciech Charewicz

To doskonałe w smaku i piękne danie jest proste do przyrządzenia. Nie wymaga ani wymyślnych przypraw czy dodatków, ani wyszukanych technik kulinarnych. Od takich rzeczy powinno się rozpoczynać naukę gotowania, bo udana potrawa wywołująca zachwyt zachęca do pracy w kuchni i hobbystę, i kucharza zawodowego.

Wartościowe trofeum – czaszka bobra | 52
Wojciech Misiukiewicz

W 2016 r. pozwolono na odstrzał redukcyjny bobrów, a ze względu na dużą populację tych gryzoni zapewne takie zgody wkrótce zostaną wydane ponownie. Wielu myśliwych jednak nie wie, że czaszka bobra jest cennym trofeum. Jak go nie zmarnować?

Telemetria w sokolnictwie | 56
Adam Mroczek

Sokolnictwo zalicza się do najstarszych istniejących form łowiectwa. Choć same sposoby układania ptaków łowczych przez wieki niewiele się zmieniły, to już służące temu pomoce w ostatnich kilkudziesięciu latach pojawiły się zupełnie nowe.

Syberyjskie polowanie na niedźwiedzia z łajkami (II) | 59
Wiktor Biesiadecki

Udało mi się spełnić moje marzenie i pojechać na Syberię na prawdziwe łowy na niedźwiedzia. Po dotarciu do Rosji wypełniliśmy plecaki po brzegi i ruszyliśmy w tajgę. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak ciężko.

Polowanie na słowa | 62

Zbłąkane dusze Eugeniusz Cyran
Moja Felicja Przemysław Centkowski

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

Za tropem po planszy
Skarpety myśliwskie z antypodów
Duńskie buty z bizonem

W ciszy na zimowy podchód | 70
Hubert Jachimowski

W szafie z ubraniami myśliwskimi mam kilka kompletów odzieży na poszczególne rodzaje polowań i każdą porę roku. Zastanawiałem się zatem, czy kolejny zestaw, który otrzymam do testów, będzie w stanie zaskoczyć mnie czymś nowym. Na tapet wziąłem ubrania Deerhunter Rusky Silent. Czy coś wyróżnia je na tle innych?

Zbiorówka z psami po niemiecku | 72
Piotr Wesołowski

Nie od dziś wiadomo, że mimo wielu podobieństw między polską i niemiecką tradycją łowiecką istnieje sporo szczegółów, które nas od siebie różnią. Chodzi tu nie tylko o kulturę czy otoczkę łowiectwa, lecz także o sposób polowania, zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego. To samo tyczy się podejścia do polowania z psami – w tym przypadku podczas zbiorówki.

Przed decyzją o eutanazji | 78
Agnieszka Górecka

Większość posiadaczy psów ma nadzieję, że ich pupil odejdzie spokojnie w trakcie snu, gdy nastanie odpowiedni czas. Niestety nie wszystkim jest to dane. Przewlekła choroba lub nagły wypadek mogą bowiem spowodować znaczne pogorszenie jakości życia naszych zwierząt i konieczność rozważenia eutanazji. Ten trudny temat wymaga dokładnej i indywidualnej analizy stanu zdrowia każdego osobnika.

Układanie psów dawniej i dziś | 80
Marek Targoński

Gdyby teraz ktoś szkolił psa według metod praktykowanych ponad sto lat temu, to trafiłby do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Z kolei gdyby ludzie z tamtej epoki zobaczyli, jak współczesne czworonogi jedzą przy stole i śpią w piżamach, to pomyśleliby, że nadchodzi koniec świata.

Poszukiwanie postrzałków po strzałach na kulawy sztych | 82
Łukasz Dzierżanowski

Odczytanie znaków na zestrzale nie należy do łatwych zadań. Na dodatek czasami zdarzają się sytuacje, w których poprawne rozpoznanie farby może prowadzić do błędnych wniosków. Dzieje się tak zazwyczaj przy strzałach na kulawy sztych.

Powrót legendy – Kahles K624i | 88
Wojciech Jagielski

Kahles to najstarszy producent optyki strzeleckiej na świecie. Polujący znają przede wszystkim linię celowników Helia o typowo myśliwskim przeznaczeniu, ale w swojej ofercie Kahles ma również serię K opracowaną głównie dla strzelców sportowych. W moje ręce trafił model K624i – uniwersalny celownik, który może konkurować z najlepszymi konstrukcjami taktycznymi.

Nadlufki Beretty – model S680 | 92
Łukasz Dzierżanowski

Beretta jest znana przede wszystkim ze strzelb o oznaczeniach 682, 686 i 687, przez trzy dekady cieszących się doskonałą opinią wśród myśliwych oraz strzelców sportowych. Niezwykła popularność tych nadlufek to jednak pokłosie sukcesu, który odniósł poprzedni model – S680. Właśnie jemu poświęcę tę część tryptyku o broni spod znaku trzech strzał.

Misja ukończona! | 94
Michał Dudzik

Sniper’s Mission to jedne z najtrudniejszych pod względem wysiłku fizycznego zawodów w strzelaniach długodystansowych w Europie dostępnych również dla cywilów. Są organizowane w Polsce przez firmę CWS Krzysztofa Prokopa. W tym roku odbyła się IX edycja tej imprezy. Dotkliwe zimno spowodowało, że uznano ją za jedną z najbardziej wymagających.