Spis treści numeru 1/2019

Szczęśliwy patron | 6
Izabela Kamińska

W czasie świątecznym i noworocznym najczęściej wspominanym patronem jest oczywiście Mikołaj, który obdarowuje nas prezentami. Ja w tym szczególnym okresie chciałabym przypomnieć jednak o innym bardzo ważnym dla myśliwych świętym – Eustachym. Okazja nadarzyła się wyjątkowa, bo do grona sympatyków łowiectwa niedawno dołączył maleńki chłopiec – imiennik opiekuna łowców, a prywatnie mój synek.

Wieści z pól i kniei | 11

CDU/CSU oczekuje zmiany podejścia do wilka w Niemczech
IV pielgrzymka do św. Huberta w Strzyżewie Julian Kopiński
Perukarz z KŁ „Szarak” w Człuchowie Jerzy Kamiński
Polowanie na wiedzę ze św. Hubertem Anna Matuszewska-Gumięgas
Jarocin na myśliwską nutę
Konkurs „EKO-Przyrodnik” z Państwową Strażą Łowiecką
Wspomnienie o Andrzeju Montowskim (1935–2018) Bohdan Jasiewicz

Jubileusze i inne uroczystości | 22

70-lecie WKŁ „Uroczysko” w Warszawie Janusz Bień
90 lat lubartowskiej „Kniei”
 

Zdaniem myśliwego | 24

Zakupy młodego myśliwego: szafy na broń Grzegorz Poznański
Skutki wrogiej propagandy Paweł Rzymyszkiewicz
Co znaczy określenie „łowiectwo bezkosztowe”? Witold Daniłowicz

Projekt Statutu PZŁ | 30
Miłosz Kościelniak-Marszał

Po kilku miesiącach aktywności na finiszu znajdują się prace powołanego przez ZG PZŁ zespołu do opracowania projektu nowego Statutu PZŁ. Mimo że jego członkowie – nad czym trzeba ubolewać – nie zdecydowali się podjąć trudu stworzenia zupełnie nowego aktu prawnego, lecz zadowolili się naprawą mankamentów przyjętej za punkt wyjścia obecnej regulacji, projektowany dokument i tak ma szansę przybrać postać, która na wiele lat wyznaczy postępowy kierunek rozwoju PZŁ i stowarzyszonych w nim kół łowieckich.

Polowanie pod pierzem | 32
Adam Dopierała

Sokolnictwo to sztuka układania ptaków drapieżnych i polowania z nimi. Stanowi jedyną metodę łowów, która przetrwała niezmieniona od tysięcy lat. Broń ulegała ciągłym modyfikacjom, tymczasem w sokolnictwie od zawsze używa się tych samych gatunków ptaków, a ich szkolenie opiera się na dawnych zasadach. Niestety, wiedza w społeczeństwie na temat tej pięknej dziedziny łowów jest niewielka.

 

Dwie norki | 38
Ryszard Adamus

Norka europejska znikła z naszych ziem w I poł. XX w. Do jej wypierania ze Starego Kontynentu doprowadziło m.in. pojawienie się norki amerykańskiej. W Polsce ten gatunek inwazyjny zajął opuszczoną niszę po rodzimej norce, powstałą kilkadziesiąt lat wcześniej. Poczynił on spore spustoszenie w nieprzygotowanej na takiego drapieżnika przyrodzie.

Najlepszy kumpel – chwile zatrzymane w kadrze | 41
Dariusz Skowronek

Dobrze wykonana fotografia to najlepszy sposób uwiecznienia naszego najwierniejszego towarzysza łowów. Pamiętając o kilku regułach, można zrobić swojemu psu takie zdjęcie, które z pewnością zachwyci kolegów po strzelbie, a dla nas stanie się wspaniałą pamiątką.

Z pasją na rzecz łowiectwa | 44
Adam Depka Prądzinski

Organizują akcje charytatywne i badania profilaktyczne dla dzieci, zbierają pieniądze dla bezpańskich psów, a przy tych wydarzeniach edukują społeczeństwo w zakresie roli myśliwych. Przedstawiciele Stowarzyszenia Nowoczesnego Łowiectwa „Pasjonaci” udowadniają, jak wiele dobrych pomysłów, a także ludzi chętnych do pracy jest w naszym środowisku. Rozmawiamy z wiceprezesem „Pasjonatów” Mateuszem Karkoszką.

Wydzierżawianie obwodów łowieckich (II) | 47
Witold Daniłowicz

W poprzednim numerze BŁ pisałem o rewolucji związanej z wprowadzonymi w Prawie łowieckim zmianami w wydzierżawianiu obwodów, m.in. trybie ich dzierżawy oraz konieczności dostosowania do struktury wojewódzkiej. Kolejne istotne pytanie, które nasuwa się w tym kontekście, dotyczy tego, na jakich zasadach wybierać dzierżawcę.

Jelenie nie takie stałocieplne | 50
Katarzyna Tajchman

Zima to okres najbardziej wymagający dla zwierząt, zwłaszcza długie i mroźne noce. Jelenie wykształciły wiele przystosowań, by przetrwać w podlegających cyklicznym zmianom warunkach klimatycznych. Chociażby duży rozmiar ciała, doskonała izolacja w postaci okrywy włosowej czy przeciwprądowe mechanizmy wymiany ciepła przyczyniają się do minimalizacji zapotrzebowania na energię przy niskich obciążeniach dla organizmu.

Dlaczego i jak promować dziczyznę? | 52
Wojciech Charewicz

Żywię głębokie przekonanie, że jedyny, a zarazem najskuteczniejszy sposób na społeczną akceptację łowiectwa to szeroko pojęta promocja spożywania dziczyzny. Moim marzeniem jest, aby dziczyzna z krajowych lasów i pól stała się powszechnie dostępna i w całości podlegała konsumpcji w Polsce. Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że to najzdrowsze dziś mięso. Po drugie po to, by popularyzować polowania.

Jak nie należy zarządzać strzelnicą | 55
Dariusz Gizak

Spojrzenie na problem strzelnicy myśliwskiej z punktu widzenia ludzi mieszkających w jej sąsiedztwie na pewno da wielu myśliwym powód do zastanowienia się. Z jednej strony wiadomo, że takie obiekty są niezbędne, ale z drugiej nie powinny istnieć kosztem spokoju innych i stwarzać dla nich niebezpieczeństwa. W przypadku strzelnicy w Stepnej-Michałkach sytuacja wydaje się na tyle napięta, że jedynym wyjściem może się okazać przeniesienie obiektu w inne miejsce.

Downsizing – mniejszy może więcej? | 60
Sebastian Kołacz

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące norm emisji spalin zmusiły producentów aut do wzmożonych prac. Niższa emisja spalin oznacza konieczność nie tylko optymalizacji spalania paliwa, lecz także zmniejszenia masy pojazdu. Przy pojawiających się nowych technologiach wspomagających bezpieczeństwo i związanym z tym przyroście masy samochodu niezbędne jest równoległe odchudzenie silników.

Zimbabwe – nowa odsłona | 63
Przemysław Gromada

Podróże ze strzelbą na Czarny Ląd kojarzą nam się głównie z takimi krajami jak RPA czy Namibia, gdzie gospodarka łowiecka jest prowadzona przez profesjonalnych farmerów, a sprawny system bezpieczeństwa pozwala białym na spokojne poruszanie się i podróżowanie. W ostatnim czasie na mapę łowieckiego świata powoli wraca dawna ziemia obiecana Afryki, czyli Zimbabwe.

Doskonała zupa paprykowa z dziczyzną | 66
Wojciech Charewicz

Ta smaczna, sycąca, a przede wszystkim zdrowa zupa ma jedyny w swoim rodzaju zapach nie do podrobienia. Uzyskuję go, smażąc krótko sproszkowaną paprykę na smalcu.

Uwagi na marginesie „Prawa polowania” | 68
Wojciech Radecki

Niezbyt obszerna polska literatura poświęcona prawu łowieckiemu wzbogaciła się niedawno, bo w ubiegłym roku, o wyjątkowo cenne dzieło dr. Witolda Daniłowicza, zatytułowane „Prawo polowania” (wydawnictwo Wolters Kluwer, 459 stron). Chciałbym zwrócić na nie uwagę czytelników BŁ z kilku powodów.

Skuteczna reklamacja broni | 73
Bartosz Bacia

Każdy myśliwy chciałby, aby nowo zakupiona broń była celna, całkowicie sprawna i spełniała pokładane w niej nadzieje. Niestety, czasem krótko po zakupie okazuje się, że nowe sztucer czy kniejówka mają jakiś defekt. W takich sytuacjach właściciel broni zadaje sobie pytanie, czy może się domagać jej naprawy lub wymiany na egzemplarz wolny od wad.

Z garminem na nadgarstku, czyli jak się nie zgubić w lesie | 78
Łukasz Dzierżanowski

Tactix Charlie firmy Garmin to smartwatch – inteligentny zegarek tak naszpikowany rozmaitymi funkcjami, że wskazywanie czasu wydaje się tylko dodatkiem. I pewnie można by go uznać za jeden z bajeranckich gadżetów, których pełno wokół, gdyby nie to, że w trakcie polowania nieraz okazuje się nieoceniony.

Psy pomocne w wykrywaniu dzików z ASF-em | 81
Piotr Tryjanowski

Problem rozprzestrzeniania się wirusa ASF-u staje się coraz poważniejszy. W walce z tą chorobą wykorzystuje się m.in. niezwykłe zdolności węchowe psów myśliwskich.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj | 84
Cezary Marchwicki

Pies często okazuje się niezbędny na polowaniu. Nie każdy myśliwy ma jednak własnego czworonożnego pomocnika. Dlatego wiele osób chce wiedzieć, czy można pożyczać psa bez szkody dla jego wyszkolenia. W związku z panującą aurą dostaję też pytania, czy szczenięciu wolno zimą wchodzić do wody.

Bezpieczny pies w samochodzie | 86
Agnieszka Górecka

Bezpieczny transport psa to mało popularny i spychany na margines temat dotyczący jednak sporego problemu. Przewożenie nieodpowiednio zabezpieczonego czworonoga stanowi bowiem zagrożenie nie tylko dla niego, lecz także dla zdrowia i życia ludzi znajdujących się w tym samym pojeździe.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 88

Alkomat, który warto mieć
Podziel się herbatą na zbiorówce
Przez uzbrojoną Amerykę
Horizon – pierwszy sztucer marki Franch

Historyczny ekspres | 91
Waldemar Laskowski

W 1884 r., przeszło 50 lat od założenia, wiedeńska manufaktura rusznikarska Joh. Springer’s Erben stworzyła ekspres horyzontalny przeznaczony do polowań na Czarnym Lądzie. Na przełomie XIX i XX w. wśród wyższych sfer zapanowała bowiem moda na safari. Dużo później broń przydała się również na planie filmowym podczas kręcenia „W pustyni i w puszczy”. Na czym polega rewolucyjność tego słynnego ekspresu?

Niedoskonałe oko Saurona | 94
Michał Dudzik

W Polsce od jakiegoś czasu w pewnych przypadkach można stosować nokto- i termowizję na nocnych polowaniach. Te bez wątpienia pomocne i zwiększające bezpieczeństwo przyrządy nie dają jednak cudownej mocy dokładnego widzenia po zmroku. Trzeba więc pamiętać o ich ograniczeniach i korzystać z nich świadomie.

308 Win. – najbardziej przereklamowany kaliber | 96
Łukasz Dzierżanowski

O trzysta ósemce napisano już bardzo dużo, może nawet za dużo. Wielu myśliwych wyobraża go sobie jako najlepszy, najbardziej uniwersalny kaliber bez wad. Jeśli warto po raz kolejny poruszać ten temat, to tylko po to, by wskazać owe wady. A pole do popisu wydaje się spore.