Spis treści numeru 1/2018

Mamy swój świat | 6
Izabela Kamińska

Kobieta na polowaniu to żadne novum, lecz wciąż pojawiają się kontrowersje z tym związane. Jedna z najaktywniejszych dian w Polsce dzieli się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Anna Jańczak mówi o funkcjonowaniu obu płci w łowieckim świecie, a także o tym, jak zjednuje sobie osoby, które nie polują.

Wieści z pól i kniei | 12

Pokot bez zwierzyny i zawiedzeni aktywiści na VI Hubertusie Lubartowskim Adam Depka Prądzinski
Rzeka łączy, a nie dzieli – IV Hubertus Nadwiślański Paweł Szustkiewicz
Polskie Towarzystwo Zootechniczne a wiedza łowiecka Katarzyna Tajchman
Kolejny myłkus kolegi Zenka Norbert Mazurkiewicz
Medal co 10 lat Paweł Szustkiewicz
Ponad 2 t kasztanów i żołędzi od uczniów Alozy Mamok
„Ełkowisko”, czyli jak obalić niesprawiedliwe mity o myśliwych Robert Klimowicz
O wizerunku myśliwego na konferencji w Białymstoku Paulina Piądłowska
Integracja kół łowieckich Sławomir Litwin
Hubertus gminy Teresin Mariola Marczak-Grzybek

Jubileusze i inne uroczystości | 21

Siedem dekad KŁ „Cyranka” w Trzcińsku-Zdroju Damian Spieczyński

Zdaniem myśliwego | 22

Wojsko do walki z ASF-em Sławomir Galicki
Indywidualnie z psem na dzika Piotr Wesołowski
Rozgrywki działaczy z Tarnowa Eustachy Łowiecki
Moralność ZPFP Jacek Odrowąż

Nie zmarnujmy moratorium | 34
Wojciech Sobociński

Jesienią wydawało się, że trwające od 2001 r. moratorium na odstrzał łosia przechodzi do historii. Niewątpliwie spełniło ono oczekiwania, a populacja tego gatunku w Polsce odbudowała się z nawiązką. Ale daleko jest do tego, by powiedzieć, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas.

Czy można wygrać z ASF-em? | 36
Ryszard Adamus

Studiując zagadnienia związane z ASF-em, zadawałem sobie pytanie, czy można z nim wygrać. Czy da się zatrzymać tę chorobę u dzików. Nikt tego nie wie i w dyskusjach z ludźmi badającymi ASF czy też mającymi z nim kontakt nie widziałem przesadnego optymizmu. Sprawę komplikuje jej upolitycznienie, przez co trudno o niej rozmawiać rzeczowo. I tak złożony problem robi się jeszcze bardziej wielopłaszczyznowy oraz niełatwy do ogarnięcia.

Daniele z Podanina | 42
Marek Kwiatkowski

Położone na północy Wielkopolski Nadleśnictwo Podanin prowadzi ośrodek hodowli zwierzyny, w którym żyje jedna z największych i najdawniej wsiedlonych krajowych populacji daniela.

Z fretką na króliki | 46
Witold Daniłowicz

Rzadko kto dzisiaj zapytany o fretkę (Mustela putorius furo) potrafi opisać tego małego, sympatycznego drapieżnika z rodziny łasicowatych. Tymczasem jeszcze niedawno było to popularne zwierzątko domowe. Mam przedwojenne zdjęcie mojej mamy, na którym jako 10-letnia dziewczynka bawi się z białą fretką. Słuchając opowieści babci o polowaniach na króliki z pomocą tego sympatycznego zwierzątka, nigdy nie przypuszczałem, że sam kiedyś wezmę udział w takich łowach.

Gospodarowanie populacją głuszca na Białorusi | 50
Jakub Piasecki

Wyjazd na Białoruś i polowanie na głuszce to niepowtarzalne przeżycie. Swojego pierwszego osobnika miałem okazję strzelić u boku osoby, która – śmiem twierdzić – jest myśliwym najbardziej doświadczonym łowiecko w tym względzie w naszym kraju.

Szkody łowieckie | 54
Miłosz Kościelniak-Marszał

W polskim prawie brakuje odpowiedniego uregulowania problematyki szkód łowieckich, co powoduje wiele sporów i rozbieżności w interpretacji istniejących przepisów. Warto poszukać rozwiązań, które uporządkują tę sytuację i pozwolą wypośrodkować oczekiwania poszkodowanych oraz podmiotów odpowiedzialnych za wypłatę odszkodowań.

Dlaczego jelenie spałują? | 58
Paweł Janiszewski

W okresie zimowym bardzo często można zaobserwować charakterystyczne ślady siekaczy jeleni na korze drzew. Czasami te zwierzęta potrafią niemal całkowicie ogryźć ścięte lub zwalone przez wiatr drzewa i pozostawić goły pień. Z czego wynika to zachowanie typowe dla jeleniowatych?

Bałwanki… nie tylko na grzywacze | 62
Hubert Jachimowski

Odstrzał krukowatych jest zagadnieniem, które co jakiś czas pojawia się w łowieckich dyskusjach. Wiąże się to z przekonaniem naszego środowiska o zasadności przywrócenia odstrzału na te ptaki. Jednak nawet gdyby do tego doszło, z pewnością nie będzie się polowało metodami znanymi sprzed lat. Za to prawdopodobnie dużą rolę w ograniczaniu liczebności krukowatych może odegrać polowanie przy użyciu bałwanków.

Polowanie na słowa | 70

Ludożercy Andrzej Klaman
Niedokończony program Hubert Wański
Tato Piotr Niemiec

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 76

Borsuk nie taki groźny
Pozostań skupiony!
Pastorały Stable Stick
Podręcznik wyceny trofeów Jerzy Luźniak

Bigos myśliwski | 78
Wojciech Charewicz

Mój bigos myśliwski jest ciemnobrązowy. Delikatnie kwaśny. Z lekką nutką słodyczy wędzonych śliwek węgierek. Mięs używam różnych i różnie przygotowywanych – część obsmażam, część piekę, a część gotuję.

Czy kłusownictwo z psami to historia? | 84
Jan Borzymowski

Nie tak dawno temu rozmawiałem z myśliwym, który twierdził, że w Polsce kłusownictwo z psami to zamierzchła przeszłość. Wątpiłem, czy ma rację, ale nie potrafiłem udowodnić, że się myli… Minęło trochę czasu i zetknąłem się z dwiema sprawami potwierdzającymi moje przypuszczenia.

Szkolenie psów na czas | 88
Marek Targoński

Osoby chcące samodzielnie ułożyć swoje psy często pytają o szczegóły związane z czasem nauki. Na przykład o to, jak długo powinna trwać jedna lekcja, czy ćwiczyć codziennie, ile zajmuje całe szkolenie itp. Spróbujmy wyjaśnić te wątpliwości.

Rodowód psa – jak nie dać się oszukać | 90
Marcin Kunikowski

„Papier nie poluje” – to stwierdzenie pada za każdym razem, gdy pojawia się dyskusja nt. użytkowania w łowiectwie psów rasowych (czyli rodowodowych lub – jak kto woli – z papierami). Ile prawdy tkwi w tych słowach i czym jest taki dokument? Dla jednych to zbędny świstek niewart swojej ceny, dla innych – gwarancja nabycia szczeniaka, który wyrośnie na profesora w swojej psiej profesji.

Nowe pociski Normy w teorii i w praktyce | 94
Łukasz Dzierżanowski

Z reguły trudno uzyskać informacje nt. dokładnej charakterystyki pocisku, np. jak się zachowuje w tuszy zwierzyny przy rozmaitych prędkościach i czym się różni od innych konstrukcji. Norma nie tylko oferuje amunicję najwyższej jakości, lecz także zachęca klientów, by podnosili swoją wiedzę, próbowali określić własne oczekiwania i dobierali produkty wedle swoich potrzeb. Jesienią 2017 r. miałem okazję poznać specyfikę nowych pocisków tej firmy oraz sprawdzić teorię w praktyce.