Spis treści numeru 1/2012

Zdaniem myśliwego | 22

Rzecznik prasowy myśliwych Maciej Kolańczyk

Problem bobrów, czyli tykająca bomba | 34
Wojciech Sobociński

Udaną restytucję bobrów chętnie wspomina się jako sukces polskiego środowiska łowieckiego oraz przykład współpracy myśliwych z naukowcami. Dzisiaj jednak coraz głośniej mówi się o braku rzetelnej wiedzy o tym gatunku i miałkości dyskusji nad jego przyszłością. 

Polujemy z psem na bażanty | 38
Cezary Marchwicki

Polowanie na ptactwo z dobrze ułożonym psem jest jednym z kanonów łowiectwa i odróżnia prawdziwego myśliwego od zwykłego „strzelacza”.

Pułkownik z Arłamowa | 46
Tadeusz Mirczewski

Przez jednych uważany za wcielenie zła, przez innych chwalony za wkład w rozwój Bieszczad. Kim był pułkownik Kazimierz Doskoczyński, postać o niejednoznacznym życiorysie, ale barwna i ważna dla historii łowiectwa w tym rejonie kraju?

O szacowaniu szkód w Europie | 49
Adam Depka Prądzinski

Niemiecki system szacowania szkód dzięki swemu uporządkowaniu i przejrzystości budzi uzasadniony podziw polskich myśliwych. Podobnie jak we Francji i Belgii opiera się o urzędowo ustalane ceny płodów rolnych. Z kolei w Szwecji i Portugalii szkód łowieckich, pomimo że stanowią pewien problem, w ogóle się nie szacuje.

Polowanie na słowa | 54

Ballada o Gubernatorze Zygmunt Szych Moje psy Jerzy Chmiel

Męski problem | 64
Urszula L Kwiatek

Mężczyźni nie są otwarci ani na leczenie chorób intymnych, ani na rozmawianie o nich. Kiedy pacjent wstydzi się przyjść do lekarza, warto, żeby lekarz „przyszedł” do pacjenta, np. w takiej formie jak tutaj – wywiadu dla myśliwych na łamach BŁ. O problemach z erekcją rozmawiam z dr. hab. n. med. Jackiem Ogrodnikiem – urologiem, kierownikiem NZOZ Chiron w Józefowie k. Warszawy.