Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Rocznik 2006
Niedoceniana wiatrówka – idealna do treningu | 10
Marek Czerwiński
Gdy wspominam swoje dzieciństwo i wyjazdy do wujostwa na wieś, mam przed oczami taką scenę: ledwie zaczynamy się witać, a już wujostwo starają się gdzieś ukryć przede mną starą rosyjską wiatrówkę.
Każdy myśliwy może strzelać celnie | 12
Krzysztof Supeł
Rozmawiamy ze strzelcem wyborowym z jednostki specjalnej Grom
Siatki celownicze | 16
Marek Czerwiński
Rodzaj i kształt siatki celowniczej (zwanej krzyżem) w celowniku optycznym ma istotne znaczenie dla skuteczności strzału. Siatka powinna być dobrana m.in. ze względu na typ polowań i rodzaj broni, na której znajduje się celownik optyczny. Nie bez znaczenia są też upodobania i doświadczenie strzelca. W tym artykule opisuję wybrane siatki celownicze, które są stosowane w lunetach myśliwskich.
Zapraszamy do „Parcouru” | 22
Krzysztof Supeł
Rozmawiamy z Jerzym Kamińskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Parkurowego „Parcour”
Noktowizja a prawo łowieckie | 47
Wacław Korzeniowski
Wydaje się, że aby widzieć w ciemności, wystarczy zapalić mocny reflektor. Rzecz jednak w tym, żeby widzieć, nie zdradzając swego miejsca obserwacji. Jedną z technik, która to umożliwia, jest noktowizja. Wykorzystuje ona zakres promieniowania niewidzialnego dla ludzkiego oka.
Ciekawostki w optyce myśliwskiej | 50
Marcin Ogórek
Wydaje się, że lornetka albo luneta do broni kulowej to instrumenty, w których trudno coś wyraźnie polepszyć lub zmienić. Generalnie to prawda, jednak spora konkurencja na rynku optyki myśliwskiej sprawia, że co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania. Najbardziej interesujące i funkcjonalne z nich przedstawiam w tym artykule.
Kolba domowego wyrobu | 54
Leszek Ciupis
Kolba jest tzw. nieistotną częścią broni (w odróżnieniu od lufy czy zamka). Kolbiarzem może być stolarz, a nawet zwykły majsterkowicz. Możemy zatem i my samodzielnie wykonać osadę do broni myśliwskiej. Nie potrzeba do tego gruntownej wiedzy rusznikarskiej ani specjalnych uprawnień. Niezbędne natomiast są zacięcie, wiara we własne siły i trochę zmysłu plastycznego.
Broń myśliwska i wyczynowa – porównanie | 68
Marek Czerwiński
Artykuł przedstawia wyniki przeprowadzonego przeze mnie testu broni. Moim podstawowym zamierzeniem było porównanie konstrukcji i składności oraz skupienia broni wyborowej i przeciętnego sztucera myśliwskiego.
Co należy wiedzieć o czokach | 72
Wacław Korzeniowski
Angielski czasownik „choke” oznacza dusić, zatykać. W broni myśliwskiej terminem czok określamy zmniejszenie wewnętrznej średnicy części wylotowej lufy broni niegwintowanej, które powoduje odpowiednie skupienie wiązki śrutu. W konsekwencji uzyskujemy pożądane skupienie śrucin w celu, czyli właściwe pokrycie celu śrutem.
Dlaczego 500 dżuli? | 76
Marek Czerwiński
Przepisy Prawa łowieckiego pozwalają na strzelanie do drapieżników z naboi, których energia kinetyczna przekracza 500 J na 100 metrów. Z czego wynika przyjęcie akurat tej wielkości?