Spis treści numeru Specjalny/2005

Dziesięć słów o tych, co trafiają w dziesiątkę | 10
Krzysztof Supeł

Jest wśród nas wielu kolegów, dla których strzelectwo myśliwskie, oprócz polowania, to największa pasja. Zazwyczaj wie o tym tylko rodzina i najbliższe otoczenie. Moim zdaniem, to błąd. Uważam, że prawdziwi pasjonaci nie powinni pozostawać anonimowi w naszym środowisku. 

Strzelanie w polu – stabilizacja pozycji | 12
Marek Czerwiński

Mamy sztucer z mocną lunetą, chcemy więc popróbować polowania w polu na dalekie dystanse. Jeśli jednak do tej pory używaliśmy małych powiększeń celownika, to zmiana na znacznie silniejsze będzie szokiem i może się zdarzyć, że nim zaczniemy celnie strzelać, stracimy sezon. O czym zatem będzie mowa w tym artykule? Przede wszystkim o tym, jak stabilizować postawę strzelecką, aby strzały z broni wyposażonej w mocny celownik trafiały precyzyjnie w cel. 

Dopasowujemy swoją broń | 16
Andrzej Szeremet

Teoretycznie każda osada powinna być indywidualnie dopasowana do figury strzelca. A jak jest w praktyce? Przeważnie tak, że gdy stawiamy pierwsze kroki w strzelectwie, używamy broni takiej, jaką kupiliśmy. I dopiero w miarę nabywania doświadczeń – co bardzo często związane jest z treningami na strzelnicy – zaczynamy zauważać, że coś w posiadanej broni nam nie pasuje. Stąd już tylko krok do decyzji o poprawieniu osady. 

Broń w sam raz dla pań | 18
Marek Czerwiński

Kobiety strzelają nie gorzej niż mężczyźni, a jeśli prowadzą stałe treningi, to – przy typowej dla płci pięknej cierpliwości – są w stanie osiągać wybitne wyniki, zarówno w kuli, jak i śrucie. Ponieważ jednak ich masa mięśni i ogólnie masa ciała jest mniejsza, to słabsza jest również ich odporność na odrzut broni oraz huk wystrzału. Dlatego ważne dla strzelających pań jest dobranie takiej broni, w której zarówno odstrzał, jak i huk strzału są znacznie zredukowane. 

Broń i procedury | 20
Mieczysław Remuszko

Rozmawiamy z Klaudiuszem Breńdą, specjalistą z Sekcji Zezwoleń na Broń Komendy Stołecznej Policji

Nie jestem wielbłądem, czyli jak nie stracić pozwolenia na broń | 22
Rafał Jajor

Nielegalne oprogramowanie i kłótnia z sąsiadką. Co łączy te dwie sprawy? To, że obie mogą doprowadzić do utraty pozwolenia na broń. Nie wierzycie? No to przeczytajcie, co się przytrafiło dwóm kolegom po strzelbie. 

Tanie zestawy | 48
Marek Czerwiński

Na naszym rynku coraz częściej pojawiają się tanie zestawy broni myśliwskiej, składające się ze sztucera i celownika optycznego z montażem. Aktualnie do wyboru są cztery sztucery z lunetą: Weatherby Vanguard, Winchester Super Shadow, Remington 710 i Savage 16 FXP3, wszystkie produkcji amerykańskiej. 

Nie taki psycholog straszny | 50
Mieczysław Remuszko

Rozmawiamy z Marianem Lechem, psychologiem klinicznym i pracy z gabinetu Persona w Warszawie

Parkur – strzelanie bliskie praktyce | 56
Andrzej Szeremet

W moim artykule opublikowanym w BŁ nr 7/2005 podałem ogólne wiadomości na temat strzelań parkurowych. Teraz chciałbym rozszerzyć trochę te informacje i podać zasady obowiązujące w parkurze myśliwskim. 

Test varmintów kal. 223 Rem. | 74
Marek Czerwiński

Varminting to popularna w USA forma polowania, polegająca na strzelaniu do małych zwierząt z dużych odległości. Wymaga ona bardzo precyzyjnej broni. Sztucery typu varmint (często lepsze od wojskowej broni wyborowej) zdobywają coraz większą popularność w Polsce, choć ich przeznaczenie jest tutaj nieco inne – służą przede wszystkim do strzelań sportowych i polowań na drapieżniki na dopuszczalnym dystansie 200 metrów.

Widoczny znaczy bezpieczny | 78
Rafał Jajor

Czy byliście kiedyś, Drodzy Koledzy, na polowaniu w Niemczech, Włoszech lub Anglii? Albo czy przynajmniej widzieliście zdjęcia z takich polowań, na przykład w zagranicznych czasopismach? Jeśli tak, to na pewno zwróciliście uwagę na ubiory zachodnich myśliwych.