Spis treści numeru 9/2012

Zdaniem myśliwego | 24

Nadzieja na ocalenie białoruskich kuraków Jerzy Grzonkowski
Zapomniany patron Grzegorz Kowalczyk
Mamy się czym pochwalić Zbigniew Masłowski

Jak zniechęcić społeczeństwo do posiadania broni | 28
Miłosz Kościelniak-Marszał

Wielka nowelizacja ustawy o broni i amunicji, która weszła w życie w ubiegłym roku, miała na celu przede wszystkim „ucywilizowanie” zasad nabywania i utraty pozwoleń na broń. Aby to osiągnąć, ustawodawca zdecydował się na zrównoważone rozwiązanie, polegające na ograniczeniu uznaniowości organów odpowiedzialnych za przyznawanie pozwoleń na broń, w zamian za wprowadzenie zaostrzonych wymogów stawianych posiadaczom tego uprawnienia. 

Zwierzyna płowa w lesie | 32
Krzysztof Morow

W „Braci Łowieckiej” nr 7/2010 postulowałem wybór jednej z wielu metod inwentaryzacji w celu ustalenia liczebności łosi. Napisałem wtedy: „Co prawda każda metoda będzie błędna, bo do tej pory nie udało się policzyć wszystkich zwierząt występujących na danym terenie, jednak ten sam corocznie popełniany błąd pozwoli na przybliżone określenie stanu pogłowia łosi”. Nie przypuszczałem jednak, że Ministerstwo Środowiska zleci Lasom Państwowym przeprowadzenie inwentaryzacji tych zwierząt metodą pędzeń próbnych. 

Wilk wyjęty spod prawa | 36
Krzysztof Potaczała

Za dwie premie po 1500 zł można było kupić sztucer. Kto nie był myśliwym, zbierał na telewizor, meble, motocykl. Albo na komunię dla dziecka. Od połowy lat 50. kto żyw szedł do lasu zapolować na wilka: zakałę, wroga, mordercę. 

Życie z boreliozą | 48
Urszula L Kwiatek

Na temat boreliozy rozmawiamy z Piotrem Kurkiewiczem, internistą, specjalistą leczącym choróby odkleszczowe, który sam należy do grona osób skazanych na życie w jej cieniu. 

Łowiectwo to sposób życia | 50
Izabela Kamińska

Rozmawiamy z senatorem Jarosławem W. Laseckim o jego pasji, myśliwskich doświadczeniach oraz widokach na przyszłość polskiego łowiectwa. Polityk, biznesmen, społecznik, mecenas kultury, a do tego jeszcze myśliwy. 

Polowanie na słowa | 54

Najcenniejsze trofeum Mateusz Ważny
Wiara w psi nos Wojciech Głowacki
Na celowniku... odyńca Tomasz H. Marcinkowski