Spis treści numeru 11/2011

Zdaniem myśliwego | 24

Czy dzisiaj wystarczy nam tradycja św. Huberta? Zbigniew Ciemniewski Koło niestowarzyszonych Wojciech Szykowny

Sympozjum „Kuropatwa” | 30

W ramach tegorocznego Kongresu Unii Biologów Łowieckich odbyło się w Barcelonie XIII Sympozjum „Perdix”, które dotyczyło głównie kuropatwy, ale również przepiórki i bażanta. Z zaprezentowanych tam wystąpień można wyciągnąć wnioski dla Polski.


Polowanie na piękno | 32
Marek Targoński

Fotografowanie dzikich zwierząt w stanie wolnym to jedno z najtrudniejszych zadań dla fotografa. Nie można umówić się z modelem na konkretną godzinę w profesjonalnym studio i ustalić z nim przebiegu sesji. W tym przypadku jest wręcz odwrotnie. Zdjęcia przyrodnicze można uznać za udane wtedy, gdy zwierzyna nie wie, że była w obiektywie. O trudnościach i satysfakcji płynącej z robienia zdjęć dzikim zwierzętom rozmawiamy z fotografem przyrody Lechem Karaudą.

Szkody łowieckie | 39

Poradnik „Ucz się z «Bracią Łowiecką». Szkody łowieckie” przybliża podstawowe zagadnienia związane z szacowaniem szkód łowieckich, obejmujące kwestie prawne oraz założenia metodyki szacowania rekomendowanej przez Towarzystwo Rzeczoznawców i Likwidatorów Szkód. 
Szkolą fachowców  Standard szacowania szkód – remedium na problemy? Adam Depka Prądzinski

Narastający problem włośnicy | 94
Jakub Gawor

Włośnica (trichinelloza) jest bardzo niebezpieczną, czasem śmiertelną chorobą spowodowaną zarażeniem człowieka, a także innych ssaków włośniami ? pasożytniczymi nicieniami z rodzaju Trichinella. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza myśliwi, gdyż spożywają mięso dzików, u których coraz częściej wykrywa się larwy włośni. 

Perypetie z CITES-ami | 100
Hubert Zdunek

Turystyka myśliwska jest coraz popularniejsza wśród polskich myśliwych. Efektem zagranicznych łowów są często niezwykłe trofea. Nieraz jednak okazuje się, że upolowanie ciekawego okazu stanowi mniejszy problem niż sprowadzenie go do kraju.