Spis treści numeru 9/2008

Zdaniem myśliwego | 20

Wilk kasjerem koła Wojciech Sobociński
Regulacje prawne dotyczące szkód Zdzisław Szewczyk
Quo vadis, myśliwcze? Leszek Ciupis
Kilka słów na temat selekcji i zachowania się jeleni Bogdan Michalak
Ekomyśli Radosław Skórkowski
Czy polowanie to draństwo? Michał Sokołowski 

Pożegnanie z danielem? | 28
Wojciech Sobociński

Polskie prawo regulujące wprowadzanie obcych gatunków do przyrody jest niespójne i wygląda na to, że resort środowiska wraz z naukowcami postanowili zająć się tym problemem. Łowiectwo mogą czekać niemałe zmiany.

Prawo do wykonywania polowania (I) | 36
Miłosz Kościelniak-Marszał

W polskim systemie prawnym uprawnienia związane z wykonywaniem łowiectwa mają złożony charakter. Można wśród nich wyróżnić prawo polowania oraz będące jego realizacją prawo do wykonywania polowania. Korzystanie z tego drugiego przez członków kół łowieckich przysparza wiele problemów.

Niepokoje preparatora | 40
Tomasz Sokołowski

Do napisania tego artykułu zmobilizowały mnie telefony i listy od kolegów po strzelbie, które otrzymuję jako fachowiec BŁ, oraz własne obserwacje nierzadko smutnej rzeczywistości polskiej trofeistyki.

Ostatni taki romantyk? | 52
Włodzimierz Paluszkiewicz

Jak to możliwe, pytają znajomi, że po prawie 60 latach życia wśród „poznańskich pyr” wciąż słychać tak pięknie śpiewny, kresowy akcent? Jan Grejtowicz, rocznik 1917, jeden z nestorów wielkopolskiego łowiectwa, powiada, że lat nie liczy, i zaraz żartobliwie dodaje, że te najlepsze ma jeszcze przed sobą. Jak ktoś przeżył w PZŁ prawie 60 lat, to dlaczego nie miałoby ich być więcej?