Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Rocznik 2008
Zawsze miałem szczęście do ludzi | 24
Edward Marszałek
Najpierw była miłość do ptaków i chęć poznawania ich tajemnic. Później przyszło rysowanie i nauka w szkole leśnej, bo nie było technikum... ornitologicznego. Nigdy nie przypuszczał, że zostanie pisarzem, a jest już autorem trzech książek. Na swojej drodze spotykał wspaniałych leśników oraz myśliwych – nauczycieli i przyjaciół. Z tych spotkań czerpał natchnienie do pracy i chęć do życia. Leśniczy Jarosław Janicki twierdzi, że po prostu miał szczęście do ludzi.
Renifery z Islandii | 30
Adam Grabowy
Telefon od dalekiego kuzyna pracującego na Islandii: – „Mój szef Helli zaprasza cię na polowanie na renifera. Będziesz miał też okazję zapolować na gęsi. Wyjazd musi nastąpić szybko, bo sezon trwa tylko do 15 września.” Miałem godzinę do namysłu. Zdecydowałem: wylot za cztery dni!
Sztuka norowania (V) | 36
Paweł Lisiak
Norowanie to jedyny rodzaj polowania, który przyczynia się do zwiększenia liczby zwierząt łownych w naszych obwodach. O psach i ich przygotowaniu do tej niezwykle ciężkiej i niebezpiecznej pracy pisałem w poprzednich odcinkach. Teraz skoncentruję się na tym, co znajduje się drugim końcu smyczy – czyli myśliwym.
Kulą na lisa – broń i amunicja | 39
Andrzej Szeremet
Trzy lata temu zamieściłem w BŁ (nr 12/2004 i 1/2005) najważniejsze wskazówki dotyczące polowania na lisy kulą z zasiadki lub podchodu. Ponieważ ten rodzaj łowów jest bardzo rzadko opisywany, postanowiłem do niego wrócić, rozszerzając i uzupełniając podane wcześniej wiadomości.
Powrót rysi do Puszczy Piskiej | 42
Andrzej Krzywiński
Mazury były niegdyś naturalnym siedliskiem rysi w Polsce. Kiedy się jednak okazało, że w mazurskich lasach nie ma już tych pięknych zwierząt, konieczna stała się ich reintrodukcja.