Spis treści numeru Specjalny/2008

Kurkówka z Polski rodem | 4
Zbigniew Masłowski

Mało kto wie, że w Polsce produkuje się broń podobną do tej, jakiej używali kowboje na Dzikim Zachodzie. Możliwe, że już niedługo doczekamy się także dubeltówki kurkowej przeznaczonej do polowań. 

V Ogólnopolskie Zawody w Strzelaniu Myśliwskim i Długodystansowym | 6

20 września br. w Dąbrowie k. Bartoszyc odbyły się piąte długodystansowe zawody strzeleckie. Rozegrano je w konkurencjach: „sztucer zwykły 200 i 300 m”, „varmint 300 i 450 m” oraz – po raz pierwszy – „zimny strzał 600 m”. Duże zainteresowanie zawodami, a zwłaszcza kategorią „600 m”, wróży dobrą przyszłość strzelectwu długodystansowemu w naszym kraju. 

Porady strzeleckie dla długodystansowców | 10
Marek Czerwiński

Na wrześniowych zawodach w strzelaniu długodystansowym, zrelacjonowanych na stronie 6, największe zainteresowanie wzbudziła nowa konkurencja „zimny strzał 600 m”. Warto zatem wiedzieć, jak się do niej przygotować. 

Urok małych strzelnic | 14
Zbigniew Masłowski

Nieduże strzelnice, budowane przez lokalne władze i koła łowieckie, dają myśliwym możliwość ćwiczenia umiejętności strzeleckich i jednocześnie stanowią obiekt rekreacyjny, z którego mogą korzystać nie tylko osoby polujące.

Z jakim kalibrem na jelenie? | 16
Lech Wesołowski

Prawidłowe – etyczne i skuteczne – polowanie jest sztuką. Jeżeli ma ona osiągnąć wysoki poziom i dawać satysfakcję, to myśliwy powinien nie tylko doskonalić umiejętności strzeleckie, ale również pogłębiać wiedzę w dziedzinie biologii zwierzyny, balistyki, budowy broni oraz amunicji myśliwskiej itp. I właśnie temu ostatniemu zagadnieniu – a konkretnie charakterystyce wybranych kalibrów używanych u nas do polowania na jelenie – poświęcam ten artykuł

Czy ekspres jest celną bronią? | 32
Zbigniew Masłowski

Do największych zalet ekspresu niewątpliwie należy możliwość natychmiastowego oddania dwóch strzałów. Wadą jest jednak mniejsza celność tego rodzaju broni. 

IOR do wyczynu i na łowy | 36

IOR produkuje lunety celownicze dla wojska i policji, a także dla myśliwych. Cieszą się one, zwłaszcza linia taktyczna, powodzeniem na całym świecie. Każdego roku IOR przedstawia też nowe, funkcjonalne warianty krzyży celowniczych, dzięki czemu nabywca lunety bez trudu może dobrać siatkę zgodnie ze swoimi preferencjami. 

Nowe siatki celownicze – na jakie polowania i dla kogo | 40
Marek Czerwiński

Bardzo wielu myśliwych czy strzelców sportowych nie zwraca zbytniej uwagi na typ siatki w lunecie, mimo że np. swoje preferencje w zakresie parametrów celownika optycznego (zakres powiększeń, średnica optyczna obiektywu) są w stanie określić stosunkowo precyzyjnie. Tymczasem rzecz jest o tyle ważna, że prawidłowy dobór krzyża w istotny sposób wpływa na komfort celowania – a zatem i wynik strzału. 

Najnowsze rozwiązania Swarovskiego w lunetach celowniczych | 50
Zdzisław Sarniak

Na tegorocznych targach IWA firma Swarovski zaprezentowała wiele nowości. Część z nich opisaliśmy już na łamach BŁ. Tym razem przyjrzymy się bliżej siatkom 4A-300 i BR oraz pokrętłu balistycznemu dostępnemu w lunecie Z6 2,5-15x56 P. Z pewnością rozwiązania te zainteresują strzelców pasjonujących się strzelectwem długodystansowym. 

Prawidła polowania nocą | 54
Zbigniew Masłowski

Polska należy do nielicznych krajów, w których wolno polować nocą. W przypadku tego rodzaju polowania niezwykle ważne jest przestrzeganie określonych zasad, zapewniających nie tylko powodzenie strzeleckie, ale także bezpieczeństwo.

Przegląd broni kombinowanej i ekspresów 2008 | 66

Przedstawiamy Państwu przegląd broni kombinowanej i ekspresów dostępnych na polskim rynku. Modele uporządkowaliśmy rosnąco według średnich cen detalicznych. Parametry broni oraz ich ceny podajemy na podstawie informacji nadesłanych przez dystrybutorów. Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych. Dziękujemy wszystkim firmom, które przesłały informacje o broni znajdującej się w ich ofercie.

Fabarm stawia na nowoczesność | 80
Lech Wesołowski

Jadąc z Wenecji do Mediolanu autostradą A4, warto znaleźć trochę czasu i po minięciu Brescii, ok. 12 km na południowy zachód, odwiedzić Travagliato. W tym niewielkim miasteczku znajduje się siedziba wytwórni broni Fabarm (Fabbrica Bresciana Armi). Wielki postęp technologiczny, jaki nastąpił w tej firmie w ciągu ostatnich kilku lat, sprawił, że zaistniała ona na rynkach całego świata.

Osada do śrutówki własnej roboty | 86
Leszek Ciupis

W tym artykule, będącym w pewnym sensie kontynuacją mojego tekstu pt. „Kolba domowego wyrobu” (numer specjalny BŁ 2006), który prowadził czytelnika, krok po kroku, przez kolejne etapy wykonania osady do sztucera, podaję szereg wskazówek niezbędnych do samodzielnego wykonania osady do broni łamanej, z zamocowaniem baskili za pomocą śruby przez całą długość kolby. 

Czy rosyjski Tigr spodoba się polskim myśliwym – test broni | 92
Marek Czerwiński

W ostatnim czasie do Polski trafiła niewielka partia sztucerów Tigr, będących myśliwską kopią karabinu wyborowego Dragunowa (SWD). Zainteresowanie myśliwych automatami jest coraz większe, warto więc przyjrzeć się bliżej tej najtańszej na naszym rynku broni samopowtarzalnej.