Spis treści numeru 12/2022

Kilka pytań o lisy | 6
Paweł Janiszewski

W naszym cyklu pytań o zwierzęta przyszedł czas na lisy. Są to drapieżniki występujące tak powszechnie, że powinniśmy wiedzieć o nich bardzo dużo, a wręcz prawie wszystko. Poznanie odpowiedzi na poniższe pytania z pewnością wzbogaci jednak naszą wiedzę o tym gatunku.

Łowiectwo i sztuka to wielkie emocje | 10
Izabela Kamińska

W naszym cyklu wielokrotnie prezentowaliśmy myśliwych o artystycznej duszy, bo jak się okazuje, sztuka i łowiectwo mają ze sobą wiele wspólnego. Tym razem to Piotr Zbrożek, zawodowy artysta rzeźbiarz, opowiada o swojej twórczości, która też przenika się z przyrodą. Zdradza przy tym, dlaczego nie rzeźbi w łowieckich trofeach oraz jak postrzega wytwory plastyczne nieprofesjonalistów.

Myśliwski świat | 18

Ogary w sejmie Gabriela Łakomik-Kaszuba
Pozyskujmy fundusze i bądźmy liderami Adam Krzyśków
Mamy nowe rekordowe ślimy muflona!
Dzik głównym bohaterem konferencji Katarzyna Tajchman
Hojny IX Hubertus Nadwiślański Paweł Szustkiewicz
Wielkie święto miłośników koni, łowiectwa i darów lasu we Włoszczowie Miłosz Kościelniak-Marszał
Myśliwi pobłogosławieni w Hrubieszowie Tomasz Wojciech Antoniuk
60-lecie KŁ „Jedność” w Białymstoku Janusz Darewicz

Rozważania o etyce łowieckiej | 36
Łukasz Dzierżanowski

W poprzednim numerze BŁ wspominałem o warsztatach z komunikacji odbywających się w ramach wydarzenia Swarovski Optik Hunting Summit we wrześniu tego roku. W osobnym artykule chciałem jednak poruszyć temat, który w tamtym czasie wydał mi się na tyle ważny, że zasługuje na więcej miejsca. To etyka łowiecka. Naszym przewodnikiem po tej dziedzinie będzie profesor filozofii ks. Markus Moling, miłośnik przyrody, fotograf i niemyśliwy.

Kiedy na badania? | 40
Miłosz Kościelniak-Marszał

Wszystko wskazuje na to, że nie uda się nam uniknąć badań lekarskich i psychologicznych. Kiedy jednak dokładnie trzeba je przejść i złożyć zaświadczenie, by nie stracić pozwolenia na broń? Spróbowaliśmy się tego dowiedzieć u źródła.

Wrogie przejęcie | 42
Paulina Piądłowska

Przeciwnicy łowiectwa coraz częściej sięgają po obiekty czy zachowania związane z myślistwem, by je przerobić na antymyśliwskie lub ośmieszyć. Można się spodziewać, że zjawisko przejmowania elementów tradycyjnie wiązanych z łowiectwem będzie przybierać na sile. 

Z pomocą myśliwym (II) | 46
Miłosz Kościelniak-Marszał

W poprzednim numerze BŁ zostały przedstawione sytuacje, w których myśliwi spotkali się z aktami agresji, ale przy wsparciu fundacji Instytut Analiz Środowiskowych zdołali skutecznie na nie odpowiedzieć i doprowadzić sprawców przed oblicze sądu. Walka z zagrożeniami zewnętrznymi jest jednak znacznie łatwiejsza niż z problemami wewnętrznymi, które polaryzują nasze środowisko.

Nowe rekordowe trofea Słowacji | 52
Adam Depka Prądzinski

Krajowa wystawa trofeów zgodnie z prawem odbywa się na Słowacji co pięć lat. Tę, która została zorganizowana w Nitrze w sierpniu 2022 r., w związku z pandemią dzielił od minionej rok więcej. Zaprezentowana przy tej okazji ekspozycja obejmowała imponującą liczbę trofeów – było ich ponad 1200!

Co dane z GDDKiA mówią nam o dzikach? | 56
Ryszard Adamus

W październikowym numerze BŁ w artykule „Wypadki z udziałem zwierząt” przyglądaliśmy się śmiertelności na drogach wybranych gatunków łownych. Sytuacja dziczej populacji jest szczególnie ciekawa i wymaga indywidualnego podejścia z jednej strony z uwagi na postępujący ASF, a z drugiej strony – na akcję redukcyjną. Spróbujmy wykorzystać dane z GDDKiA, aby dowiedzieć się czegoś więcej o sytuacji czarnego zwierza.

Dzik po przejściach | 62
Patryk Kuchnicki

Łowiectwo jest pasją, ale wiąże się ono również z pracą, która każdorazowo rozpoczyna się z chwilą pociągnięcia za spust. Co jednak, jeśli oddany strzał nie spełnia swojej funkcji – zwierz uchodzi i przeżywa? Poniżej wnioski z analizy anomalii postrzałowej u dzika będącej wynikiem błędu myśliwego.

Strzelnica niezgody | 66
Dariusz Gizak

Myśliwi w Polsce nie cieszą się sympatią społeczeństwa. W takiej sytuacji należałoby szukać sposobów na poprawę wizerunku. Tymczasem zarządzający strzelnicą w Stepnie-Michałkach już od paru lat robią wszystko, by zepsuć i tak nie najlepszą opinię o myśliwych.

Subiektywny ranking nial | 70
Mirosław Garbacz

Podczas swoich wielokrotnych wyjazdów na Czarny Ląd pozyskałem większość przedstawicieli gatunków łownych z rodzaju nial (Tragelaphus) i przyznam, że polowanie na każdy z nich pozostawiło niezapomniane wspomnienia. Miałem wyjątkowe szczęście spotkać te cudowne i barwne zwierzęta podczas przemierzania Afryki wzdłuż i wszerz przez ponad 20 lat poszukiwań w ostępach lasów deszczowych, na sawannach, w lasach galeriowych czy buszu.

Jak polowali starożytni Rzymianie | 76
Witold Daniłowicz

W wielu publikacjach o starożytnym Rzymie można się natknąć na stwierdzenie, że jego mieszkańcy nie byli amatorami łowów na dzikie zwierzęta. Zamiast tego mieli się pasjonować walką z nimi na arenach albo ich zabijaniem w niewielkich zagrodach. Analiza źródeł historycznych pozwala obalić pierwszą tezę. Jednocześnie pokazuje, jak ciekawie ewoluowały podejście Rzymian do polowań i sposoby ich wykonywania.

August III Sas w żubrzym mateczniku | 80
Piotr Bajko

Puszcza Białowieska przez kilka wieków była ekskluzywnym łowiskiem polskich władców, którzy mieli żyłkę myśliwską, od Władysława Jagiełły począwszy, na Stanisławie Auguście Poniatowskim skończywszy. W skład prywatnych dóbr królewskich puszcza weszła na podstawie ustawy o ochronie lasów i zwierzyny, wydanej przez króla Zygmunta I Starego w 1538 r. August III Sas szczególnie upodobał sobie polowania na żubry w Białowieży. Jego zbudowany w tym celu dwór myśliwski był ostatnią z takich budowli i przetrwał do 1831 r.

Wędzona dzika kaczka | 86
Wojciech Charewicz

Wędzona dzika kaczka przypomina z wyglądu wędzone półgęski, czyli gęsie piersi. Jest moim zdaniem najdoskonalszym rarytasem, jaki można przyrządzić z dzikich kaczek. Zaliczam ją do brylantowej dziesiątki potraw z dziczyzny. Ma jeszcze tę zaletę, że zawsze się udaje. I to niezależnie od tego, czy tuszka pochodzi ze sztuki młodej czy starej. Polecam myśliwym na świąteczny stół!

Spryciarz, szelma i gagatek | 92
Monika Marchwicka

Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto… z tobą polował jamniku. Dla jednych pomocnik ideał, dla innych – kynologiczne nieporozumienie. Skąd tak diametralnie różne osądy?

Schematy w szkoleniu psów | 94
Marek Targoński

W trakcie nauki komend z zakresu posłuszeństwa możemy się spotkać z ciekawym zjawiskiem. Otóż podczas systematycznych ćwiczeń pies bardzo często uczy się przewidywania naszych poleceń. Wystarczy, że wydamy jedną komendę, a on po kolei wykonuje wszystkie, jakie zna.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 96

Trigger Stick Apex – całkiem nowy trójnóg Primosa
Noktowizor cyfrowy Hikmicro Cheetah
Swarovski nagina prawa fizyki

Leupold VX-3HD – powrót do korzeni | 102
Łukasz Dzierżanowski

Zdarza się, że ulegamy stereotypom i uważamy, że amerykański sprzęt optyczny nie sprawdzi się podczas polowania w naszych warunkach. Pozory mają jednak do siebie to, że mylą – o czym przypomina także nowa lunetka Leupolda.