Spis treści numeru 10/2022

Kilka pytań o dziki | 6
Paweł Janiszewski

Poprzednie odcinki z cyklu „Czego nie wiecie o zwierzętach” dotyczyły saren i jeleni. Teraz nadszedł czas na dziki. Czy jest coś, czego wszyscy myśliwi o nich nie wiedzą? Czy te zwierzęta mogą nas zaskoczyć swoim zachowaniem bądź biologią? Kilka dowodów na to, że tak, chyba znajdziecie poniżej.

Łowiecki realizm | 10
Izabela Kamińska

Postać oraz łowiecka twórczość Gustave’a Courbeta mogą zaskoczyć nie tylko osoby, które zupełnie nie kojarzą tego nazwiska. Biografie francuskiego malarza rzadko wspominają, że m.in. poprzez sztukę o tematyce łowieckiej wyrażał on swoje artystyczne credo. Artysta łączony przede wszystkim z takimi dziełami, jak „Kamieniarze”, „Pogrzeb w Ornans” oraz „Pochodzenie świata”, stworzył kilkadziesiąt obrazów przedstawiających myśliwych oraz ich zdobycze.

Myśliwski świat | 14

Łowiectwo współczesnych czasów Katarzyna Dudek
„Głuszec” w Rajczy odznaczony za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Adam Depka Prądzinski
Leśny Dzień Dziecka w Brennej Aleksander Skrzydłowski
Robieni w ciula Eustachy Łowiecki
Podpisz się dla łowiectwa!
Cierpliwość nagrodzona Jan Broda
A może pasztet? Daniel Ptak
Mamy najlepsze alpejczyki na świecie! Jacek Pokorski
Hubert Keller mistrzem Kaszub w sygnałach myśliwskich

Skąd się biorą ceny dziczyzny? | 26
Adam Depka Prądzinski

Panuje przekonanie, że dziczyzna jest tania w skupie, ale niewspółmiernie droga na sklepowej półce. Spróbujmy ustalić, skąd się biorą stawki w punktach skupu i jakie mają one przełożenie na to, ile zapłacimy za mięso zwierząt łownych w sklepie.

Sąd arbitrażowy w sprawach szkód | 32
Miłosz Kościelniak-Marszał

W maju Polski Związek Łowiecki oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych podpisali porozumienie powołujące sądy arbitrażowe w sprawach dotyczących szkód łowieckich. Jak przekonywano, chodzi o uproszczenie całej procedury, przyspieszenie rozpatrywania spraw, a także ograniczenie kosztów. Czy tak jest w rzeczywistości?

Myśliwy u okulisty | 36
Jan Witkiewicz

Wielu nemrodów, szczególnie tych starszych, cierpnie na myśl o czekających nas wszystkich badaniach lekarskich, niezbędnych do przedłużenia zezwoleń na broń. Jako okulista z długoletnim stażem chciałbym tu napisać kilka słów o tej właśnie dziedzinie.

Zmiany w dostępie do broni? | 38
Łukasz Warzecha

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli. Czasem jednak boli i z tym właśnie mamy do czynienia w momencie, gdy powstaje ten tekst, bo w sejmie spotkały się aż trzy projekty zmian w prawodawstwie dotyczącym broni i amunicji. Złożyły je grupy posłów z koła Kukiz’15, Partii Republikańskiej Adama Bielana oraz Solidarnej Polski z posłanką Anną Marią Siarkowską jako inicjatorką.

Sarnie myłkusy | 42
Robert Kamieniarz

Od 12 lat BŁ organizuje konkurs na najciekawsze parostki sezonu. Dzięki nadsyłaniu przez myśliwych zdjęć swoich zdobyczy w sezonach od 2011/2012 do 2020/2021 udało się zgromadzić kolekcję 525 ujęć oryginalnych parostków, które wzbogacono danymi o miejscu pozyskania, a nierzadko także o wieku rogacza oraz masie tuszy i trofeum. To wspaniały materiał mówiący wiele o współczesnych myłkusach.

Wypadki z udziałem zwierząt | 46
Ryszard Adamus

Od 2017 r. GDDKiA gromadzi dane o martwych zwierzętach znalezionych na drogach i poboczach. To bardzo dobre źródło informacji, dające nam wyobrażenie o zagęszczeniach zwierzyny, zmianach w kolejnych latach czy aktywności rocznej.

Znaczenie rykowiska | 50
Katarzyna Tajchman

Polowanie podczas rykowiska jest głęboko zakorzenione w kulturze Europy Środkowej i wpisuje się w tamtejszą tradycję łowiecką. Na tym obszarze najwięcej czynnych rozrodczo byków strzela się w szczycie okresu godowego, czyli w czasie najintensywniejszej wokalizacji. Dlaczego tak się dzieje?

Ochrona przed zwierzyną w Szczecinku | 52
Grzegorz Jaworski

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku przez wiele lat zajmowała czołowe miejsce w kraju pod względem wydatków na ochronę lasu przed szkodami od zwierzyny. Dlatego już w 2010 r. podjęto tutaj pierwsze systemowe działania zmierzające do ich ograniczenia. Dziś można powiedzieć, że kolejne inicjatywy przyniosły skutek.

Ze świata nauki | 56

Polowania spowalniają ewolucję wirusów Martyna Frątczak, Piotr Tryjanowski
Łosie na Alasce Piotr Tryjanowski

Trudny przeciwnik baribal | 58
Katarzyna Mazur

Polowania na niedźwiedzie czarne, zwane baribalami, mają w Ameryce Północnej, gdzie te zwierzęta występują, bardzo długą tradycję. Obecnie szczególną popularnością cieszą się wiosenne łowy organizowane w Kanadzie, w której populacja baribali jest większa niż w Stanach Zjednoczonych. Co warto wiedzieć o tych niedźwiedziach, zanim się pomyśli o takim polowaniu?

Gicz jelenia w śmietanie | 62
Wojciech Charewicz

To jedna z najsmaczniejszych potraw z mięsa jelenia. Posmakuje dzieciom, kobietom, mężczyznom, a także osobom wiekowym. Może być podawana jako danie główne z ziemniakami z wody, kluskami śląskimi, kopytkami, kaszą gryczaną lub makaronem. Albo na zimno z pieczywem jako przystawka.

Wszystkiemu zawsze winna naganka | 64
Adam Depka Prądzinski

O idealnej zbiorówce, podkładaniu psów i stanie polskiej kynologii rozmawiamy z Edwardem Hałdyszem, autorem książki „Całe życie w miocie”, wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego, właścicielem hodowli Z Beskidzkiego Matecznika i działaczem komisji kynologicznej bielskiego okręgu PZŁ.

SMGP – 10 lat dla słusznej sprawy | 68
Mariusz Zalejski

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego właśnie świętuje swoje dziesięciolecie. Obecnie jednak nie skupia się ono tylko na gończych. Jego głównymi celami są rozpowszechnianie wiedzy o polskich rasach myśliwskich i ich wykorzystaniu w łowiectwie zgodnie z zasadami etyki, promowanie polskich ras wśród myśliwych oraz szkolenia z zakresu użytkowości.

Bezpieczeństwo psów na zbiorówkach | 72
Grzegorz Jarosik

Głównym zadaniem podkładacza na zbiorówce jest ochrona swoich psów, dlatego bardzo dużą uwagę zwracam na bezpieczeństwo moich czworonożnych towarzyszy. Podstawa to kamizelka ochronna, zmniejszająca liczbę obrażeń oraz je łagodząca, o czym już kilkakrotnie pisałem. Warto jednak pamiętać również o innych zasadach, do których doszedłem, drepcząc kilometry w miotach.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 78

Härkila na marsze po łowiskach
Patchworkowy Tagart

Jesień w nowym komplecie Pinewooda | 80
Adam Depka Prądzinski

Przywykliśmy już do oznaczania rozmaitych aktualizacji lub nowych generacji produktów symbolem 2.0. Okazuje się, że nomenklatura rodem z cyfrowej rzeczywistości zadomawia się również wśród producentów odzieży dla myśliwych. Prezentujemy komplet Pinewood Hunter Pro Xtreme 2.0.

German Precision Optics już na polskim rynku | 82
Łukasz Dzierżanowski

Z produktami firmy GPO stykałem się od lat, ale jedynie na targach myśliwskich. Chciałem je wypróbować i opisać, zaraz jednak pojawiało się pytanie: „Dobrze, ale do czego to ma prowadzić, skoro w Polsce nie można ich kupić?”. Zmieniło się to niedawno, co daje okazję, by się przekonać, ile są warte wyroby tej niemieckiej marki.

Defourny’owie – zapomniana dynastia rusznikarzy | 90
Hubert Codrow

Belgijska broń śrutowa cieszyła się w przedwojennej Polsce ogromną popularnością. Bardzo lekka, elegancka, świetnie wykończona, o dobrych parametrach strzału – tak w skrócie można ją opisać. W dwudziestoleciu międzywojennym warszawski sklep myśliwski J. Sosnowski oferował produkty kilku belgijskich firm. W pamięci myśliwych przetrwały takie nazwy jak Lebeau-Courally, Forgeron czy Francotte. W tym artykule chciałbym przedstawić również popularną w tamtych czasach, a obecnie zapomnianą markę Defourny, pod którą broń produkowały cztery pokolenia i kilka linii rodu rusznikarzy o tym nazwisku.

Łuska ważniejsza, niż się wydaje | 94
Łukasz Dzierżanowski

Łuska nie jest tak tajemnicza jak skryty w niej proch. Zdaje się mniej interesująca niż pocisk, z którym w łowiectwie wiążemy wielkie nadzieje. A jednak to od niej zależy, ile tego prochu uda się użyć i jaką prędkość początkową osiągnie ów pocisk. Czas na kolejny rozdział poradnika dla nieelaborantów.