Spis treści numeru 6/2022

Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami… | 6
Izabela Kamińska

Nagonka, z jaką się mierzy współczesny myśliwy, uderza też w jego pociechy. Widząc, jak ich rodzice czy dziadkowie są oczerniani w sferze publicznej, dzieci czują nie tylko strach, lecz także smutek i często poczucie winy. Aby problemy dorosłych nie przerodziły się w dziecięce dramaty, szczerze rozmawiajmy o nich z dziećmi albo opowiadajmy im poruszające ten temat bajki.

Myśliwski świat | 13

Myśliwi z „Dzika” pamiętają o placówkach wspieranych od lat Ryszard Waldun
Sukces redakcyjnego psa
Kolejni leśnicy z licencjami myśliwych łuczników Arkadiusz Głąb
Ceny skupu rogaczy mocno w górę
Związkowy gratis Sławomir Galicki
Las wśród nas Robert Homik
Turniej charytatywny myśliwych i leśników Marcin Misiak
Łowiecka pamiątka Sylwia Konwińska
Królewski akcent na wystawie Crufts w Birmingham Tomasz Borkowski

Rafał Malec wraca do funkcji prezesa NRŁ | 22
Adam Depka Prądzinski

Pod koniec kwietnia do sprawowania funkcji prezesa NRŁ niespodziewanie powrócił Rafał Malec, który już 3 maja na pikniku łowieckim w Jeleśni w nowej-starej randze gościł pełny skład Zarządu Głównego PZŁ. Jak minister uzasadnia tę zmianę?
 

Najciekawsze parostki sezonu 2021/2022 (II) | 26

Kolejna porcja historii zdobycia myłkusów wyróżnionych w XI edycji konkursu na najciekawsze parostki przynosi nową dawkę doświadczeń i emocji. Dzielą się nimi zarówno nemrodzi zaprawieni w poszukiwaniu wyjątkowych rogaczy, jak i początkujący selekcjonerzy.

Równia pochyła | 31
Miłosz Kościelniak-Marszał

Organy wydzierżawiające obwody łowieckie starają się rozszerzać swoje wpływy. Są już  pierwsze próby ignorowania PZŁ i wydzierżawiania obwodu innemu niż wskazany w jego wniosku podmiotowi. Jeśli Związek zdecydowanie nie zareaguje, to będzie to początek jego staczania się po równi pochyłej.

Studenckie polowanie na łosie | 34
Julia Nowak

Kto miał w ręku kwietniowy numer BŁ, ten pewnie pamięta, że postanowiłam podpytać szwedzkich studentów, co sądzą o polskim modelu łowiectwa. Następnie sama przyjrzałam się ich modelowi z bliska, a wręcz sprawdziłam go w praktyce, bo razem z nimi zapolowałam na łosie.

Na pióro do Senegalu | 38
Witold Daniłowicz

Afryka jest popularnym celem podróży polskich myśliwych. Większość z nich udaje się tam z zamiarem pozyskania trofeów zwierzyny grubej. Ja natomiast, namówiony przez mojego francuskiego przyjaciela Jacques’a, wybrałem się na Czarny Ląd, by zapolować na ptactwo. Postanowiliśmy odwiedzić Senegal – byłą kolonię francuską. Ten niepodległy od 1960 r. kraj jest bardzo spokojny i bezpieczny, dlatego cieszy się popularnością wśród europejskich turystów, głównie francuskojęzycznych.

Wypadki na torach ze zwierzyną | 42
Ryszard Adamus

W marcowym numerze BŁ z 2020 r. w artykule „Jak policzyć dziki?” podzieliłem się danymi, które zdobyłem od spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, o wypadkach na torach z udziałem wybranych gatunków zwierząt. Teraz spółka uzupełniła je o kolejne lata i dołożyła informacje o kolizjach z łosiami.

Zwierzyna na przejściach | 44
Patryk Kuchnicki

W BŁ 2/2021 przybliżyłem czytelnikom, jak wyglądają procedura projektowa i proces legislacyjny w przypadku przejść dla zwierząt oraz ich monitoring już po zakończeniu budowy. Tutaj kontynuuję temat korytarzy ekologicznych, jednak tym razem kieruję uwagę na behawior zwierzyny oraz wstępne wnioski z przeprowadzonych obserwacji.

Biopasy receptą na różnorodność biologiczną | 46
Paweł Janiszewski

Od lat mówi się i pisze o spadku liczebności drobnych ssaków oraz ptaków. Ta tendencja dotyczy, niestety, także wielu owadów, w tym tych bardzo pożytecznych, czyli zapylaczy. W marcowym numerze czeskiego „Světa myslivosti” oraz zapowiadanej książce „Hodowla i ochrona zwierzyny” naszego współautorstwa został omówiony temat biopasów, które mogą być swoistą receptą na wspomnianą dolegliwość ekologiczną.

Strategia funkcjonowania chmary | 50
Katarzyna Tajchman

Wiele gatunków zwierząt prowadzi, przynajmniej w pewnych okresach, skupiskowy tryb życia. Tworzenie ugrupowań ma więcej zalet niż wad, a jedna z ważniejszych to bezpieczeństwo. Śmiertelność u osobników w stadzie jest znacznie mniejsza niż u tych żyjących samotnie, głównie dzięki szybszemu dostrzeganiu zagrożeń. Ponadto grupowe życie ułatwia roślinożercom znalezienie dostępu do żeru, drapieżnikom – polowanie i zdobycie ofiary, a ptakom lecącym w kluczach – pokonywanie dużych odległości.

Ewolucja polowań komercyjnych | 52
Jakub Piasecki

Ten tekst jest związany z polowaniami komercyjnymi organizowanymi w naszym kraju dla myśliwych dewizowych, więc odradzam go wszystkim żyjącym w bańce i wierzącym w samowystarczalność finansową polskiego łowiectwa. Zmienia się rynek takich polowań, więc musimy zmienić też swoje podejście i się profesjonalizować. Zwłaszcza że nadchodzą dla nas trudne czasy.

Z pędzlem i ze strzelbą | 56
Piotr Załęski

Na Litwie malował polowania na niedźwiedzie i wspaniałe postacie Radziwiłłowskiej drużyny łowieckiej. Na Polesiu fascynowali go mieszkańcy mszarów i bagien – rosochate łosie. W Osieku kontemplował zasnute mgłą stawy pełne dzikiego ptactwa, a w Bystrej – górskie pejzaże, skrzące się śniegi i beskidzkie tokowiska. Mowa o Julianie Fałacie.

Dzicza karkówka w sosie chrzanowym | 60
Wojciech Charewicz

Tym razem opowiem o tym, jak łatwo przyrządzić smaczną, soczystą i kruchą dziczą karkówkę. Wygląda i smakuje jak pieczona, ale pieczona nie jest. Przy okazji zastosowaną metodę polecam również do przygotowania łopatki, żeberek z boczkiem i combra.

Umowy cywilnoprawne w działalności kół | 64
Michał Dryndos

Rzadko się zdarza, że koło łowieckie zatrudnia pracowników. Gdy trzeba wykonać w obwodach różne prace, takie jak uprawa poletek, budowa urządzeń łowieckich czy grodzenie upraw, przeważnie zlecamy to osobom lub podmiotom z zewnątrz. Jeśli zajmuje się tym wynajęta firma, to rozliczenie zwykle odbywa się na podstawie faktury. Najczęściej jednak tego typu prace powierzamy zaprzyjaźnionym z kołem rolnikom, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. W takiej sytuacji można zawrzeć z wykonawcą umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

Odwołanie statutowe i ustawowe to nie to samo | 66
Piotr Ostrowski

W BŁ 10/2021 szczegółowo opisałem procedurę wykluczenia z koła. Kontrowersje i emocje, jakie ten temat wywołuje, często wynikają z błędnego rozumienia przepisów. Jednym z takich błędów jest utożsamianie środka odwoławczego przewidzianego w statucie ze środkiem kontroli sądowej przewidzianym w ustawie. Oba noszą wspólną nazwę „odwołanie”, ale są to całkowicie odrębne pojęcia, dotyczące spraw rozpoznawanych przez różne organy i pełniące zupełnie inną funkcję.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

Minispektyw DDoptics
Nie tylko dla kolekcjonerów noży
Szykownie, antykleszczowo, bezzapachowo
Dron Yuneec dla myśliwego

Kynolodzy przeciw kynologom | 70
Piotr Wesołowski

Długo się wstrzymywałem z przelaniem swoich gorzkich refleksji na papier, co najmniej niezręcznie jest mi bowiem krytykować z uprzywilejowanej pozycji dziennikarza, a jednocześnie członka Komisji Kynologicznej NRŁ. Niestety sytuacja, do której doszło na naszym kynologicznym podwórku, sprowokowała mnie do zabrania głosu.

Czeski wąsacz | 74
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Wyżeł o szorstkiej sierści z charakterystycznym zarostem kufy, podobny do tych z krajów ościennych, występował na terenach dawnych Czech, a po II wojnie światowej – w Czechosłowacji. Polowano z nim na wszystkie rodzaje zwierzyny. Średniego wzrostu i postury, odporny, układny, pracujący niezbyt daleko od myśliwego, świetnie pasował do czeskich i środkowoeuropejskich łowisk.

Pies z drugiej ręki | 78
Monika Marchwicka

Znany amerykański fotograf Chase Jarvis na pytanie, jaki jest najlepszy aparat, odparł: ten, który mamy przy sobie. W odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy pies myśliwski, można by to sparafrazować i rzec: ten, który jest z nami na polowaniu. Jednak zanim to nastąpi, trzeba go najpierw ściągnąć do domu. Czasem decydujemy się wciąć pod swój dach dorosłego psa. Na co musimy wtedy uważać?

Więcej niż ubranie | 82
Dariusz Skowronek

Na mokre pióro intensywnie poluję od wielu lat. Ubranie na takie łowy musi się sprawdzać zarówno przy intensywnej aktywności, jak i w czasie pozostawania niemal w bezruchu. Wypróbowywałem różne marki, aż w końcu trafiłem na odzież, o której mogę powiedzieć, że to jeden z elementów mojego wyposażenia, a nie zwykłe ubranie.

Tikka Master – najlepszy fiński sztucer? | 88
Łukasz Dzierżanowski

W ramach cyklu o klasyce broni myśliwskiej odwiedziliśmy już Finlandię i przyglądaliśmy się sztucerowi Sako 75 (BŁ 7/2021). Przedstawić Sako, a pominąć Tikkę to jak nie postawić kropki nad i. Czas więc na drugą część opowieści o fińskiej broni.

Luneta Kahles K525i, czyli snajperska wytrzymałość | 92
Michał Dudzik

Jak już wielokrotnie pisałem, jednym z najważniejszych narzędzi, jakie wykorzystujemy w łowiectwie, jest broń, bo to dzięki niej możemy pozyskać zwierzynę. Na polowaniach indywidualnych dość często występuje ona w zestawie z celownikiem optycznym. Na rynku mamy przeogromny wybór optyki, z olbrzymią rozpiętością cenową i o przeróżnej charakterystyce. Tutaj zajmiemy się pewną niszową lunetą.

Mądry trening przed zbiorówkami | 94
Łukasz Dzierżanowski

Wielu myśliwych nie trenuje. Niektórzy bywają na strzelnicy od czasu do czasu, żeby przystrzelać broń i przy okazji posłać kilka kulek do makiety dzika. Są w końcu wyczynowcy, dokonalący swoją formę sportową. A jak powinien podejść do treningu myśliwy, który po prostu chce być skuteczniejszy na polowaniach zbiorowych?