Spis treści numeru 8/2021

Wielki człowiek z Wielkopolski | 6
Izabela Kamińska

Władysław Janta-Połczyński to jeden z najwybitniejszych działaczy łowieckich w Wielkopolsce, a mimo to myśliwski świat wolał o nim zapomnieć. Ze względu na to, że urodził się w XIX stuleciu, rozmawiam nie z nim, ale o nim z Tomaszem Sobalakiem – leśnikiem, myśliwym, miłośnikiem przyrody i kolekcjonerem – oraz Mirosławem Kwiecińskim – pracownikiem PAN w Kórniku, ekonomistą i myśliwym, którzy gościli już w cyklu „Na myśliwskim szlaku” (BŁ 4/2019 i 10/2018).

Myśliwski świat | 13

Majowe Koziołki im. Bronisława Karpiny mają już 20 lat! Adam Depka Prądzinski
Brak szacowania – do sądu dopiero po decyzji nadleśniczego Miłosz Kościelniak-Marszał
Szkolenia dla stażystów na Pomorzu Grzegorz Jaworski
Myśliwi dla różnorodności biologicznej – przeszło 470 projektów na rzecz przyrody w Europie!
Puchar toruńskiej komisji strzeleckiej Paweł Nowicki
Odezwa do nowo powstałych kół
Bieszczadzkie zmagania tropowców Ariusz Nawrocki

Prezes NRŁ bez retuszu | 22
Dariusz Gizak

Rozmawiamy z Jackiem Lęgasem, przewodniczącym zarządu bezprawnie wykluczonego z PZŁ koła „Zlot” w Nowej Wsi, do którego należał Paweł Piątkiewicz, obecny prezes NRŁ.

W szczecińskim tyglu | 26
Adam Depka Prądzinski

Władze PZŁ chciałyby, żeby problemu szczecińskich kół nie było. Ale on jest i chowanie głowy w piasek nie przybliża nas do rozwiązania. W tyglu robi się coraz goręcej.

Nareszcie w Zimbabwe! | 30
Jakub Piasecki

Gdy tylko otworzyły się granice i międzykontynentalne podróże znów stały się możliwe, wyruszyłem na długo odkładaną wyprawę do Zimbabwe. Afryka czekała na komercyjnych myśliwych. Nie będę się jednak chwalić trofeami ani przygodami łowieckimi, bo taki obraz kontynentu mamy w każdej relacji z polowania. Chcę pokazać safari na dzikich terenach od drugiej strony.

Bałwanki – gadżeciarstwo czy konieczność? | 36
Hubert Jachimowski

Czy warto inwestować w udoskonalone, a tym samym droższe bałwanki grzywaczy? A może ich rodzaj nie ma aż takiego znaczenia?

Jakość parostków | 38
Ryszard Adamus

Jesteśmy świadkami wzrostu liczby medalowych parostków pozyskiwanych przez naszych myśliwych. To się dzieje tu i teraz. Wydaje się więc to najodpowiedniejsza pora, aby poszukać odpowiedzi wyjaśniających ten fenomen.

Zagrożona głowienka | 42
Marek Stajszczyk

Mimo spadku liczebności i zaniku wielu istniejących do niedawna stanowisk lęgowych status prawny głowienek w Polsce niestety nie uległ zmianie. Co gorsza, rozpoczynające się do tej pory w połowie sierpnia polowania na kaczki wprowadzały niepokój w miejscach występowania głowienek. Dochodziło wówczas do płoszenia samic wodzących nielotne jeszcze kaczęta, a w skrajnych przypadkach – do śmierci matek i osieroconych piskląt. Sporo powinno się zmienić.

Łucznicy remedium na miejskie dziki? | 48
Jarosław Kuczaj

Myśliwi łucznicy oferują swoje zaangażowanie w redukcję dzików w miastach. Resort rolnictwa jest za. Niestety przychylność jednego ministerstwa to wciąż za mało.

Dojna krowa myśliwy | 50
Piotr Wesołowski

Od kilku lat ciągnie się moja sprawa o znęcanie się nad zwierzętami, wytoczona mi przez fundację, która żeruje na niechęci do łowiectwa. Niech opisane tu przypadki posłużą za przestrogę innym myśliwym i organizatorom zbiorówek.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 53

Pierwszy kolimator zamknięty Kahlesa
Aukcja sztuki łowieckiej

Sposób na dzika | 54

W zeszłym roku wspólnie z firmą Swarovski Optik zorganizowaliśmy konkurs kulinarny na zagospodarowanie całej tuszy dzika. Zabawa odbywała się pod hasłem „Z dzikiem pod strzechy”. Dziś zachęcamy do przysyłania swoich pomysłów na drugą odsłonę konkursu, tym razem poświęconą sarnie (szczegóły na s. 57). Tymczasem prezentujemy wybrane przepisy ubiegłorocznych uczestników.

Kołduny z mięsem dzikiej kaczki | 58
Wojciech Charewicz

Kaczki strzelane dotychczas pod koniec sierpnia na rżyskach miały wyjątkowo smaczne i tłuste mięso. Idealne na kołduny. Te z początku września też będą wyśmienite.

Postępowanie dyscyplinarne | 62
Miłosz Kościelniak-Marszał

Wśród pytań do redakcji BŁ bardzo często pojawia się kwestia postępowań dyscyplinarnych, a w szczególności reakcji organów PZŁ na składane zawiadomienia o przewinieniach, względnie jej braku. Spróbuję tu podać informacje na ten temat w pigułce.

Zarząd koła w niepełnym składzie | 64
Piotr Ostrowski

Spore emocje wzbudził rozesłany pod koniec maja br. okólnik dotyczący organizacji walnych zgromadzeń. Łowczy krajowy zaprezentował w nim pogląd, że zarząd koła w składzie mniejszym niż cztery osoby w ogóle nie ma kompetencji do podejmowania ważnych uchwał, w tym do zwołania walnego zgromadzenia. Czy słusznie?

Towarzyszki Diany | 66
Izabela Kamińska

W poprzednim odcinku zapowiadałam, że zaprezentuję dzieło łowieckie, którego autorem jest najbystrzejszy z surrealistów, ale niestety nie udało mi się uzyskać zgody na jego publikację. Wielka szkoda, bo obraz Renégo Magritte’a świetnie odzwierciedla współczesną kondycję myślistwa, a poza tym stanowi dowód na to, że malarstwo łowieckie to nie tylko bukoliczne pejzaże, jeleń na rykowisku albo pościg myśliwych za zwierzyną. Mam jednak nadzieję, że płótno Juliusa LeBlanca Stewarta będzie odpowiednią rekompensatą.

Historia pewnej pieczęci | 68
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Dawne listy, spisywane na pergaminie lub na skórze i skrzętnie pakowane przed dostarczeniem do adresata, opatrywano pieczęciami. Te były odciskane w glinie, laku bądź wosku i stanowiły niepodrabialną swoistą sygnaturę autora. Stosowali je królowie, książęta, dostojnicy kościelni i wielmoże. Chcę zaprezentować jedną z nich, z rękojeścią przedstawiającą leżącego ciężkiego psa gończego, być może ogara.

Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego (II) | 72

Warunkiem uczestnictwa w konkursie literackim „Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego”, organizowanym przez Wydawnictwo Mirczumet i Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego we współpracy z fundacją Instytut Analiz Środowiskowych, było pisemne zaprezentowanie swojej drogi do łowiectwa oraz uzasadnienie chęci posiadania konkretnej rasy psa myśliwskiego, wybranej spośród trzech rodzimych ras: gończego polskiego, ogara polskiego lub polskiego spaniela myśliwskiego. Nagrodę główną w tej rywalizacji stanowiły szczenięta wymienionych ras wraz z niezbędnym doradztwem hodowców i nieodpłatnym udziałem w warsztatach szkoleniowych.
W poprzednim numerze BŁ zaprezentowaliśmy opowieść Wojciecha Pałasza, który na swojego towarzysza łowów wybrał gończego polskiego. W tym numerze przedstawiamy prace dwojga pozostałych laureatów. Weronika Rybczyńska otrzyma ogara polskiego z hodowli „Z Laborówki” Piotra Jelonkiewicza, a Paweł Banasiak – polskiego spaniela myśliwskiego z hodowli „Z Żywieckiego Boru” Dawida Błońskiego.Red.

Na kaczki od września | 78
Dariusz Skowronek

„Chłopaki, nic się nie stało” – możemy zaśpiewać po zmianie rozporządzenia w zakresie terminu pozyskiwania dzikich kaczek i łysek. Zrobiono to tuż przed magiczną datą, dniem oczekiwanym z utęsknieniem przez niektórych kolegów po strzelbie od 22 grudnia ubiegłego roku. 15 sierpnia, bo właśnie o tę datę mi chodzi, czyli początek sezonu na mokre pióro. W okolicy tego dnia co roku nachodzą mnie pewne refleksje, którymi chciałbym się podzielić z szanownymi czytelnikami BŁ.

Przygotowanie do aportu (II) | 82
Monika Marchwicka

Internet, jeśli chodzi o temat aportu, jest jak mętny Ganges – cierpliwie wypełnia się wszystkim, co się do niego wrzuci. Gdy próbujemy w nim łowić, mamy szansę na znalezienie klejnotu, ale przeważnie udaje nam się wychwycić pospolite śmieci. Liczę, że poniższy tekst stanie się małym dopływem czystej wody do tego zagadnienia.

Uzasadniona potrzeba posiadania broni | 88
Łukasz Dzierżanowski

Myśliwy jest zmuszony wiele razy uzasadniać potrzebę posiadania broni. Przed komendantem policji, kiedy ubiega się o pozwolenie; przed współmałżonkiem, gdy stara się o akceptację kolejnych wydatków; wreszcie przed samym sobą, w nadziei, że zakup okaże się trafiony.

Sightmark Citadel 1–10x24 HDR | 92
Zbigniew Masłowski

Ostatnio Sightmark wprowadził na rynek serię lunet pod nazwą Citadel. To cztery modele, kilka siatek i różne rozwiązania techniczne. Jedna z lunet została stworzona specjalnie z myślą o polujących.

Ase Utra Radien – tłumik lekki i skuteczny | 94
Łukasz Dzierżanowski

Tłumiki stały się codziennością i elementem wyposażenia wielu myśliwych. Duży popyt sprawił, że coraz więcej producentów oferuje urządzenia przeznaczone specjalnie do łowiectwa, które nie kojarzą się z wojskiem, siłami specjalnymi czy terroryzmem. Jednym z przykładów nowych i bardzo udanych modeli jest Ase Utra Radien. Podzielę się kilkoma spostrzeżeniami z jego użytkowania.