Spis treści numeru 6/2021

Myśliwi są dziś bardzo potrzebni | 6
Izabela Kamińska

Po rozmowie z ubiegłego numeru z twórcą Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, dr. Andrzejem Krzywińskim, pozostajemy w tym samym miejscu. Tym razem spotykamy się z jego obecnymi gospodarzami – Jadwigą Krzywińską-Kobus i Arminem Kobusem. Właścicielka oraz dyrektor ogrodu zoologicznego im. prof. Benedykta Dybowskiego opowiadają, co dziś dzieje się w Kadzidłowie oraz jakie mają plany na przyszłość. Przyrodnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi łowiectwa i roli myśliwych we współczesnym świecie. Jest też mowa o wilkach na Mazurach.

Myśliwski świat | 10

Najcięższy dzik sezonu po raz kolejny z „Boruty”
Najcięższy byk sezonu 2020/2021 wyłoniony!
Handel prawem do zabijania zwierząt? Janusz Szczepański
W odpowiedzi Januszowi Szczepańskiemu Witold Daniłowicz
„Myśliwska paczka” i konkurs mimo pandemii Magdalena Pieczonka
Piaskownica w prezencie od koła Przemysław Gromada
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody z dziećmi Justyna Grabarek
Na pożegnanie Adama Smorawińskiego Mirosław Garbacz

Najciekawsze parostki sezonu 2020/2021 (II) | 28

Wypatrzenie wyjątkowego trofeum to jedno, ale ponowne spotkanie z noszącym je kozłem – drugie. Nemrod niejednokrotnie zostaje wystawiony na prawdziwą próbę cierpliwości. O swoich perypetiach z rogaczami opowiadają zdobywcy trofeów z pierwszej dziesiątki w konkursie na najciekawsze parostki sezonu (historie pozyskania kozłów, które zajęły miejsca od pierwszego od czwartego, można znaleźć w BŁ 5/2021).

Myśliwi, wara od wilka! | 34
Henryk Okarma

Trzeba zostawić wilki w spokoju. Wszelkie angażowanie się myśliwych w działania związane z tym gatunkiem to pożywka dla ich przeciwników.

Młodzież potrzebna od zaraz | 38
Miłosz Kościelniak-Marszał

Polski Związek Łowiecki na własne życzenie traci młodych ludzi. Chętnych skutecznie zniechęca, a nieprzekonanych nie przekonuje. Sytuację, którą jeszcze pogorszyła pamiętna nowelizacja Prawa łowieckiego z 2018 r., potrafią dodatkowo skomplikować absurdalne uchwały wewnętrzne. Trzeba coś z tym zrobić, zanim będzie za późno.

Czerwcowa zagadka | 42
Ryszard Adamus

Pewna czerwcowa wyprawa w teren uświadomiła mi, że obserwacje zwykłych użytkowników łowisk mogą być bardzo cenne dla naukowców i pomóc choćby w ustaleniu, jak na zwierzynę wpływają warunki klimatyczne w różnych regionach kraju.

Łowiecka netykieta, czyli jak nas widzą, tak nas piszą | 44
Patryk Kuchnicki

Walka polskich myśliwych ze zorganizowanymi grupami wrogimi łowiectwu przynosi różne rezultaty. Konflikty łowieckich praktyków z osobami o wyrobionym zdaniu na temat myśliwych i ich działalności zwykle rozchodzą się po kościach. Jednak coraz częściej o racji jednej ze stron musi decydować sąd. Pora omówić przyczynę tych sporów oraz wskazać na internetowych przykładach, jakich praktyk należy się bezwzględnie wystrzegać.

Jak gospodarować sarnami w różnych warunkach? | 48
Marek Wajdzik

Badania prowadzone nad sarnami wykazały, że jakość osobnicza jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. Rejony hodowlane w przypadku gospodarowania tym gatunkiem okazują się zbyt rozległe, szczególnie gdy panują w nich odmienne warunki środowiskowe. Należałoby więc wydzielać mniejsze jednostki.

Niszczyciele lasów | 54
Wojciech Misiukiewicz

Rosnąca populacja łosi powoduje coraz większe straty w uprawach i młodnikach. Leśnicy próbują sobie radzić z tym problemem np. przez grodzenia, ale te pociągają za sobą skutki ekologiczne. Czy jest jakieś wyjście z sytuacji?

Ludzie są spragnieni wiedzy o łowiectwie | 58
Tadeusz Mirczewski

Właśnie wydana książka to doskonała okazja do spotkania z prof. Norbertem Sczygiolem. Rozmawiamy o napisanych przez niego opowiadaniach myśliwskich, jego łowieckich początkach, polowaniach i potrzebie zmian w łowiectwie.

Polowanie z puchaczem | 62
Grzegorz Roszkowiak

Kupno obrazu przedstawiającego łowy z puchaczem zainspirowało mnie do wyszukania w dawnych podręcznikach informacji o takim polowaniu. Te zaś skłoniły mnie do pewnej refleksji na temat współczesności.

Łata jelenia z patelni lub grilla | 64
Wojciech Charewicz

Łata to ciągle niedoceniana część tuszy jelenia, która zwykle ląduje w pasztecie, gulaszu albo kotletach mielonych. A szkoda, bo to soczyste i delikatne mięso, porównywalne z polędwicą czy filetami z giczy. Idealnie się nadaje do przyrządzenia steków smażonych na patelni na niewielkiej ilości tłuszczu lub pieczonych na grillu.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 66

Lornetka ze stabilizacją obrazu od Kite Optics
Spodnie dla zawziętych tropicieli
Termowizja z logo Burrisa
Renesans małych lornetek – NL Pure już z obiektywem 32 mm

Czy zbieranie zrzutów jest legalne? | 70
Daria Danecka

Stowarzyszenie Forum dla Natury zainteresowało się problemem płoszenia zwierzyny płowej w celu zbioru zrzutów i zwróciło się o sporządzenie opinii prawnej w tej sprawie. Wnioski nie są optymistyczne dla zbieraczy poroży.

Wyżeł polski. Fakty i przypuszczenia | 78
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Polski wyżeł dowodny był wspominany w dawnych annałach, kronikach, zapisach dworskich, szlacheckich i leśnych. Rzadko opisywano jego wygląd, sławiono za to pilność w szukaniu, zamiłowanie do wody, zmyślność i siłę. Jak twierdzili wielcy kynolodzy XIX w. – Bechstein, Beckmann, Strebel czy Sabaniejew – stanowił podstawę do ustalenia legawca jednego z krajów zaborczych. Czy był odrębną rasą czy tylko lokalnym typem?

Rozgrzeszenie za postrzałka | 82
Łukasz Dzierżanowski

Świadomość zranienia zwierzyny ciąży na myśliwskim sumieniu. To, że zadało się ból i cierpienie, nie daje spokoju. Trud i czas poświęcone na szukanie postrzałka, który uchodzi w ostępy, wynikają nie tylko z obowiązku, lecz także z potrzeby zyskania poczucia, że zrobiło się wszystko co możliwe, by naprawić błąd. Tak zawsze sądziłem, ale ostatnio coraz częściej dopada mnie przygnębiająca myśl, że to przekonanie jest tylko jeszcze jednym przejawem naiwności.

Czas do szkoły, aportery! | 84
Dariusz Skowronek

Aby stać się dobrym pomocnikiem w łowisku, każdy pies musi najpierw przejść odpowiednie szkolenie. Na zakończenie cyklu artykułów o aporterach (poprzednie w BŁ 4 i 5/2021) przedstawiam kilka wskazówek i ćwiczeń, które pomogą w ułożeniu naszego czworonoga.

Co nas czeka – sześciobój czy pięciobój? | 88
Paweł Nowicki

O strzelectwie myśliwskim i zmianach w nim – tych już wprowadzonych i tych planowanych – rozmawiamy z Ewą Kraską, członkinią Zarządu Głównego PZŁ oraz wielokrotną medalistką mistrzostw Polski dian, w tym sześciokrotną drużynową mistrzynią Polski.

Benelli Lupo – udany debiut repetiera | 92
Łukasz Dzierżanowski

Po wielu miesiącach oczekiwania na naszym rynku w końcu pojawił się zapowiadany przed rokiem sztucer Benelli Lupo, pierwszy repetier w historii tej firmy. Zapraszam do zapoznania się z właściwościami tej ciekawej broni oraz wrażeniami z jej użytkowania.

Kahles 525i DLR dla dalekodystansowców | 96
Zdzisław Sarniak

Austriacka firma wyspecjalizowana w produkcji celowników taktycznych stworzyła usportowioną wersję lunety 525i. Usportowioną, bo to rozwiązanie do strzelań dynamicznych na długim dystansie. Co nowy celownik ma do zaoferowania?