Spis treści numeru 5/2021

Zwierzętom można i należy pomagać | 6
Izabela Kamińska

Dr Andrzej Krzywiński, który od przeszło półwiecza jest zaangażowany w ochronę dzikich zwierząt oraz pielęgnowanie kultury łowieckiej, dzieli się przemyśleniami na temat współczesnego postrzegania ekologii. Twórca oraz długoletni dyrektor Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie opowiada, w jakich okolicznościach zdecydował się zostać myśliwym. Wspomina też o swojej pasji do układania psów i miłości do ptaków.

Myśliwski świat | 13

Testowa ocena norowców w naturalnych warunkach Grzegorz Siwiec
Zmiana obyczajów nie tylko myśliwskich Andrzej Tomek
Spotkanie rekordów Michał Dryndos
Las-Kalisz – 30 lat, a nawet więcej!
Poszukiwania postrzałków oraz kontrole zestrzału – wymóg prawny i moralny obowiązek myśliwych Grzegorz Jaworski
IWA Studio Edition 2021 – wirtualny most Paweł Szustkiewicz
Sezon pod znakiem psa Piotr Wesołowski
Co ma PZŁ do wilka? Wojciech Sobociński
Dlaczego odszedłem? Jarosław Czarnecki
Muflon na medal Tomasz Sak
Rekordy w niemieckim pozyskaniu Adrian Sobek
Siedem dekad męskiej przygody Filip Sioch
 

Bariera: staż | 34
Miłosz Kościelniak-Marszał

Łowiectwo nie ma dziś dobrej opinii, dlatego myśliwi powinni się otworzyć na społeczeństwo i ściągać w swoje szeregi jak najwięcej osób. Jedną z barier, która może zniechęcać zainteresowanych, jest jednak staż, bo bardzo odkłada w czasie zostanie myśliwym, a ponadto wiąże się z kosztami, często podejrzanie wysokimi.

Wilki u naszych drzwi – i co dalej? | 36
Henryk Okarma

Liczebność wilków w Polsce rośnie, co skutkuje problemami, które wymagają pilnego rozwiązania. Trzeba pamiętać, że koegzystencja wilków i ludzi wymuszona tylko prawnie, nieakceptowana przez ważne grupy społeczne, zarówno myśliwych czy właścicieli zwierząt gospodarskich, jak i środowiska ochroniarskie, będzie prowadziła do coraz silniejszych konfliktów, polaryzacji środowisk miejskich i wiejskich oraz śmiertelności powodowanej przez człowieka.

Najciekawsze parostki sezonu 2020/2021 (I) | 42

Upolowanie wyjątkowego rogacza nie zawsze stanowi dzieło przypadku, choć spotkania z myłkusami to niejednokrotnie kwestia szczęśliwego trafu lub, jeśli ktoś woli, zasługa św. Huberta. A jak było z czterema najciekawszymi trofeami minionego sezonu?

Kozioł z bielmem | 46
Ryszard Adamus

Tego kozła obserwowałem od 2014 r. przez następnych sześć lat. Opisywany w literaturze łowieckiej rozwój parostków raczej tu nie nastąpił, a formy nakładane w kolejnych sezonach zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego.

Skutki zliberalizowania selekcji rogaczy | 50
Robert Kamieniarz

Na temat zasad odstrzału kozłów istnieją różne opinie. Część myśliwych uważa, że powinno się zrezygnować z brakowania zwanego selekcją łowiecką, ponieważ jakość osobnicza, w tym jakość poroża, zależy głównie od dostępności pokarmu i pogody. Inni popierają ograniczenia, ale kontestują zasady, zwłaszcza że te są często zmieniane.

Św. Eustachy – wódz, myśliwy i męczennik | 52
Witold Daniłowicz

Po ukazaniu się w BŁ 10/2020 artykułu o św. Hubercie kilku kolegów zwróciło się do mnie z prośbą o opisanie innego opiekuna łowiectwa – św. Eustachego. Niewątpliwie warto szerzej przedstawić polskim myśliwym tego świętego, zwłaszcza że do czasów saskich był on głównym patronem łowców w naszym kraju. Wyparł go kult św. Huberta, rozpowszechniony w krajach niemieckich, który przyszedł do nas wraz z królami z dynastii Wettynów, a zarazem zapalonymi myśliwymi – Augustem II Mocnym i Augustem III Sasem.

Wyzwanie: Kaukaz! | 56
Simon K. Barr

Simon K. Barr po polowaniu w Himalajach (BŁ 11–12/2018) podejmuje kolejne wyzwanie łowieckie w wysokich górach – tym razem w Rosji, na Kaukazie, nieopodal granicy z Gruzją. Choć czasami brakuje mu tchu, a niemal na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo, to jego pasja sprawia, że znajduje w sobie siłę i determinację, by iść dalej i dążyć do celu. Nie bez znaczenia jest też to, że ma wyjątkowego towarzysza wyprawy.

Przyszłość dziczyzny zaczyna się dziś | 62
Jagoda Czajkowska

Preferencje konsumentów są zmienne i zależne od wielu czynników. Wzrost zainteresowania poszczególnymi produktami może stanowić podstawę do rozważań o powrocie dziczyzny na polskie stoły.

Parzona słonina z dzika w przyprawach | 66
Wojciech Charewicz

W czasach mojej młodości każdy zdrowy facet – czy chciał, czy nie – musiał odbyć służbę w armii. Po studiach szło się obowiązkowo do wojska na rok. Pozostali odbywali zasadniczą służbę wojskową dwu-, a w marynarce trzyletnią. Po latach moje wspomnienia z wojska straciły na atrakcyjności. Zatarły się. Wyblakły… Z wyjątkiem wątków kulinarnych. Ze słoniną w roli głównej.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

Relaks przy dźwiękach Odry
Wskocz w spodnie Seeland na wiosnę!
Opowiadania zebrane Woyniłłowicza

Szkody w ogrodzonych uprawach rolnych | 70
Daria Danecka

Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich borykają się z problemem: płacić czy nie płacić za szkody, jeżeli uprawa rolna została ogrodzona? Niestety przez brak wiedzy często płacą, choć nie powinni. Kto zatem ma obowiązek wypłacać odszkodowania z tego tytułu?

Cofnięcie rezygnacji z funkcji w kole | 72
Piotr Ostrowski

Czy łowczy, który złożył pisemną rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie koła, może tę rezygnację skutecznie wycofać podczas obrad najbliższego walnego zgromadzenia?

Psie puzzle | 76
Dariusz Skowronek

Decyzja podjęta. Naszym nowym czworonożnym towarzyszem przyszłych wypraw łowieckich będzie przedstawiciel grupy aporterów. No tak, ale jaka rasa? To kolejny temat do przemyślenia.

Pierwotne zwichnięcie soczewki u jagdterierów | 80
Małgorzata Supronowicz

Coraz więcej myśliwych zajmuje się hodowlą jagdterierów. Muszą jednak wiedzieć o chorobie genetycznej dotykającej te psy – pierwotnym zwichnięciu soczewki. Jak na nią reagować w hodowli?

Przygotowanie do aportu (I) | 82
Monika Marchwicka

Lubię powiedzenie Harrieta Jacksona Browna Jr.: „Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie”. A w psim życiu biegnie on szybciej i bezpowrotnie unosi ze sobą zmarnowane szanse.

100 lat Sako | 84
Łukasz Dzierżanowski

Producent broni i amunicji z Riihimäki w kwietniu tego roku świętował setne urodziny. To doskonała okazja, by przyjrzeć się historii i najważniejszym osiągnięciom tej fińskiej firmy, z jednej strony mającej grono oddanych wielbicieli, ale z drugiej – ciągle w Polsce niedocenianej.

Uniwersalna i poręczna sukcesorka | 88
Zbigniew Masłowski

Delta Titanium HD 1,5–9x45. Można z nią strzelać od roku. Budzi duże zainteresowanie myśliwych na zachodzie Europy. Nic dziwnego. Jest nową wersją znanej już na rynku, ale nieco dłuższej i cięższej lunety o takim samym zakresie powiększeń oraz identycznej średnicy obiektywu.

Nowości broniowe, czyli relacja z Iwy, której nie było | 90
Łukasz Dzierżanowski

O tej porze roku zazwyczaj przygotowywałem dla Państwa relację z targów IWA, obejmującą najważniejsze premiery w segmencie broni myśliwskiej. W tym roku nowości pojawiło się o wiele mniej, a te dotychczasowe często mają charakter kosmetycznych zmian. Kto wie, czy nie najważniejszy jest fakt, że same targi po raz kolejny się nie odbyły, co może nieść ze sobą konsekwencje znacznie poważniejsze niż tylko luka w kalendarzu.

Turqua – strzał w dziesiątkę | 94
Marcin Ogórek

Tureckie sztucery Turqua spotkały się z ciepłym przyjęciem na polskim rynku. Miałem okazję przetestować egzemplarz tej broni z drugiej generacji i już teraz wiem, skąd te pozytywne emocje.