Spis treści numeru 4/2021

Myśliwy ze starej fotografii | 6
Izabela Kamińska

Lockdown uwięził nas na wiele miesięcy w domu. Na początku wszyscy narzekaliśmy, jednak człowiek jako istota rozumna ma zdolność przystosowywania się do zmian i w końcu znajduje pozytywy nowej sytuacji. Możliwość pozostania sam na sam z własnymi myślami oraz czas na przeglądanie starych archiwów sprawiły, że do cyklu łowieckich wywiadów zaprosiłam myśliwych z zaświatów…

Myśliwski świat | 13

Dziki w programie zwalczania ASF-u na 2021 r.
Mamy nowy rekord w parostkach? Michał Dryndos
Kolejne byki wypłynęły z Ińska. A wraz z nimi popłynął hejt na myśliwych Jakub Piasecki
30 lat od reaktywacji Towarzystwa Łowieckiego Ziem Wschodnich Jan Witkiewicz
Brakuje nam jedności i zgody Robert Bąk
Domki lęgowe dla kaczek Dariusz Skowronek, Maciej Lesiak
Latarka w łowiectwie Michał Dudzik
Tajemnica lochy z kolczykiem Andrzej R. Krysztofiński

Pomagać kołom czy reformować łowiectwo? | 34
Witold Daniłowicz

Ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku pandemią utrudniły kołom łowieckim normalną działalność i nadszarpnęły ich finanse. Kryzysowa sytuacja uwidoczniła zarazem słabości polskiego modelu łowiectwa. Dlatego warto poszukać nowych rozwiązań.

Nie straszyć wilkami | 38
Wojciech Sobociński

Środowiska zarówno łowieckie, jak i prowilcze muszą ustąpić z dotychczas zajmowanych pozycji. Inaczej cywilizowane metody zarządzania wilkami oraz ich ochrony zostaną zastąpione nielegalnymi i radykalnymi działaniami.

Odrobaczanie zwierzyny płowej | 42
Paweł Janiszewski

Od kilku lat najważniejsze zagrożenie zdrowotne dla zwierzyny to ASF i wszelkie problemy organizacyjne związane z tą chorobą wirusową. Coraz rzadziej wspomina się już o ptasiej grypie czy o wściekliźnie, które jeszcze niedawno były gorącym tematem. Pamiętajmy jednak, że te choroby nie zniknęły ze środowiska bytowania dzikich zwierząt. Tak samo nie wyginęły pasożyty zwierzyny płowej, których negatywny wpływ niestety często się pomija (o czym wspominano już m.in. w BŁ nr 5/2020).

Jak to drzewiej na mamuta i tura chadzano | 46
Sławomir Piekarski

W swojej książce „Wyjście z kamiennego świata” Zdzisław Skrok postawił ciekawą tezę. Stwierdził bowiem, że to nie człowiek stworzył łowiectwo, tylko łowiectwo stworzyło człowieka. Jakkolwiek było, każdy przyzna, że polowanie na zwierzęta zajmuje w historii ludzkości poczesne miejsce.

Szaraczek | 50
Ryszard Adamus

Niełatwo podejść zająca i zrobić mu dobre zdjęcia. Populacja tego gatunku jest bowiem niewielka, a jego strategia przetrwania polega na zachowywaniu niezwykłej czujności.

Wyprawka dla sokolnika | 52
Adam Mroczek

Najważniejszym narzędziem w ręku sokolnika jest ptak łowczy. Na niewiele się jednak zda bez niezbędnego zestawu akcesoriów do jego utrzymania oraz polowań. To od tych przedmiotów powinien zacząć adept sztuki sokolniczej.

Ptasi kryzys na horyzoncie | 56
Kamil Zamojski

W świetle ostatniego unijnego raportu o stanie ochrony gatunków i siedlisk przyszłość polowania na ptactwo nie rysuje się w różowych barwach.

Czy dziczyźnie może się udać tak jak gęsinie? | 59
Jagoda Czajkowska

Dziczyzna to obecnie jeden z najmniej docenianych surowców mięsnych pozyskiwanych w Polsce. Choć uznaje się ją za żywność naturalną oraz wartościową pod względem odżywczym i dietetycznym, to jej spożycie nadal stoi na bardzo niskim poziomie. Brakuje aktualnych danych określających, ile dokładnie dziczyzny zjada statystyczny Polak, ale dostępne badania wskazują, że to ok. 0,08 kg rocznie. Skoro ten surowiec ma liczne walory, to co stanowi przyczynę tak małego spożycia?

Dziczyzny trzeba nauczyć | 62
Adam Depka Prądzinski

O popularyzacji dziczyzny w restauracjach, związanych z nią obawach, a także o potrzebie edukowania kucharzy i gości rozmawiamy z Adamem Chrząstowskim, dyrektorem kulinarnym Hotelu Arłamów i ambasadorem marki HoReCa Las-Kalisz.

Galareta z dzikiej kaczki | 66
Wojciech Charewicz

Galareta z dzikiej kaczki to doskonała przekąska, do której przyrządzenia wykorzystuję kaczki źle strzelone, chude lub starsze. Przygotowanie galarety jest tak proste, że poradzi sobie z tym nawet początkujący kucharz hobbysta. A efekt – doskonały, bo to danie smaczne, pachnące i śliczne.

Isuzu D-Max 2020 – piękne i dzielne | 68
Piotr Wesołowski

Jaki typ samochodu można nazwać wymarzonym dla myśliwego? Ma być dzielny w terenie, a zarazem ładowny. Dobrze byłoby zmieścić w kabinie kompana łowów, ale też od czasu do czasu zabrać całą rodzinę na przejażdżkę poza miasto. No i gdzieś jeszcze powinno się znaleźć miejsce dla czworonoga, dodatkowo utaplanego błotem po deszczowym spacerze w łowisku. Odpowiedź brzmi: pick-up!

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 72

Helia znów made in Austria
Co słychać u polskich spanieli myśliwskich? Nowy biuletyn o rasie Gabriela Łakomik-Kaszuba

Odstrzał sanitarny zwierząt | 76
Daria Danecka

Podejmowanie działań mających na celu zwalczanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt łownych należy do zadań PZŁ (art. 34 pkt 11a ustawy Prawo łowieckie). Jedno z takich działań to odstrzał sanitarny, który nie jest polowaniem. Jakie zasady obowiązują w tym zakresie myśliwych?

Większość zwykła czy kwalifikowana? | 80
Piotr Ostrowski

Ten temat był już wielokrotnie poruszany w prasie łowieckiej. Mimo to przy rozmaitych głosowaniach okazuje się, że mamy kłopot z rozróżnieniem rodzajów większości głosów, a sposób jej obliczania może prowadzić do niepotrzebnych sporów.

Teoria chaosu | 82
Miłosz Kościelniak-Marszał

Niniejszy tekst powstawał 3 marca, więc jeśli do końca tego miesiąca wejdzie w życie ustawa przedłużająca ważność dotychczas obowiązujących podziałów na obwody łowieckie i ich kategoryzacji do końca roku, a umów dzierżawnych – do końca przyszłego sezonu, zwana ustawą odraczającą, to czytelnik może potraktować ten artykuł jako informację o tym, jak niewiele dzieliło nas od katastrofy. Jeśli jednak nie zdąży…

Stworzone do aportowania | 86
Dariusz Skowronek

Aport może przynieść każdy pies, ale istnieją rasy stworzone do tego celu. Ich wrodzone cechy sprawiają, że polowanie na ptactwo wodne jest przyjemnością zarówno dla myśliwego, jak i dla jego czworonożnego towarzysza. „Aport – it’s my life” – powiedziałby retriever, gdyby tylko umiał mówić.

Życie bez ołowiu według Duńczyków | 88
Łukasz Dzierżanowski

W ubiegłym roku gruchnęła wieść, że czeka nas odejście od amunicji ołowianej.
Temat jakby przycichł, ale to tylko potęguje świadomość nieuchronności tej perspektywy. Chciałbym się podzielić ciekawymi spostrzeżeniami Nielsa Kanstrupa, myśliwego i naukowca, który opowiada o dwudziestokilkuletnich doświadczeniach związanych z zakazem używania ołowiu w Danii.

Strzelectwo myśliwskie dla młodzieży | 92
Paweł Nowicki

Z Piotrem Jóźwiakiem, przewodniczącym Komisji Strzeleckiej przy Naczelnej Radzie Łowieckiej PZŁ, i Ryszardem Kapłonem, sekretarzem Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (PZSS), rozmawiamy o wprowadzaniu klasy junior PZŁ do pięcioboju myśliwskiego.

Jak poprawić fabryczną osadę? | 94
Łukasz Dzierżanowski

Osady wykonane z orzecha mają bardzo dobre właściwości użytkowe i klasyczny charakter. Sęk w tym, że coraz częściej producenci oferują broń z drewnem, któremu wiele brakuje. Na szczęście niedużym kosztem można się pozbyć niedoskonałości i podnieść klasę sprzętu.