Spis treści numeru 3/2021

Kiedyś było jakoś fajniej | 6
Izabela Kamińska

W dzieciństwie często słyszałam opowieści dziadków i rodziców o dawnych czasach. Rozpływali się nad muzyką, modą czy jedzeniem z lat swojej młodości, a byli pełni obaw, gdy patrzyli na to, co się dzieje współcześnie w polityce i kulturze. Wtedy myślałam, że to taka przywara starszych ludzi. Dziś dotarło do mnie, że też robię się już stara, bo zaczynam tęsknić za światem, który przeminął.

Myśliwski świat | 11

Sześciotrzydziestak z drawskiej kniei Piotr Wesołowski
Upowszechnić strzelectwo myśliwskie Andrzej Szeremet
Żubr na rozkładzie mimo pandemii Jakub Piasecki
Gdy (prawie) wszystko wolno Zdzisław Sarniak
Podziękowanie VI pielgrzymce do św. Huberta w Strzyżewie
Polacy zasilają grupy robocze FACE

Gdzie kończy się pasja | 23
Jakub Piasecki

Na początku lutego myśliwski świat obiegła szokująca informacja o zdarzeniu w Zachodniopomorskiem. Na zamarzniętą, pokrytą śniegiem taflę jeziora Ińsko wbiegła chmara byków, pod którą zaczął się łamać lód. To, co się działo dalej, to iście dantejskie sceny. Jelenie, próbując się wydostać, w amoku zatapiały się nawzajem, sczepiały się porożami, a część z nich trafiła pod lód.

Stres najgorszym wrogiem zwierzyny | 26
Paweł Janiszewski

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku oraz spokoju, aby czuć się bezpiecznie i aby nasz organizm mógł się rozwijać, regenerować oraz… przetrwać. Dlaczego więc wiele osób nie stosuje tej zasady do dzikich zwierząt i niejednokrotnie naraża je na tortury przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie w łowiskach?

Czy wilki mogą atakować ludzi? | 28
Wojciech Sobociński

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest jednoznaczna – tak. Paradoksalnie dzięki ochronie wilków dowiedzieliśmy się, że mają one bardziej złożoną naturę, a ataki
na ludzi mogą stanowić jej część.

Gęś tybetańska – piękna góralka | 32
Marek Stajszczyk

W Polsce jest notowana niemal od 50 lat. Słynie z ekstremalnej migracji – co roku wiosną i jesienią przelatuje w rejonie najwyższych szczytów Himalajów. W Europie jej obecność to efekt introdukcji na zachodzie naszego kontynentu.

Nokto- i termowizja – pomoc w gospodarce łowieckiej? | 35
Patryk Kuchnicki

Wśród myśliwych nie milkną dyskusje dotyczące użytkowania noktowizji i termowizji. Rzadko jednak wspomina się o tym, że mogą one znacznie pomóc w gospodarowaniu łowieckim. Próby inwentaryzowania zwierzyny z ich wykorzystaniem przynoszą
bardzo obiecujące wyniki.

Mechanika poroża | 38
Katarzyna Tajchman

Poroże, mimo że już wielokrotnie zbadane różnymi metodami, nadal fascynuje naukowców. Niektórzy mówią nawet o jego potencjale w stosowaniu w przeszczepach kości. Zastanówmy się więc, czy poroża naprawdę mają unikatowe i interesujące właściwości mechaniczne. A jeśli tak, to jakie czynniki na to wpływają?

Jest jeszcze na ziemi myśliwski raj | 40
Sławomir Galicki

Johna Morrisa, myśliwego z Nowej Zelandii, poznałem dzięki Willowi Gallandowi, z którym podróżowaliśmy po Anglii. Zafascynowały mnie przesyłane przez niego pocztą elektroniczną zdjęcia z polowań z psami i nożem na dziki. Nie przypuszczałem, że przechera los sprawi, że kilka lat później zobaczymy się w ojczyźnie Johna – Nowej Zelandii. Doszło do tego w pubie Cableways w Dunedin. Przy szklaneczce miejscowego złocistego płynu popłynęły myśliwskie opowieści i wspomnienia. Gdy do rozmowy dołączył Rodger Hancock, spotkanie nabrało innych barw.

Chorwackie niedźwiedzie | 44
Katarzyna Mazur

Chorwacja to jedno z niewielu miejsc, gdzie można polować na niedźwiedzie brunatne. Ich populacja jest na tyle liczna, że łowy odbywają się bez obaw o zagrożenie dla gatunku. Niedźwiedzie potrafią ważyć do 400 kg, a ich trofea mają wysoką jakość.

Architekt na Czarnym Lądzie | 48
Tomasz Krawczyk

Władysław Horodecki, choć wywodzi się z polskiej szlachty, jest dużo bardziej znany na Wschodzie niż u nas, a to ceniony architekt i zapalony myśliwy. Przeżycia z polowań w Afryce opisał w dzienniku, gdzie szczerze omawia swoje emocje, łącznie ze strachem. Warto przybliżyć tę postać polskim czytelnikom, zwłaszcza że w styczniu minęła 90. rocznica śmierci Horodeckiego.

Lew Tołstoj – myśliwy, który przestał polować | 52
Witold Daniłowicz

Wielu rosyjskich pisarzy XIX w. było zapalonymi myśliwymi, a ich przeżycia łowieckie stawały się przedmiotem lub choćby tłem utworów literackich. Wśród tych twórców znajdziemy tak znakomite pióra, jak Niekrasow, Czechow czy Turgieniew. Jednak największą sławę zyskał powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel i pedagog Lew Nikołajewicz Tołstoj.

Jak to dawniej bywało | 56
Ryszard Adamus

Historia powinna nas uczyć. Warto więc sięgać choćby do dawnych pozycji z łowieckiej biblioteczki. Przykładowe opracowanie Bolesława Świętorzeckiego z 1936 r. nie tylko mówi o bogactwie i strukturze gatunkowej zwierzyny w kniejach na Kresach Wschodnich, lecz także stanowi dla nas przestrogę, że nawet pozornie niewyczerpywalne zasoby kiedyś się kurczą.

Milczące, nieruchome życie | 60
Izabela Kamińska

Tym razem zajmiemy się malarstwem przedstawiającym nieożywione przedmioty, płody rolne i zwierzęta (najczęściej martwe). Na przykładzie płótna holenderskiego artysty wyjaśnię, dlaczego wśród ukazywanych na martwych naturach obiektów tak często pojawiają się myśliwskie trofea oraz skąd się bierze uznanie dla takich przedstawień wśród zarówno znawców sztuki, jak i zupełnych laików.

Nie należy oswajać wszystkich zwierząt | 63
Jagoda Czajkowska

Udomowienie zwierząt miało na celu poprawę ludzkiego życia. Jednak domestykacja niesie też za sobą zagrożenia, których czasem sobie nie uświadamiamy. Z pewnymi gatunkami bezpieczniej będzie zachować dystans.

Polowanie na słowa | 68

Złocisty Janusz Kaliszczak
Niezapomniane polowanie na łaciatego Andżelika Mądra

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 71

Trzej królowie termowizji
Lornetka z nawigacją i aktualizacja dS-a 
Dla miłośników kuchni myśliwskiej

Mięsny sos z dzika do spiżarni | 74
Wojciech Charewicz

Ten doskonały sos nadaje się do spaghetti, lasagne, pierogów, krokietów, czeburieków i pizzy. Często podaję go jako danie główne z kaszą gryczaną, ryżem, ziemniakami lub fasolą. A nawet jako smaruszkę do chleba. W razie potrzeby gotuję na nim błyskawiczną zupę mięsną. Jest uniwersalny i – co ważne – łatwy do przyrządzenia.

Zmiana trybu postępowania ws. szacowania szkód | 76
Daria Danecka

1 kwietnia 2018 r. weszła w życie nowelizacja Prawa łowieckiego. W jej wyniku ustawodawca wprowadził procedurę administracyjną w sprawie szacowania szkód łowieckich w miejsce wcześniejszej procedury opartej na Kodeksie cywilnym. W praktyce jednak nie wszystkie koła łowieckie zaczęły się stosować do Kodeksu postępowania administracyjnego. Nadal bowiem występują różne interpretacje i wątpliwości co do przyjmowanego trybu postępowania. Skutkuje to nieprawidłowościami, a w konsekwencji dochodzi do nieuzasadnionych sporów i roszczeń.

Wykluczenie z koła | 79
Miłosz Kościelniak-Marszał

Jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w obecnym Statucie PZŁ stanowi wykluczenie z koła. Wprowadzono dwuinstancyjność postępowania, inaczej są też ujęte podstawy do wykluczenia. Wyroki różnych sądów wskazują, jak nowe regulacje powinny być interpretowane.

Pies w literaturze | 84
Jadwiga Jęcz

Spośród wszystkich opisanych w literaturze zwierząt pierwsze miejsce zajmuje pies. I to pod względem nie tylko liczby dzieł, w których został uwieczniony, lecz także sympatii, jaką obdarzyli go autorzy.

Krieghoff K-80 – maszyna do mielenia rzutków | 88
Łukasz Dzierżanowski

K-80 to broń nietuzinkowa – o kontrowersyjnym wyglądzie, ciekawej historii i wspaniałych właściwościach użytkowych. W ciągu 90 lat od swojego powstania strzelba przeszła tylko niewielkie modyfikacje, a wciąż jest uznawana za nowoczesną. Z pewnością warto o niej wspomnieć w naszym cyklu o klasyce broni myśliwskiej.

Coś dla ciała | 92
Michał Dudzik

Pora na elementy wyposażenia, które pozwolą nam przetrwać w trudnych warunkach i zapewnią komfort w terenie. Pomijam tu oczywiste kwestie, takie jak talk do stóp czy chusteczki nawilżane. Skupię się raczej na sprawach krytycznych, typu jedzenie i picie, ogrzanie ciała, bezpieczeństwo czy ochrona przed insektami.

Rezerwaty dla tradycjonalistów? | 96
Łukasz Dzierżanowski

Obserwacja rynku i zachowania kolegów po strzelbie coraz częściej prowadzą do wniosku, że luneta celownicza to przeżytek. Młodzi myśliwi przy zakupie pierwszego sztucera w ogóle się na nią nie decydują i przeznaczają niemal cały swój budżet na nokto- lub termowizor. Czy w tym świecie jest jeszcze miejsce dla tradycjonalisty z lunetą celowniczą lub, o zgrozo, muszką i szczerbinką?