Spis treści numeru 2/2021

Las pokazuje całą prawdę o ludziach | 6
Izabela Kamińska

Mówi o sobie „stuprocentowy myśliwy”, co wynika nie z przechwałek, ale z tego, że łowiectwo poznał na wskroś. Andrzej Zdunek, który stworzył jedno z pierwszych prywatnych biur polowań w Polsce, zdradza, do czego jest zdolny człowiek pod wpływem myśliwskiej pasji oraz jak polowania demaskują ludzkie charaktery.

Myśliwski świat | 14

O łowach z sokołami w LZD w Rogowie i nie tylko Paweł Nasiadka
Europejska sieć naukowców Katarzyna Tajchman
COVID-19 po drugiej stronie globu Jakub Piasecki

Lisiarze na rzecz zwierzyny drobnej | 18

Duet z „Jaźwca” Adam Depka Prądzinski
Mój sposób na lisa Krzysztof Jasiński
Najlepszy lisiarz w „Dziku” Norbert Romanowski

Dobrostan zwierząt czy aktywistów? | 24
Andrzej G. Kruszewicz

Gdyby się głębiej zastanowić, czy zwierzę jest rzeczą i czy zwierzęta otrzymały jakieś prawa, trzeba dojść do wniosku, że jednak nie. To ludzie mają obowiązki względem zwierząt, ale zwierzęta nie mają praw wobec ludzi ani innych zwierząt. Bo prawo stworzyli ludzie dla ludzi, a nie dla zwierząt. Źródłem ochrony zwierząt są moralne obowiązki człowieka. Moralność to zaś pojęcie bardzo szerokie i głębokie, trudne do zdefiniowania, gdyż w każdej ludzkiej kulturze ma inne oblicze. Ponadto zależy od okoliczności.

Nie gwizdać na lisa | 28
Ryszard Adamus

W mojej ulubionej nadmorskiej miejscowości lisy widywałem wielokrotnie. Mieszkają w ośrodkach wczasowych i w ich okolicy szukają pożywienia. Po raz pierwszy jednego z nich zobaczyłem też w lesie. Najwyraźniej synantropizacja i na nim odcisnęła piętno, bo nie przejawiał strachu. Czy mógł mieć wściekliznę?

Zapalny Szczecin. Koła na krawędzi bankructwa | 30
Adam Depka Prądzinski

Zagrożone bankructwem koła z okręgu szczecińskiego to jedne z pierwszych ofiar kłopotów, z którymi boryka się łowiectwo w wyniku pandemii. Problem będzie jednak narastał, a rząd i władze PZŁ starają się tego nie dostrzegać.

Po trudnym czasie | 34
Dariusz Gizak

Sadowne, czyli miejsce sadowienia, leży w pradolinie Bugu. Bliskość Warszawy i dobry dojazd stanowią powód, dla którego wielu chciałoby się zapisać do tamtejszego koła. Po ostatnich przejściach jego członków nie jest to jednak łatwe.

Spór o ratowanie żubrów | 36
Wojciech Sobociński

Wbrew temu, co twierdzi wielu badaczy, Jan Sztolcman wcale nie był pierwszym, który głośno mówił o potrzebie ratowania żubrów. W krajowych kręgach łowieckich ten pomysł wykiełkował znacznie wcześniej, a głośna debata nad tym, kto i jak ma się tym zająć, trwała już od 1921 r. W bieżącym roku stuknie setna rocznica tego wciąż żywego sporu.

Przejścia dla zwierząt – skuteczne czy nie? | 40
Patryk Kuchnicki

Wzrost liczebności populacji gatunków łownych i chronionych znajduje odzwierciedlenie na drogach. Jednak kolizje mogą wynikać nie tylko ze zwiększonego zagęszczenia zwierząt, z okresowej zmiany behawioru czy wymuszonej migracji. Druga strona medalu to cyklicznie się wzmagający ruch drogowy, rosnąca liczba pojazdów, niekiedy nieostrożna jazda, a czasami po prostu nieszczęśliwe zrządzenie losu. Niwelowanie tego typu zagrożeń często jest niewidoczne gołym okiem. Jeden ze sposobów to budowa przejść dla zwierząt. Czy przynoszą one skutek?

Hiszpański macho | 44
Witold Daniłowicz

Tytułowy bohater tej historii to żyjący w Hiszpanii koziorożec, którego mieszkańcy tego kraju nazywają górskim macho, znany też jako koziorożec południowo-wschodni czy koziorożec Sierra Nevada. Miałem okazję zapolować na niego w pięknej Andaluzji.

Dawnych polowań czar – myśliwy na stanowisku | 48
Krzysztof Mielnikiewicz

Karty stanowiskowe przygotowywane na dawne polowania mają wartość historyczną i dostarczają ciekawych informacji o przebiegu oraz organizacji tych łowów. Pokazują też, kto się kiedyś cieszył względami przy przydzielaniu najlepszych miejsc.

Rola wody w porożu | 52
Katarzyna Tajchman

Suche kości cechują się innymi właściwościami niż mokre. W przypadku poroży ma to kolosalne znaczenie – w końcu są one orężem w potyczkach rywali. Jak wilgotność wieńca wpływa na jego cechy istotne w walce?

Amerykański jeleń w Polsce? | 54
Marek Stajszczyk

Jest bardzo prawdopodobne, że na południu woj. opolskiego niebawem zostanie stwierdzony nowy dla Polski gatunek przeżuwacza – jeleń wirginijski. Ten amerykański przedstawiciel jeleniowatych jest pierwowzorem jelonka Bambi. Przed ponad 130 laty skutecznie wsiedlono go na zachodzie Czech, a ostatnio u naszych południowych sąsiadów introdukowano go w kolejnych miejscach. Jedno z nich znajduje się zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską.

Polowanie na wiedzę | 58
Jagoda Czajkowska

Często się słyszy, że społeczeństwo jest przeciwne łowiectwu, bo za mało o nim wie. Czy jednak ma skąd czerpać tę wiedzę? Nawet pobieżne przejrzenie pod tym kątem dostępnych książek, programów telewizyjnych i zasobów internetowych nie napawa optymizmem.

Czy przez badania czeka nas utrata pozwoleń? | 62
Miłosz Kościelniak-Marszał

Przy okazji niesławnej nowelizacji Prawa łowieckiego w 2018 r., w trybie zupełnie niezgodnym z przepisami zmieniono także ustawę o broni i amunicji. Na posiadaczy pozwoleń na broń do celów łowieckich nałożono obowiązek odbywania co pięć lat badań lekarskich i psychologicznych, które mają weryfikować możliwości dalszego dysponowania bronią. Ponieważ ta zmiana weszła w życie 1 kwietnia 2018 r., w ciągu najbliższych dwóch lat wszyscy polujący muszą przedstawić policji pozytywne  orzeczenia lekarskie i psychologiczne. W przeciwnym razie stracą pozwolenia na broń.

Roladki ze schabu dzika | 70
Wojciech Charewicz

Takie roladki są kruche, a jednocześnie soczyste. W smaku nieco przypominają gołąbki z wyraźną nutą wędzonki. Zwykle robię większą porcję niż na jeden obiad. Bo roladki są doskonałe także na zimno. Lubię je podjadać i na kolację, i na śniadanie.

Wild Pak - jak dziczyznę przysposobić na stół | 72
Marcin Ogórek

Trzy noże, piłka do kości, rozpórka, ostrzałka, rękawiczki jednorazowe – cóż więcej potrzeba do szczęścia, by sprawić dziczyznę, a już w domu przyrządzić z niej doskonałą potrawę? Jeśli jeszcze wszystko jest w solidnym etui, to mamy komplet idealny do wożenia w aucie. Taki zestaw o nazwie Wild Pak proponuje amerykańska firma Outdoor Edge.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 74

Polar z „Dziczej gorączki”
Literacki dowód, że marzenia się spełniają
Odpowiedzialność dyscyplinarna w PZŁ

Krok w krok za psem. Porównujemy nawigacje | 78
Piotr Wesołowski

Rośnie rynek urządzeń nawigacyjnych przeznaczonych dla osób pracujących z psami. Pokusiliśmy się o zestawienie propozycji kilku producentów pod kątem najważniejszych parametrów i funkcji.

Szczęśliwy pies pracujący | 82
Marek Targoński

Jednym z celów szkolenia psa jest nauczenie go wypełniania naszych poleceń, ponieważ dzięki temu możemy nim kierować i kontrolować jego zachowanie. W tym artykule opiszę, w jaki sposób układać czworonoga tak, by nas słuchał, ale jednocześnie z radością wykonywał wszystkie komendy.

O czokach i pokładanych w nich nadziejach | 86
Łukasz Dzierżanowski

Ze stosowaniem czoków wiąże się ciekawa sprzeczność. Większość strzelców oraz myśliwych przywiązuje do nich ogromną wagę i dobiera je starannie do okoliczności, jednak mało kto rzetelnie dopasowuje do nich amunicję, aby działały zgodnie z założeniami. Co więcej, nasze przekonania o roli czoka są na wyrost, a czasem wręcz nie mają żadnych podstaw.

Sprzęt do zadań specjalnych | 90
Michał Dudzik

We wcześniejszych artykułach opisałem na podstawie własnego doświadczenia wybór karabinu, montażu, optyki i akcesoriów do broni. Omówiłem również elementy do stabilizacji broni oraz dodatkową optykę. Czas wspomnieć o jeszcze kilku rzeczach, które warto zabrać ze sobą na długie polowanie czy też zawody, gdy dystans do pokonania jest spory, a do cywilizacji daleko.

Polubić odrzut | 94
Łukasz Dzierżanowski

W myśliwskiej prasie dość często można znaleźć teksty poświęcone temu, jak walczyć z odrzutem. Na forach internetowych pojawia się wiele wątków dotyczących skuteczności hamulców, kickstoperów i łagodnych dla strzelca kalibrów. Odrzut zawsze będzie towarzyszył wystrzałowi z broni palnej, a dobry strzelec musi wiedzieć nie tylko, jak go redukować, lecz także jak go oswoić czy – czego pewnie chcieliby najbardziej zagorzali zwolennicy dużych kalibrów – polubić.