Spis treści numeru 1/2021

Język łowiecki to nasze dziedzictwo | 6
Izabela Kamińska

W czasach, kiedy życie towarzyskie (także myśliwych) niemal nie istnieje, może warto się skupić na samodoskonaleniu w ramach łowiectwa i na przykład poszerzyć swój słownik łowiecki? Jak zapewnia Jan Jerzy Jóźwiak, język myśliwych jest bardzo bogaty, a jego studiowanie – wciągające.

Myśliwski świat | 11

Najciekawsze parostki sezonu 2020/2021 wyłonione!
List szczecińskich kół do premiera z apelem o pomoc
Stajenka obiszowska
„Głupcy się mnożą, gdy mądrzy milczą“
Czy istnieje zagrożenie dla polskiego modelu łowiectwa? Andrzej Tomek
Liga Parcourowa 2020 Paweł Nowicki
Mój łowiecko-rolniczo-rybacki pogląd na „piątkę dla zwierząt” Sławomir Litwin
Kolejny przykład współpracy dla dobra środowiska Marek Baumgart
Dwa myłkusy ze Swarovskim
Widmo spadku cen dziczyzny
Ad vocem „Upadku ornitologii łowieckiej” Miłosz Kościelniak-Marszał
Historia lubi się powtarzać?
Rozmowa z prezesem WKŁ „Zlot” Jackiem Legasem Jacek Olbrych
Rozmowa z prezes KŁ „Dzik” Dianą Piotrowską Adam Depka Prądzinski 
Obowiązek świadomego i prawego myśliwego
(rozmowa z Łukaszem Strzelewiczem) Jacek Olbrych
IV Konkurs Fotograficzny im. W. Korsaka rozstrzygnięty Henryk Leśniak
Tak się zwalnia w PZŁ
Praca w PZŁ to zamknięty rozdział w moim życiu – rozmowa z Dianą Piotrowską Adam Depka Prądzinski
Kameleon Zbigniew Masłowski
Czy etyka i kultura łowiecka nie obowiązują władz PZŁ? Andrzej Łacic
 

Jubileusze i inne uroczystości | 29

Cztery dekady ciechanowskiego „Sokoła”

Początek końca ołowiu | 32
Adam Depka Prądzinski

Ani Parlament Europejski, ani Rada UE nie wyraziły sprzeciwu wobec rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego używania śrutowej amunicji ołowianej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie już w 2023 r. Mogą przysporzyć myśliwym nie lada trudności.

Początek końca ołowiu | 32
Adam Depka Prądzinski

Ani Parlament Europejski, ani Rada UE nie wyraziły sprzeciwu wobec rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego używania śrutowej amunicji ołowianej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie już w 2023 r. Mogą przysporzyć myśliwym nie lada trudności.

Czy chrześcijanin może być myśliwym? (II) | 35
Witold Daniłowicz

W przeciwieństwie do treści Starego Przymierza w księgach Nowego Testamentu nie ma bezpośredniego odniesienia do polowań. Dlatego tytułowy temat musi być omawiany w kontekście uchwał synodów i soborów, wypowiedzi ojców i doktorów Kościoła oraz ogólnych zasad wiary i moralności chrześcijańskiej.

Pora na Krajową Administrację Łowiecką | 38
Miłosz Kościelniak-Marszał

PZŁ przeszedł od niezależnej organizacji reprezentującej interesy myśliwych do roli uzależnionego od władz wykonawcy poleceń ministra. Zamiast jednak postulować powrót do przeszłości, należałoby rozdzielić zadania zrzeszenia między powołaną w tym celu Krajową Administrację Łowiecką i samorządny związek myśliwych.

Pierwsze kroki z wabikiem na lisa | 42
Andrzej Misiak

Gdy wyruszamy w łowisko z wabikiem, nasze polowanie zyskuje na wyjątkowości i staje się prawdziwymi łowami. Nieważne, czy wabimy lisa, rogacza, byka czy jarząbka. Oczekiwana reakcja zwierza na wab przynosi wiele emocji i niejednokrotnie zostaje w pamięci na całe życie. Dla wabiarzy styczeń stanowi pełnię sezonu polowań na lisy, które okazują się bardzo wymagającymi przeciwnikami. Są bowiem inteligentne, mają wyostrzone zmysły i szybko się uczą.

Futrzak pracz | 46
Andrzej R. Krysztofiński

Badania dowodzą, że obcy i inwazyjny szop pracz może stanowić źródło bezpiecznej i wartościowej dziczyzny. Przez żołądek do… ochrony przyrody?

Światy równoległe | 48
Ryszard Adamus

Tytułowy zwrot znamy z powieści science fiction. Fizycy kwantowi bardzo poważnie podchodzą do hipotezy istnienia światów równoległych, lecz my nie będziemy tak głęboko wchodzić w te trudne do pojęcia dla zwykłego człowieka zagadnienia. Zastanowimy się za to, czy jednak tuż obok nas nie ma takich światów, które bardzo słabo odbieramy swoimi zmysłami, ale one niewątpliwie są i rządzą się swoimi prawami.

Ryś – pantera polskich lasów | 50
Henryk Okarma

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) jest największym przedstawicielem rodziny kotowatych w Europie. Masa ciała dorosłych osobników może przekraczać 30 kg. Skryty i tajemniczy tryb życia tego drapieżnika skutkował przez wieki niemal zupełnym brakiem wiedzy o jego biologii, co z kolei dawało asumpt do wymyślania fantastycznych opowieści na jego temat. Rysia uważano nawet za większego szkodnika w kniei niż wilka, wręcz za bestię lubującą się w krwawych jatkach urządzanych zwierzynie. 

Czy zwierzętom należy pomagać? | 52
Piotr Szymański

W dwóch numerach BŁ (9 i 11/2020) wspólnie z Gabrielą Szymańską mieliśmy okazję przekazać Szanownym Czytelnikom garść wspomnień i opisać nasze doświadczenia związane z prowadzeniem pogotowia dla dzikich zwierząt we Wrocławiu. Specjalnie użyłem tu słowa „pogotowie”, aby podkreślić rangę problemu. Ten artykuł niech będzie swego rodzaju podsumowaniem.

Łowy w obronie zasiewów i zwierząt hodowlanych | 56
Michał K. Nowak

W artykule zamieszczonym w listopadowej BŁ pisałem o jednej z najbardziej podstawowych funkcji łowiectwa, którą było i jest pozyskiwanie mięsa, skór czy rogów. Około VIII tysiąclecia p.n.e. rozpoczęły się jednak bardzo istotne zmiany, nazywane rewolucją neolityczną, co znacząco poszerzyło te funkcje. Żyjący wówczas ludzie zaczęli polować także w obronie swoich upraw, sadów i plantacji oraz udomowionych przez siebie zwierząt.

Kocham moją pracę | 62
Sławomir Galicki

Mieszka w Stanisławicach koło Kłaja w powiecie bocheńskim. Poluje od kilkunastu lat, obecnie w KŁ „Rogacz” w Bochni. Uwielbia łowy na ptactwo, może dlatego, że w myśliwskim życiu towarzyszą mu trzy wyżły: niemiecki krótkowłosy i dwa włoskie krótkowłose (zwane bracco italiano, czyli niezwykle rzadko spotykana w Polsce rasa psów myśliwskich). Gdy nie poluje, pracuje zawodowo jako taksydermista. Piotr Tworzydło, bo o nim mowa, zgodził się przybliżyć nam tajniki swojej pasji i – co przyznaje z dumą – zawodu uprawianego od 15 lat.

Ryba po grecku na karnawał | 68
Wojciech Charewicz

Mój ojciec nie interesował się gotowaniem. Jednak dwa razy w roku wkładał fartuch i stawał przy kuchni. Jesienią robił rosół na zielonkach, a okazją był przyjazd rodziny zza Narwi na grzybobranie. Natomiast w styczniu, na karnawałowe przyjęcie gości, przyrządzał cudowną rybę po grecku. W dorosłym wieku przejąłem przepis ojca.
Wciąż z niego korzystam. I właśnie o nim Wam tu opowiem.

Polowanie na słowa | 70

Zemsta Sergiusz Mikulicz

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 74

Kurtka ze zwykłej-niezwykłej bawełny
Calonox, czyli termowizja od Leiki
Mały, a grzeje!
Opis safari Horodeckiego w polskim przekładzie po przeszło 100 latach!
Termowizja na każdą kieszeń

Współpraca | 80
Monika Marchwicka

Motywacja i właściwa komunikacja z psem, o której pisałam w BŁ nr 11/2020, to najlepsze z możliwych fundamentów. Teraz czas na stawianie na nich budynku. Postaram się przedstawić tu plan na solidną konstrukcję.

Strzelectwo sportowe dla myśliwych | 84
Paweł Nowicki

Rozmawiamy z Eugeniuszem Bednarzem, prezesem Związkowego Klubu Strzeleckiego w Warszawie, jednego z największych klubów strzelectwa sportowego w Polsce.

Heym SR 30 – dwutakt na kulkach | 86
Łukasz Dzierżanowski

Na rynku broni myśliwskiej segment repetierów dwutaktowych jest dość mocno zmonopolizowany. Zdecydowanej większości myśliwych kojarzy się z konstrukcją Blasera, w którego cieniu pozostaje sporo ciekawych dwutaktów. Jedna z nich to sztucer wart szczególnego zainteresowania – Heym SR 30.

Dodatkowa optyka | 90
Michał Dudzik

W serii artykułów o wyborze sprzętu na zawody dynamiczne czy ekstremalne polowanie w górach niezbędne jest omówienie optyki dodatkowej. Celowniki zostały już opisane (BŁ nr 7/2020). Zatem co jeszcze wypada ze sobą zabrać?

Ciętość broni śrutowej | 94
Łukasz Dzierżanowski

Jedno z myśliwskich pojęć, które już niemal wypadło z obiegu, choć dla naszych ojców i dziadków było niezwykle ważne, to ciętość strzelby. Dobra dubeltówka charakteryzowała się nie tylko urodą, wyważeniem i odpowiednim rozłożeniem pokrycia śrucin. Dla myśliwego liczyło się to, jak skuteczne okaże się celne trafienie. Wielu strzelców kojarzy te cechy z czokiem i zapomina lub zwyczajnie nie wie o tym, że to znacznie bardziej złożony temat.