Spis treści numeru 10/2020

Biblioteka Myśliwska to moje najważniejsze trofeum | 6
Izabela Kamińska

Odwiedzający cyfrową bibliotekę Krzysztofa Daszkiewicza pewnie nieraz się zastanawiali, kim jest ktoś, kto wpadł na pomysł stworzenia bazy publikacji o łowiectwie. Próżno szukać w mediach informacji na jego temat. Przeprowadziliśmy pierwszy wywiad z człowiekiem, który podjął się tej benedyktyńskiej pracy. Dzieło Krzysztofa Daszkiewicza ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla myśliwych – to przedsięwzięcie chroniące nasze dziedzictwo narodowe.

Myśliwski świat | 12

Dzicza gorączka Mirosław Masztalerek
Myłkus łowczego Zbigniew Chudzik
Byk z fotopułapki Arek Machowiak
Głuszce dieduszki Michalaka
Bezradność władz PZŁ Stefan Pawlus
ASF w Niemczech – Brandenburgia potwierdza chorobę u dzików Andrzej R. Krysztofiński
Las-Kalisz stawia na segment HoReCa
Rada PBA na Słowacji Andrzej Kowalski
Debata zamiast kongresu? Michał K. Nowak
Przed strzałem i po strzale Arkadiusz Gruszka
Strzał poza tarczę, czyli strzelectwo myśliwskie w roku pandemii Paweł Nowicki

Czy św. Hubert powinien być patronem myśliwych? | 26
Witold Daniłowicz

W walce z łowiectwem nasi przeciwnicy wykorzystują nawet postać św. Huberta. Zastanawiają się, jak patronem myśliwych może być święty, któremu Bóg nakazał zaprzestanie polowań i zabijania zwierząt. Po wysłuchaniu kilku takich wypowiedzi postanowiłem zgłębić temat i znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jest to też okazja, żeby obalić wiele mitów narosłych wokół naszego patrona.

Jak żyć? | 30
Andrzej G. Kruszewicz

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie pozornie wydaje się łatwa. Niby wszyscy znają ogólne zasady dotyczące ekologicznego stylu życia, ale jak to wygląda w praktyce? Cóż, nawet osoby mieniące się ekologami czy przenoszące się na wieś w poszukiwaniu natury mają swoje za uszami.

Najcięższe dziki sezonu 2019/2020 | 34

Masy tusz najcięższych dzików wyłonionych w ubiegłorocznym konkursie BŁ i firmy Łowca w Rudzie Śląskiej znacznie przekroczyły 200 kg. Jakie emocje wywołały u myśliwych spotkania z tymi olbrzymami? Poniżej przytaczamy historie z polowań, które na trwałe zapisały się w pamięci ich uczestników.

O gęsiówce bez emocji | 40
Marek Stajszczyk

Ludzie z małą wiedzą o gęsiówce egipskiej (a w obecnej nomenklaturze naukowej kazarce egipskiej) uważają ją za ptaka wyłącznie afrykańskiego. Konsekwencją tego błędu jest obecne postrzeganie jej w Europie jako gatunku obcego i inwazyjnego. Tymczasem jeszcze 300 lat temu gniazdowała ona nad środkowym i dolnym Dunajem.

Daniele znad Baryczy | 44
Ryszard Adamus

Październik to, wiadomo, czas bekowiska. Niestety, gdy się mieszka daleko i rzadko bywa na danym terenie, trudniej zgadnąć, gdzie się będzie działo. Idę jeszcze po ciemku, a tu mimo połowy października odzywają się byki jeleni za rzeką. Daniele jakoś milczą. Choć nie, słyszę i daniele, ale też po drugiej stronie Baryczy.

Czy łowiectwo jest elementem ochrony środowiska? (I) | 46
Krzysztof Morow

Aby w pełni odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie, proponuję najpierw prześledzić (w bardzo dużym skrócie) związkowe oraz ogólnie obowiązujące akty prawne dotyczące łowiectwa, od momentu powstania w naszym kraju stowarzyszeń łowieckich.

Niełatwe dokarmianie | 50
Paweł Janiszewski

Z dzikich zwierząt nie należy robić dziko żyjących zwierząt gospodarskich. Jednym z argumentów niech będzie to, że do pomiarów w ramach systemu wyceny ClC nie kwalifikują się trofea osobników poddanych manipulacjom i niewłaściwym praktykom hodowlanym (w tym żywieniowym), które celowo intensyfikują rozwój danych cech lub wywołują wytwarzanie większych bądź anormalnych trofeów.

Likwidowanie upraw | 54
Rafał Będkowski

Osoby szacujące szkody łowieckie w sposób profesjonalny często zadają mi pytanie, jak to jest z tą likwidacją upraw i jak to należy zrobić. Problem tylko z pozoru wydaje się prosty, a występował zarówno w starym, jak i w nowym systemie szacowania.

Dochodzenie szkód łowieckich po nowemu | 56
Miłosz Kościelniak-Marszał

Jak mogłoby się wydawać, po ponad dwóch latach od wprowadzenia nowych zasad postępowania przy szacowaniu szkód łowieckich obowiązujące od 2018 r. przepisy ugruntowały się na tyle, że nie powinny sprawiać trudności interpretacyjnych. Praktyka sądowa pokazuje jednak, że cały czas stanowią one źródło sporów i wątpliwości.

NIK o szkodach łowieckich | 58
Adam Depka Prądzinski

Spośród 17 kół łowieckich skontrolowanych przez NIK pod kątem realizacji procedur szacowania szkód i wypłaty odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych zaledwie w dwóch przypadkach nie stwierdzono żadnych uchybień. Wzorcowym działaniem mogą się pochwalić „Słonka” w Morągu oraz „Jarząbek” w Ustrzykach Dolnych. Jakie nieprawidłowości wytknięto w pozostałych kołach?

Szkody w kiszonkach – na pewno nie łowieckie? | 60
Krzysztof S. Grochalski

Podczas szacowania szkód łowieckich po wielokroć spotykamy się ze zgłoszeniami szkód w kiszonkach z kukurydzy czy sianokiszonce. Powszechnie przyjęta przez koła łowieckie praktyka w takich wypadkach to w ogóle odmowa przystąpienia do szacowania bądź odmowa rekompensaty pieniężnej już po szacowaniu. Problem szkód w kiszonkach jest jednak realny.

Filetowana gicz z rusztu | 64
Wojciech Charewicz

Filety, czyli pozbawione błon płaty, z przedniej giczy jelenia to mięso chude, soczyste i kruche, zupełnie podobne do polędwicy. Idealnie się nadaje do krótkiego pieczenia na ruszcie. Podaję je najczęściej w wieloskładnikowych kanapkach lub tortillach bogatych w warzywa oraz sosy. Przepadają za nimi i dzieci, i dorośli.

Dla psich specjalistów | 68
Piotr Wesołowski

Jeszcze w ubiegłym dziesięcioleciu odzież przeznaczona dla tak wyspecjalizowanej grupy jak myśliwi polujący z psami czy podkładacze była jedynie marzeniem. Od tamtego czasu sporo się jednak zmieniło. Na psy zwraca uwagę m.in. Härkila, która po trzech latach wraca z nową wersją kompletu dla podkładaczy i osób poszukujących postrzałków.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 70

Współczesna powieść o myśliwych Adam Depka Prądzinski
Biegówka Sightmark Citadel na zbiorówki
Stelaż do zadań specjalnych
W trosce o zawartość psiej miski

Tropiciele po farbie | 76
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Za najbardziej utalentowane w podążaniu za tropem zwierzyny psy uznaje się gończe. To najstarsza grupa psów myśliwskich, z których wyewoluowały psy ras kulturalnych – o wąskiej specjalizacji. Farba (posoka) daje specyficzny odwiatr i jest magnesem dla psów przeznaczonych do tropienia postrzałków. Od niej wywodzą się nazwy dawnych farbotropów, a dziś posokowców.

Celna broń. Czyli właściwie jaka? | 84
Łukasz Dzierżanowski

Każdy z nas chciałby mieć celną broń, ale nie każdy wie, że to coś więcej niż skupienie na tarczy. Jak mierzyć celność? Czego oczekiwać od broni? I czego tak naprawdę potrzebuje myśliwy?

Dwójnogi i trójnogi | 88
Michał Dudzik

W poprzednich artykułach pisałem o elementach karabinu, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze broni dostosowanej do strzelań na duże odległości, montażu oraz optyki. Teraz pora się zatrzymać przy dwójnogach i trójnogach.

ZKK – zapomniany sztucer braci Kouckych | 94
Łukasz Dzierżanowski

Następca ZG 47 był bronią niezwykle popularną w czasach PRL-u. Dziś w prawie każdym komisie stoi zapomniany egzemplarz ZKK, rzadko cieszący się zainteresowaniem kupujących. Niesłusznie, bo to prosty, ale bardzo dobry sztucer, który może wiernie służyć myśliwemu do końca jego przygody łowieckiej.