Spis treści numeru 9/2020

Jak polowania, to tylko z sygnałami | 6
Izabela Kamińska

Mogłoby się wydawać, że myśliwi i leśnicy grają do jednej bramki, jednak relacje tych grup wyglądają różnie. Skąd wynika niechęć jednych do drugich? Stara się to wyjaśnić Roman Wójcik. Wykładowca SGGW podejmuje także temat edukacji przyszłych leśników.

Myśliwski świat | 14

Koło łowieckie w XXI wieku Przemysław Gromada
O potrzebie zwołania kongresu polskiego łowiectwa Krzysztof S. Grochalski
Sympatyczni lokatorzy Tadeusz Tosik
Trójca Michał Kwiatkowski
Selekt z białym siodłem
Strzelnica w Kochcicach – kiedy zostaną wyjaśnione nadużycia finansowe? Andrzej Perliński
Sianokosy pod okiem myśliwych
Ślub po myśliwsku w wieluńskim „Danielu”
Jeszcze o wpływach za pozyskane dziki Janusz Szczepański
Pociechy i psiaki na fotografii, czyli konkurs „Dziecko i pies” Piotr Wesołowski

KE na drodze do wycofania amunicji ołowianej | 30
Adam Depka Prądzinski

Prędzej czy później czeka nas zakaz stosowania śrutu ołowianego na obszarach wodno-błotnych i najwyższa pora, żeby zacząć się do niego przygotowywać. Niektóre działania Komisji Europejskiej zmierzające do uregulowania tego zagadnienia są jednak nieakceptowalne, a właśnie procedowane zmiany prawne zakładają wprowadzenie restrykcji również poza mokradłami i robią z myśliwych kryminalistów.

Najcięższe byki sezonu 2019/2020 (II) | 32

Rozbrzmiewająca echem rykowiska knieja stała się scenerią łowów uczestników konkursu BŁ i firmy Knieja w Krakowie na najcięższego byka sezonu 2019/2020. W poprzednim numerze zaprezentowaliśmy historię pozyskania zwycięskiego wieńca. Teraz swoimi wspomnieniami z polowań na jelenie dzielą się zdobywcy kolejnych zgłoszonych trofeów.

Konik w paski | 38
Ryszard Adamus

Lubię czasem pójść do zoo. To rozrywka przeznaczona niby dla młodszych roczników, ale przecież i starsi znajdą dla siebie coś ciekawego. Niekiedy tego typu wycieczka staje się punktem wyjścia do rozważań natury ogólnej, takich jak opisane niżej.

Zwierzęta w mieście (I) | 40
Piotr Szymański

10 lat praktyki w reagowaniu na zdarzenia z dzikimi zwierzętami we Wrocławiu przyniosło nam wiele ciekawych doświadczeń z tymi najczęściej niemile widzianymi mieszkańcami miejskiego ekosystemu. Zwierzętom łatwo idzie zamienianie się w prawdziwych mieszczuchów. Gorzej przychodzi ludziom radzenie sobie z coraz śmielszymi poczynaniami zwierząt.

Psy zgubiły trop | 44
Marek Kwiatkowski

Ponowa to dla myśliwych okazja do łatwego wytropienia zwierzyny. Dla straży leśnej – do wykrycia przypadków kłusownictwa. Tym razem jednak to, co strażnicy wyczytali ze śladów na świeżym śniegu, ani nawet to, co zobaczyli na własne oczy, dla organów ścigania nie miało żadnego znaczenia.

Dzicze myłkusy, czyli patologie w uzębieniu dzików (II) | 48
Patryk Kuchnicki

W pierwszej części artykułu (BŁ nr 7/2020) mieliśmy okazję się zapoznać z krajowymi przykładami coraz częstszych w trofealnym uzębieniu dzików patologii, które mogą wynikać z długotrwałego pobierania karmy o niskiej bądź szkodliwej jakości. W omawianych niżej przypadkach zaobserwowano zaś zmiany będące efektem uszkodzeń mechanicznych części twarzowej (żuchwy lub szczęki górnej).

Na jelenie? Białoruś! | 52
Katarzyna Mazur

Od niedawna już nie tylko wybrańcy mają szansę zapolować na jelenie na wyjątkowych terenach u naszych wschodnich sąsiadów. A trzeba wiedzieć, że Białorusini mogą się pochwalić imponującymi trofeami. Na łowiecką wyprawę do nich najlepszym terminem będzie, oczywiście, rykowisko.

Zmysł węchu u jeleniowatych | 56
Katarzyna Tajchman

Węch to jeden z lepiej rozwiniętych zmysłów w świecie zwierząt. Jeleniowate mają kilkadziesiąt razy więcej receptorów węchowych niż człowiek i kilkaset razy czulszy węch. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób wyczuwają one zapachy.

Zapomniane trofeum – jeszcze raz o hubertówce | 58
Jagoda Czajkowska

Trofea łowieckie już od dawnych czasów budziły zachwyt i pokazywały odwagę oraz umiejętności myśliwych. Ich prezentacja w domowym zaciszu stanowiła również wyraz poszanowania dla zdobytej zwierzyny i dowodziła jej piękna nawet po śmierci. Spreparowane czaszki, skóry drapieżników czy triumfalnie wiszące poroże zwierzyny płowej to niejedyne trofea, którymi warto się poszczycić.

Grillowanie szynki jelenia | 60
Wojciech Charewicz

Jelenina zawsze będzie soczysta i krucha, o ile nie zostanie wysuszona. Żeby to udowodnić, posłużę się kawałkiem szynki – mięsa o najmniejszej zawartości wody – a przyrządzę go na ruszcie grilla, co może się wydawać rzeczą utopijną. Zapewniam jednak, że to realne, a na dodatek proste.

Podchód w hawkerze | 64
Kamil Zamojski

Linia odzieży Seeland Hawker jest tworzona przede wszystkim dla myśliwych, którzy
od zasiadki wolą aktywną formę polowania. Nowy, zaprezentowany w tym roku komplet Advance wydaje się dobrze spełniać wymagania stawiane ubraniom na jesienne łowy.

Forest Camou na trzy pory roku | 66
Adam Depka Prądzinski

Tym, którzy już wkrótce staną przed dylematem, co włożyć na zbiorówkę, podpowiadamy jedną z wielu możliwości do wyboru. Mianowicie komplet Forest Camou Pinewooda w interesującym kamuflażu.

Trójnóg Kopfjäger – by strzelać dalej | 68
Michał Dudzik

Ostatnio miałem sposobność sprawdzić trójnóg Kopfjäger K800 z głowicą Reaper Grip Kit. Na strzelnicy wprawiło mnie w zdumienie, że uzyskana grupa na tarczy okazała się lepsza niż przy moim zestawie. Amerykańska podpórka nie jest jednak pozbawiona wad. Kto powinien się nią zainteresować?

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 70

Kocha czy nie kocha? Gabriela Łakomik-Kaszuba
Celownik termowizyjny Secutor
Wszyscy przyjaciele Rysia Napory
Kolimator dla profesjonalistów

Kynologia łowiecka w ofensywie | 76
Cezary Grudziński

Ostatnie dwa lata obfitują w kontrowersje wokół kynologii łowieckiej i napięcia z tym związane. Po zmianie ustawy Prawo łowieckie w 2018 r. wiele konkursów pracy zostało zamrożonych, a z części w ogóle zrezygnowano. Nawet samą nazwę „konkurs” zastąpiono ugrzecznioną „oceną”, co miało złagodzić spojrzenie przeciwników polowań na psią rywalizację. W niemal naturalny sposób przestała wówczas funkcjonować Komisja Kynologiczna NRŁ, która nim wydała ostatnie tchnienie, znowelizowała regulamin prób i konkursów pracy w 2017 r.

Standardy wyszkolenia | 80
Monika Marchwicka

Wiedza należy do wszystkich (tylko nie wszyscy o tym wiedzą). Kluczem do jej zdobycia jest m.in. umiejętność zadawania pytań. Z przyjemnością pobawię się więc w klucznika.

Winchester 70 – sztucer gościa ze sztucerem | 86
Łukasz Dzierżanowski

Trudno o bardziej amerykańską markę niż Winchester. Logo z galopującym kowbojem, pobudzające dziecięcą wyobraźnię lewary rodem z westernów, należące do najpopularniejszych kalibrów na świecie 308 Win. i 300 Win. Mag. czy choćby strzelba model 1897 przeładowywana ruchem łoża, pierwsza tego typu w historii, która sprawiła, że do dziś wielu strzelców „pompki” nazywa po prostu winchesterami. Ciekawe jest jednak to, że sztucer o oznaczeniu M70, prawdopodobnie największy bestseller w historii koncernu, wygląda jak brat europejskiej legendy, mausera 98. I to właśnie on będzie bohaterem kolejnego odcinka o klasyce broni myśliwskiej.

 

Nokto- i termowizja w praktyce | 90
Michał Dudzik

Ze względu na zmianę przepisów liczba celowników termowizyjnych, noktowizorów i tłumików na wyposażeniu myśliwych znacznie się zwiększyła. Niestety niekoniecznie poszły za tym świadomość i praktyczna wiedza z zakresu ich użytkowania. Musimy pamiętać o tym, że czasami myśliwy ma problem z przystrzelaniem swojej broni z zamontowanym zwykłym celownikiem optycznym, a co dopiero mówić o dużo bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniu. Ale po kolei.

Zamek repetiera – różnice w budowie | 94
Łukasz Dzierżanowski

Zamek pełni kluczową funkcję w działaniu repetiera. Różnice między poszczególnymi konstrukcjami wydają się drobne, dla wielu myśliwych nawet niezauważalne. Długość zamka oraz liczba i umiejscowienie rygli mają jednak większe znaczenie, niż można by przypuszczać.