Spis treści numeru 8/2020

Tkaniny łowiectwem malowane | 6
Izabela Kamińska

Drodzy myśliwi płci męskiej, nie obawiajcie się, wcale nie zamierzam zabierać was w świat błyszczących fatałaszków czy dzierganych ręcznie makatek. Będzie bardzo poważnie, bo mimo że dziś tkaniny wydają się kobiecym obszarem, przez długi czas to głównie mężczyźni dyktowali warunki w tej sferze (chociaż zdarzały się wyjątki). Wyjaśnię, jaki związek mogą mieć materiały z łowiectwem, oraz opowiem o pewnym handlowcu, który na tkaninach dorobił się fortuny, co pozwoliło mu spełniać myśliwskie marzenia.

Myśliwski świat | 12

Spotkanie z pełnomocnikiem ministra ds. ochrony zwierząt
Dzierżawa pod specjalnym nadzorem Adam Depka Prądzinski
Zawody o Puchar RWHunt Paweł Nowicki
List otwarty łowczego KŁ „Żbik” w Zabłudowie Leon Charytoniuk
W obronie szopa pracza Kazimierz Ciepielowski
Ad vocem „Wpływu polowań na ptaki i sposobów ograniczania ich negatywnego oddziaływania” Ryszard Adamus
Reformujmy łowiectwo – ale jak? Witold Daniłowicz

Ze świata nauki | 31

Bydło i dziki – inwazyjne napięcia Piotr Tryjanowski

Akty antyłowieckie nieposłuszeństwem obywatelskim? | 34
Witold Daniłowicz

Wiele protestów organizowanych przez przeciwników polowań stanowi naruszenie prawa. Myśliwych najbardziej frustruje pobłażanie dla tych działań ze strony zarówno społeczeństwa, jak i organów państwa, które powinny zapewnić utrzymanie praworządności. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest traktowanie protestów antyłowieckich jako aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Bezpieka na dewizówkach | 38
Krzysztof Potaczała

Kiedy w Polsce Ludowej polowali myśliwi z zachodniej Europy, towarzyszyli im nie tylko podprowadzający, lecz także współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. Zagraniczny gość wprawdzie zostawiał marki i dolary, ale przede wszystkim stanowił „podejrzany element”. 

Czy grzywacza można pomylić z innym gołębiem? | 42
Hubert Jachimowski

Od kilku już lat około połowy sierpnia w ogólnopolskich mediach pojawiają się informacje na temat chronionych kaczek zastrzelonych przez myśliwych. Mało tego – obnaża się niewiedzę osób, które powinny bezbłędnie rozpoznawać zaledwie cztery łowne gatunki tych ptaków, a mimo to pozują do zdjęć z osobnikami podlegającymi ochronie. Co gorsza, często same umieszczają te fotografie w mediach  społecznościowych. Niniejszym tekstem chcę zwrócić uwagę na to, że istnieje hipotetyczne ryzyko pomyłki także w trakcie polowań na dzikie gołębie. Jednocześnie pragnę pomóc mniej doświadczonym łowcom ustrzec się przed takim niebezpieczeństwem.

Jak zmniejszyć liczebność dzików? | 44
Robert Kamieniarz

Na przełomie XX i XXI w. nastąpił w Polsce znaczący wzrost liczebności zwierzyny grubej, zwłaszcza dzików. Podobny trend zarejestrowano w wielu innych krajach naszego kon­tynentu. Za jedną z najważniejszych przyczyn uznaje się zwiększenie areałów kukurydzy. Wielkołanowe monokultury tej rośliny stały się – z przyrodniczego punktu widzenia – zieloną plagą współczesnej Europy.

Rekordowy dwudwudziestak z hodowli Franza Vogta | 48
Paweł Janiszewski

O historii hodowli jeleni Franza Vogta w północnych Czechach i jego głównych zamiłowaniach badawczych napisaliśmy już w BŁ nr 4/2020. Vogta interesował także rozwój osobniczy każdego zwierzęcia z jego ośrodka, a szczegółowe notatki i opisy zamieszczone w książce tego badacza pozwalają dzisiaj na odtworzenie jego rezultatów hodowlanych.

Przeciwko hejtowi, w obronie myśliwych | 52
Piotr Wesołowski

Rozmawiamy z Iloną Rysińską-Marszał, prezes utworzonej w lutym br. fundacji Instytut Analiz Środowiskowych, która stawia sobie za cel działanie na rzecz myśliwych i polskiego łowiectwa.

Populacja łosi w Puszczy Augustowskiej | 54
Bogusław Bobek

W ostatnich latach udało się ustalić liczebność łosi w północno-wschodniej Polsce. Wciąż brakuje jednak wiarygodnych danych o rocznym przyroście zrealizowanym tego gatunku, a te wartości są niezbędne do prowadzenia zrównoważonej gospodarki łowieckiej.

Kuropatwa się opłaca! | 56
Adam Depka Prądzinski

KŁ „Diana” w Poniecu od dwóch dekad hoduje kuropatwy do wsiedleń na własne potrzeby. To przedsięwzięcie nie tylko przynosi zauważalne skutki środowiskowe, lecz także po prostu się opłaca.

Soczyste szaszłyki z szynki dzika | 62
Wojciech Charewicz

Szaszłyki z szynki dzika pachną i smakują mięsem pieczonym w wysokiej temperaturze. Dla naszych kubków smakowych i receptorów węchowych są to najpiękniejsze kulinarne nuty.

Lornetka Bushnell Forge do dziennych polowań | 64
Jakub Piasecki

Do włączenia do mojego ekwipunku lornetki Bushnell Forge o typowo dziennych parametrach 10x42 skłoniła mnie potrzeba posiadania sprzętu obserwacyjnego, który dobrze się sprawdzi na safari, kiedy aktywność łowiecka ogranicza się głównie do godzin operowania słońca na niebie. Jak wiadomo, w tym roku wyjazd na Czarny Ląd niestety przegrał z pandemią COVID-19. Mimo wszystko postanowiłem sprawdzić, jak taka lornetka radzi sobie w polskich łowiskach.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 67

Delta z dalmierzem
„Gliniarz na polowaniu” Tadeusz Mirczewski
Grillowanie z baronem
Lornetki NL Pure. Naturalnie od Swarovskiego

Sędziowanie w łowisku | 72
Piotr Wesołowski

Coraz popularniejsze stają się imprezy polegające na ocenie psów w naturalnych warunkach. Dzieje się tak nie tylko ze względu na nową rzeczywistość prawną, która zmusiła nas choćby do zamknięcia dziczych zagród. Przewodnicy psów dostrzegli plusy płynące z oceniania pracy w łowisku. Co prawda dotychczasowe regulaminy wymagają sporych modyfikacji, ale jeśli zmiany pójdą w dobrym kierunku, to tę dziedzinę czeka przyszłość.

Pies w przysłowiach i powiedzeniach | 76
Jadwiga Jęcz

Psy na trwałe zagościły w świecie przysłów i powiedzeń. Najprawdopodobniej to ich wierna, niemal odwieczna obecność wśród ludzi sprawiła, że tak chętnie uwieczniano je w obszarze języka. Niestety, jak to często bywa w świecie realnym, również w sferze filologicznej odpłacamy niewdzięcznością naszym czworonożnym przyjaciołom. Dowodzi tego szafowanie określeniami, w których pies jest przedstawiony w złym świetle, celowo kierowanymi pod adresem niemiłych nam osób. Na szczęście psy nie rozumieją ludzkiej mowy. W przeciwnym razie kazałyby nam wszystko odszczekać.

Przygotowanie posokowca do pracy | 80
Jerzy Woźniak

Posokowce to w zasadzie psy jednostronne, charakteryzujące się doskonałym powonieniem, wydajną pracą na otoku i wytrwałym gonem za postrzałkami zwierzyny płowej. Okazuje się jednak, że przydają się również do innych celów.

Przewaga dzięki technice? | 84
Łukasz Dzierżanowski

Dawny slogan reklamowy w tytule stanowi punkt wyjścia do tego, by się przyjrzeć wpływowi techniki na łowiectwo. Szczególnie popularna w ostatnim czasie termowizja daje nam możliwości, jakich nigdy wcześniej nie mieliśmy. Wbrew pozorom nie jest ona jednak pozbawiona wad, a jej bezkrytyczne stosowanie nieraz kończy się rozczarowaniem.

Vortex Razor LHT – prawdziwe high definition | 88
Zbigniew Masłowski

Vortex przedstawił nową lunetę strzelecką z siatką celowniczą G4i BDC. Razor LHT – jak sama nazwa wskazuje – to ma być brzytwa, bo tak ostro rysuje obraz. Mechanizmy nie odbiegają od tych znanych z wielu innych lunet strzeleckich i myśliwskich, ale precyzja ich obróbki i montażu jest najwyższej klasy, a do wykonania przyrządu użyto elementów bardzo dobrej jakości.

Lunety obserwacyjne Swarovski Optik | 91
Zdzisław Sarniak

Luneta obserwacyjna to wciąż niedoceniany w praktyce łowieckiej przyrząd optyczny. Inaczej rzecz się ma w przypadku obserwacji ptaków, bo stanowi on niezbędny element ekwipunku każdego wytrawnego ptasiarza. Strzelcy długodystansowi również często korzystają z takich lunet. Warto wspomnieć także o zastosowaniach wojskowo-policyjnych – zarówno do strzelań, jak i do samej obserwacji oraz dokumentacji. Co zatem ma do zaoferowania taki sprzęt?

Mauser M03 – nowoczesny klasyk | 94
Łukasz Dzierżanowski

Od premiery pierwszego mausera wyprodukowanego w Isny im Allgäu niebawem minie 18 lat. To dobra okazja, by się przyjrzeć tej ciekawej konstrukcji, która świetnie łączy tradycję z nowoczesnością.