Spis treści numeru 7/2020

Adwokat diabła | 6
Izabela Kamińska

Zabierając się do napisania tekstu o jednym z najpowszechniejszych drapieżników
na naszej planecie, zaczęłam od zgromadzenia argumentów za wilkiem i przeciw niemu. Pomyślałam, że podobnie postąpiłby prawnik reprezentujący zwierzę w sądzie.
Niech więc tak się stanie – osądźmy wilka.

Wieści z pól i kniei | 15

ASF w Pomorskiem. Pierwszy przypadek to dzik z przeciwciałami
Powstało Stowarzyszenie Myśliwych i Rolników Michał Wasiukiewicz
Myśliwi na ratunek Biebrzy
Owocne prace Komisji Kynologicznej NRŁ Piotr Wesołowski

Jubileusze i inne uroczystości | 21

100 lat Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego „Ponowa” Tomasz Karwowski

Najcięższe parostki sezonu 2019/2020 | 24

Ruja saren to bez wątpienia jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w kalendarzu łowieckim, stanowiący zapowiedź emocjonującej przygody myśliwskiej. Jak pokazują poniższe wspomnienia z polowań zakończonych zdobyciem najcięższych parostków w konkursie BŁ i firmy Kahles, niejednokrotnie dużą rolę odgrywa szczęśliwy los. A może to przychylność św. Huberta?

Biebrza – świat po katastrofie | 28
Wojciech Misiukiewicz

W kwietniu tego roku doszło do wielohektarowego pożaru, który objął cenne przyrodniczo obszary położone w granicach największego parku narodowego w Polsce – Biebrzańskiego Parku Narodowego. Czy rzeczywiście nastąpiła tam katastrofa ekologiczna? A może fauna i flora poradziły sobie lepiej, niż nam się wydaje?

Wypadki na drogach | 32
Ryszard Adamus

Od 2017 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad gromadzi dane o kolizjach
ze zwierzętami. Jest ich całkiem sporo, bo ok. 35 000 rocznie. Notuje się wypadki
zarówno z wielkimi łosiami, jak i np. z kunami, kotami czy różnymi gatunkami ptaków.
W zestawieniach pojawia się nawet jeden zaskroniec. Na podstawie tych informacji
można wyciągnąć interesujące wnioski.

Kogo obchodzą łosie w Polsce? | 38
Dariusz Gizak

Populacja łosi w Polsce rośnie w siłę. Pociąga to za sobą liczne konsekwencje, m.in. szkody w lasach, na polach, a nawet w ogródkach czy wypadki drogowe. Kłusownicy nie pozostają tym zwierzętom dłużni. Tylko czy ktoś w ogóle próbuje rozwiązać te wszystkie problemy?

Zakaz polowań z dziećmi nie ma uzasadnienia | 41

W ostatnim czasie zauważalnie rośnie aktywność Europejskiej Federacji Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE) w sprawach dotyczących Polski. To jedna z korzyści, jakie niesie nasze członkostwo w FACE. Rozmawiamy o nich z Davidem Scallanem, sekretarzem generalnym tej organizacji.

Sercem oddani przyrodzie – o państwu Krzywińskich | 44
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Choć dziś w kręgach kynologicznych nazwisko Andrzeja i Krystyny Krzywińskich kojarzy się głównie z polskimi spanielami myśliwskimi, to hodowlę „z Szerokiego Boru” w latach 70. XX w. rozsławiły jagdteriery, cięte jamniki szorstkowłose i łajki zachodniosyberyjskie. Jednak psy nie były i nie są jedynymi zwierzętami, którym nasi bohaterowie poświęcili swoje pełne pasji życie. Przedstawmy zatem tę interesującą rodzinę.

Preparowanie czaszek z porożem w scypule i perukarzy | 48
Bohdan Jasiewicz

Obróbka czaszek z porożem w scypule lub perukarzy wymaga szczególnej staranności. Moja wieloletnia praktyka preparatorska dowodzi, że myśliwym często brakuje podstawowej wiedzy w tym zakresie. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże im odpowiednio przygotować trofea.

Polowanie na słowa | 52

Duch ze stradzewskiego lasu Seweryn Szymański

Polskie przedstawicielstwo w RPA | 56
Przemysław Gromada

Odmienność przyrodnicza i kulturowa Afryki jednych przyciąga, a innych odstrasza.
Warto jednak zaryzykować. Na miejscu przez cały rok myśliwym służy pomocą niedawno utworzone polskie przedstawicielstwo w RPA.

Łopatka kozła w rosole | 58
Wojciech Charewicz

Powolne gotowanie łopatki kozła z warzywami, w niewielkiej ilości wody to najłatwiejszy i zarazem najzdrowszy sposób jej przyrządzenia. Mięso jest rozklejone, a przy tym zachowuje doskonałe zapach oraz smak.

Dzicze myłkusy, czyli patologie w uzębieniu dzików (I) | 62
Patryk Kuchnicki

Tego, jak ważną rolę odgrywa obserwacja zmian w środowisku, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jesteśmy świadkami przemian w naszych ekosystemach, które dotyczą świata zarówno roślin, jak i zwierząt. Postaram się tu wyjaśnić patologie widoczne w trofeach łowieckich pochodzących od dzików, prawdopodobnie stanowiące reakcję organizmu na inne niż dotąd żywienie i długotrwałe pobieranie karmy o niskiej bądź wręcz szkodliwej jakości.

Nauka i technika kontra szkody – kolejne starcie | 65
Paweł Janiszewski

Rolnicy i myśliwi borykają się z nieustającym problemem szkód powodowanych przez zwierzynę. Wykorzystuje się wiele metod zabezpieczania upraw, a jedna z nich polega na montowaniu urządzeń emitujących odstraszające odgłosy. Na olsztyńskiej uczelni trwają badania nad skutecznością tego sposobu. Są już pierwsze obiecujące opinie użytkowników.

Co grozi myśliwym za złamanie zasad bioasekuracji? | 68
Jacek Piechota

W ramach walki z afrykańskim pomorem świń opracowano zasady bioasekuracji dla myśliwych. Obecnie ujednolicono je dla całego kraju, a ich złamanie jest wykroczeniem. Co to oznacza dla polujących?

Status prawny dzikich zwierząt | 70
Witold Daniłowicz

W BŁ nr 4/2020 i 5/2020 pisałem o miejscu zwierząt w polskim porządku prawnym – zastanawiałem się, czy są one rzeczami oraz czy mają prawa. Teraz chciałbym się zająć kwestią bardziej szczegółową, ale wyjątkowo ważną dla myśliwych, czyli statusem prawnym zwierząt żyjących na wolności, w tym gatunków łownych.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 73

Fińskie tłumiki Osuma
Kalosze VikinX na każdą porę
Ballistol do czyszczenia tłumików

Oszczekiwaczo-oznajmiacze | 77
Marek Targoński

Wśród psów myśliwskich naturalny oszczekiwacz lub oznajmiacz zdarza się dość rzadko. Jednak obie te umiejętności są na tyle cenne, że większość myśliwych stara się ich nauczyć swoje czworonogi.

Elektroniczna nadgorliwość | 80
Piotr Wesołowski

Stosowanie takich urządzeń jak nadajnik GPS i teletakt stało się już codziennością przewodników psów myśliwskich. Zafascynowani tymi cudami techniki często jednak zaczynamy nadmiernie kontrolować czworonogi, przez co pozbawiamy je możliwości samodzielnego podejmowania ważnych decyzji.

Z wizytą u udmurckich łajek | 84
Mariusz Majewski

„W psach zawarta jest cała wiedza, suma wszystkich pytań i wszystkich odpowiedzi” – pomny na te słowa Franza Kafki postanowiłem zobaczyć ośrodek rosyjskiego związku myśliwych w Udmurcji, który zajmuje się m.in. hodowlą i szkoleniem łajek zachodniosyberyjskich. Chciałbym się podzielić z czytelnikami BŁ swoimi obserwacjami przywiezionymi z ostatniej podróży do Rosji.

Helia 3,5–18x50i – specjalistka do polowań | 88
Łukasz Dzierżanowski

Austriacki producent sprzętu optycznego w tym roku poszerzył ofertę lunet celowniczych dla myśliwych o model przeznaczony do precyzyjnego strzelania na duże odległości. Lista oczekujących na tę nowość jest długa. Tym większą odczuwam radość, że otrzymałem jeden z pierwszych modeli testowych i mogę się na gorąco podzielić z czytelnikami BŁ spostrzeżeniami z jego użytkowania.

Szyna, montaż i celownik – jak dobrać niezawodne trio? | 91
Michał Dudzik

W drugiej części mojego minicyklu poradnikowego zajmiemy się lunetą celowniczą. Wcześniej jednak trzeba zadbać o element, który umożliwia zamocowanie celownika do broni, czyli o montaż.

Moda i styl w broni myśliwskiej | 94
Łukasz Dzierżanowski

Większość myśliwych to ludzie wrażliwi na urodę, w myśl zasady: w lesie jest zbyt pięknie, by polować z czymś brzydkim. Łatwo jednak zapominamy, że potrzeba wiedzy, aby oddzielić sztukę od kiczu. Chyba dlatego czasami trudno odróżnić stylową broń od czegoś, na co akurat panuje moda.