Spis treści numeru 5/2020

Staliśmy się ludźmi od wszystkiego | 6
Izabela Kamińska

Jacek Seniów jest myśliwym wielowymiarowym, bo angażuje się w łowiectwo na różnych polach, nie tylko swoją pracą w łowisku. Jego projekty malarskie intrygują, a graficzne pokazują myślistwo w nowym, ciekawym świetle. Pytamy go, skąd czerpie inspiracje do swojej pracy artystycznej, a także jak postrzega działalność Polskiego Związku Łowieckiego jako członek Naczelnej Rady Łowieckiej.

Wieści z pól i kniei | 16

Mid Range Mykita – zawody z myśliwskim kalibrem Michał Dudzik
Bóbr nosicielem włośnia
Polowanie na koronawirusa
Instytut Analiz Środowiskowych – mocny głos naszego środowiska Miłosz Kościelniak-Marszał
Ocena pracy norowców w Niemczech Ariel Kitzermann

Liczę, że moja dobra passa się utrzyma | 26
Piotr Wesołowski

Sandra Bernal, 20-letnia zawodniczka sekcji strzeleckiej WKS Śląsk Wrocław, na początku marca przywiozła z Cypru złoty medal pucharu świata, czym zaskoczyła wielu kibiców strzelectwa sportowego w Polsce i za granicą. Jeszcze kilka lat temu była członkiem kadry narodowej taekwondo, dziś całą uwagę skupia na doskonaleniu umiejętności strzeleckich. Spotykamy się prawie trzy tygodnie po jej tryumfie w Nikozji, na strzelnicy myśliwskiej we Wrocławiu, którą opiekuje się jej ojciec Jerzy Bernal, gdzie Sandra wykuwa swoją formę.

Tata w domu, tata w lesie | 31
Piotr Wesołowski

Ojciec naszej tegorocznej złotej medalistki pucharu świata na Cyprze w strzelectwie sportowym i gospodarz strzelnicy ZO PZŁ we Wrocławiu, Jerzy Bernal, wspomina, jak zaszczepiał swoim latoroślom pasję myśliwską. Ocenia też sytuację strzelectwa sportowego w naszym kraju.

Najciekawsze parostki sezonu 2019/2020 (I) | 33

Parostki rogacza o nietypowej formie to zdobycz pożądana i elektryzująca zmysły każdego selekcjonera. Czasami jej pozyskanie to zrządzenie losu, innym razem decyduje łut szczęścia, a niekiedy spryt i przewaga w myśliwskiej grze. Jak było w przypadku najciekawszych rogaczy minionego sezonu? Przedstawiamy pierwszą część historii opisujących okoliczności ich upolowania.

Czy zwierzęta mają prawa? | 36
Witold Daniłowicz

Mogłoby się wydawać, że zadane w tytule pytanie jest czysto teoretyczne i interesuje wyłącznie prawników. Bliższa analiza wykazuje jednak, że odpowiedź ma duże znaczenie zwłaszcza dla myśliwych. Bojownicy o przyznanie praw zwierzętom nie kryją, że pierwszym skutkiem tego kroku będzie eliminacja tych form eksploatacji zwierząt, które naruszają ich interesy. Nietrudno zgadnąć, że jako pierwsze ofiarą takiego rozumowania padnie myślistwo.

Znałem medalowego | 39
Ryszard Adamus

Od 2014 do 2016 r. obserwowałem, jak w pewnym łowisku rozwija się rogacz o wspaniałych, medalowych parostkach.

Oszczędzajmy szóstaki | 42
Robert Kamieniarz

W maju zaczynamy sezon polowań na rogacze. Zapewne jak co roku powrócą pytania o sens myśliwskiej selekcji. Dlaczego u gatunku, którego poroże podlega dużym zmianom z roku na rok, nie zrezygnujemy z ograniczeń, wzorując się np. na Szwecji? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest trudna.

Blaski i cienie sześciu lat walki z ASF-em (II) | 46
Andrzej Hołownia

W kanonie łowieckim sprzed 2014 r., czyli przed pojawieniem się ASF-u w Polsce, odstrzał sanitarny oznaczał usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można było, a nawet należało to zrobić bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny danego gatunku zwierzęcia łownego. Innego znaczenia nabrało to pojęcie po 2014 r., gdy w naszym kraju zostały odnotowane zarówno pierwsze przypadki ASF-u u dzików, jak i ogniska choroby u świń.

Znaczenie i ochrona różnorodności biologicznej | 52
Andrzej Tomek

Z rozmów z niektórymi delegatami na krajowy zjazd delegatów PZŁ i z napotkanymi myśliwymi wiem, że pojawiły się wątpliwości, jak właściwie interpretować różnorodność biologiczną, a także problem braku zrozumienia potrzeby jej ochrony oraz znajomości prawodawstwa obowiązującego w tym zakresie. Spieszę zatem z wyjaśnieniami.

Pasożyty w okresie wiosennym | 54
Paweł Janiszewski

Do tego, że krajowa fauna się zmienia, już się przyzwyczailiśmy. Pojawiły się nowe gatunki, takie jak szakal złocisty czy szop pracz. Zmienił się także roczny cykl życia zwierząt, np. u dzików, u których właściwie zanikła sezonowość rozrodu, a pasiaki spotyka się niemal przez cały rok. To tylko kilka oczywistych przykładów spośród wielu. Tym razem dosyć nietypowe zjawisko stwierdzono w tuszy byka jelenia szlachetnego, który został strzelony pod koniec lutego br.

Problematyczny rzepak | 56
Rafał Będkowski

Rzepak to roślina wyjątkowo podatna na uszkodzenia czynione przez zwierzynę. Na ten temat krążą jednak różne, często sprzeczne opinie. Jak to więc jest z tym rzepakiem i jak szacować szkody łowieckie w jego uprawie, by żadna ze stron nie została pokrzywdzona?

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 58

Swarovski Optik nie tylko dla obserwatorów ptaków
Domek myśliwski z chłodnią
Akcesoria myśliwskie z lodenu
Prezent, który cieszy oko
Ostatni łowczy książęcej Pszczyny

Żeberka dzika pieczone na kiszonej kapuście | 64
Wojciech Charewicz

Takie żeberka są miękkie i soczyste. Rozpływają się w ustach. Mają złotobrązowy kolor i rewelacyjnie pachną. A towarzystwo kiszonej kapusty zapieczonej z warzywami, jabłkami i cebulą zapewnia pobudzenie wszystkich kubków smakowych. Także tych odpowiedzialnych za rozpoznawanie smaku kwaśnego oraz słodkiego.

Polowanie na słowa | 66

Na słonia w Botswanie Bożena Mazalik

Gończaki z pasją, talentem i… problemami | 73
Monika Marchwicka

Pierwsze psy. Wytrzymałe, odważne i głodne. Takie same jak pierwsi polujący z nimi ludzie – też wytrzymali, odważni i głodni. Powstał duet idealny na wieki wieków.

Jego wysokość wyżeł | 76
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Słowo „wyżeł” – używane wymiennie ze słowem „legawiec” – ma nie do końca jasną etymologię. Wiktor Kozłowski wywodzi je od przymiotnika „wysoki”. Konotacje ze wzrostem trzeba tu jednak uznać za chybione – wszak aby dobrze wykonywać swoją profesję, wyżły nie powinny być zbyt rosłe. Te psy pracujące górnym wiatrem i z twardą stójką cechują się ponadprzeciętną inteligencją. Skąd więc się wzięły ich talenty i co doprowadziło do tego, że dzisiejsi myśliwi uznają je za rasę do polowania master class?

Fala zmian w sześcioboju myśliwskim | 82
Paweł Nowicki

O tym, w jaki sposób jest uzdrawiane strzelectwo myśliwskie w Polsce, opowiada Mariusz Rubiś z Komisji Strzeleckiej Naczelnej Rady Łowieckiej. Przybliża również proponowane przez nią zmiany w sześcioboju.

Popularyzacja strzelectwa to kluczowy kierunek w łowiectwie | 85
Paweł Nowicki

O poszukiwaniu najlepszych dróg doskonalenia naszego strzelectwa myśliwskiego mówi Piotr Jóźwiak, przewodniczący Komisji Strzeleckiej Naczelnej Rady Łowieckiej.

Nie taka zwykła rura | 88
Łukasz Dzierżanowski

Oferta tłumików w sklepach jest bardzo bogata, trudno więc rozstrzygnąć ten zakupowy  dylemat. Jaki tłumik wybrać? Czym się kierować? Jak podchodzić do deklarowanych wartości tłumienia? Mam nadzieję, że wyniki testów dziewięciu udostępnionych mi urządzeń ułatwią Państwu podjęcie decyzji.

Rynkowe premiery w dobie pandemii (I) | 92
Adam Depka Prądzinski

Tegoroczne targi IWA OutdoorClassics w związku z szerzącą się pandemią zostały odwołane. Najważniejsze premiery z branży łowieckiej mamy już jednak za sobą. Co nowego może trafić w bieżącym sezonie na półki sklepów myśliwskich? W tej części zamieszczamy subiektywny przegląd broni. Za miesiąc zaś krótko o trendach w optyce.