Spis treści numeru 4/2020

Jeleń ogrodowy | 6
Izabela Kamińska

Od dłuższego czasu zbierałam materiały, aby napisać artykuł dotyczący jelenia w kulturze. Mile zaskoczyło mnie zorganizowanie wystawy na ten temat przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Po obejrzeniu ekspozycji więcej było jednak rozczarowań niż achów i ochów.

Wieści z pól i kniei | 12

Przebierańcy dla chorego Damiana Mirosław Więckowski
Krotoszyńska młodzież z myśliwymi chroni zwierzynę drobną
Klubowa ocena jamników dzikarzy Grzegorz Siwiec
Koło „Bory” wchodzi do szkół Tomasz Czubak
„Pod Wiatr” na międzynarodowej wystawie psów rasowych Piotr Wesołowski
Posiedzenie Komisji Kynologicznej NRŁ Piotr Wesołowski
Myśliwskie historie na YouTubie Tadeusz Mirczewski
Warsztaty kulinarne dla dian w Konińskiem Renata Walczak-Przybylska

Zdaniem myśliwego | 20

O atrofii w PZŁ Krzysztof S. Grochalski
Białowieskie plagi Jerzy Grzonkowski
Dobrostan zwierząt czy błogostan myśliwych?
Osoba funkcyjna w kole łowieckim, czyli kolesie i wazeliniarze Stefan Pawlus

Lustracja w kołach łowieckich | 28
Miłosz Kościelniak-Marszał

5 marca 2020 r. Zarząd Główny PZŁ na swojej stronie internetowej przypomniał o obowiązku lustracji przed wyborami w kołach łowieckich. Podkreślił przy tym, że dotyczy on wszystkich osób urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r., a uchybienie mu ma skutkować nieważnością dokonanego wyboru. Wbrew powyższemu stanowisku ta kwestia wcale nie jest jednak oczywista.

Kiedy ubezpieczenie OC chroni myśliwego? | 30
Jacek Piechota

Każdy myśliwy corocznie oprócz składki członkowskiej do PZŁ musi opłacić składkę
na ubezpieczenie. W jakich przypadkach można skorzystać z wynikającej z tego ochrony ubezpieczeniowej?

Czy zwierzę jest rzeczą? | 34
Witold Daniłowicz

W argumentacji przeciwników łowiectwa coraz częściej pojawia się kwestia praw zwierząt. Ten temat chętnie poruszają także media, zwłaszcza po tym, jak głos w sprawie zabrała laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. Pisarka wyraziła pogląd, że sytuację prawną zwierząt trzeba uregulować w Konstytucji RP, co stanowiłoby pierwszy krok do przyznania im pewnych praw. Pomijając aspekt etyczny, jest to skomplikowane zagadnienie natury prawnej. Jego wyjaśnienie wymaga przede wszystkim odpowiedzi na tytułowe pytanie.

Blaski i cienie sześciu lat walki z ASF-em (I) | 36
Andrzej Hołownia

Powód do napisania, po dość długiej przerwie, kolejnego artykułu na łamach BŁ jest ten sam – ASF i jego skutki dla gospodarki łowieckiej w naszych łowiskach. W artykułach, które się ukazały w 2015 r. (BŁ nr 4 i 12) oraz 2016 r. (BŁ nr 10), starałem się przedstawić sytuację z początkowego okresu walki z wirusem. Dziś, w zgoła odmiennych uwarunkowaniach, chciałbym się odnieść do trzech zasadniczych kwestii – redukowania pogłowia dzików w Polsce, stosowania zasad bioasekuracji oraz odstrzału sanitarnego.

W Głębokim Brodzie znów tokują głuszce | 42
Adam Depka Prądzinski

Pieśń głuszca od niedawna na nowo rozbrzmiewa w puszczańskich ostępach Głębokiego Brodu, niewątpliwie dzięki temu, że udało się zahamować regres tego gatunku w Puszczy Augustowskiej. Trwałość jego populacji to jednak nadal melodia przyszłości.

Wiosenny rytuał rogaczy | 46
Robert Kamieniarz

Jednym z symptomów zbliżającej się wiosny jest znikanie scypułu z sarnich parostków. Mimo że sarny występują w Polsce powszechnie, a ten rytuał powtarza się co roku, niewiele osób miało okazję go obserwować. Jeszcze trudniej znaleźć scypuł. Fragmenty pozostałe w miejscu wycierania bywają zjadane, a reszta, nierzadko powiewająca jak flagi na wietrze, odpada z czasem.

Narodziny | 48
Ryszard Adamus

Wiosna to czas wielkich zmian w przyrodzie. W maju i czerwcu cielą się łanie i kocą kozy. Myśliwi jednak, planując pozyskanie, muszą już w marcu zgadnąć, ile zwierzyny się urodzi i jaki będzie jej los. Pomocna może się okazać wiedza o tym, co wpływa na płodność łań.

Potrzeba zmiany definicji łowiectwa | 50
Andrzej Tomek

Przeszło rok temu na krajowym zjeździe delegatów przedstawiono zaproponowaną przeze mnie nową definicję łowiectwa. Nie wywołała ona dyskusji w środowisku myśliwych. A powinna.

W kraju czy za granicą? | 52
Jakub Piasecki

Współcześnie łowiectwo przeżywa poważny kryzys. Możemy odwiesić strzelbę na kołek, zacisnąć zęby i dalej działać w swoim obwodzie albo spróbować zapolować w innym kraju. Takie zagraniczne łowy z pewnością pomogą na nowo rozniecić w nas myśliwską pasję.

Doświadczenia Franza Vogta z hodowlą jeleni | 56
Paweł Janiszewski

Postać Franza Vogta oraz jego badania dotyczące hodowli jeleni nie są zbyt dobrze znane w naszym krajowym środowisku łowieckim. Natomiast w niemieckich czy czeskich podręcznikach można znaleźć wiele interesujących informacji na temat prac hodowlanych tego badacza sprzed niemal 100 lat. Napisał on kilka fachowych książek, z których jedna z najważniejszych to „Neue Wege der Hege”, wydana w 1936 r.

Zmysł magnetyczny i zmysł słuchu u jeleniowatych | 62
Katarzyna Tajchman

Gdy myśliwi, leśnicy i osoby zajmujące się przyrodą wybierają się do lasu, często wkładają specjalistyczną odzież. Ale czy to wystarczy, by nie spłoszyć zwierząt? Może należy się też odpowiednio zachowywać? Żeby wiedzieć jak, dobrze jest poznać działanie zmysłów mieszkańców lasów i pól. Zwłaszcza że wiele gatunków ma zdolności, które w ogóle nie występują u człowieka, np. zmysł magnetyczny.

Topinamburzysko | 64
Łukasz Pertek

Zdaję sobie sprawę, że topinamburowi poświęcono już wiele stron w podręcznikach i czasopismach łowieckich. Piszę jednak o nim, gdyż jego niezwykłość plus dwie przyczyny powodują, że ani przez chwilę polscy myśliwi nie powinni o nim zapominać.

Szkody na użytkach zielonych – niedoceniane zagrożenie | 66
Rafał Będkowski

Co roku na wiosnę wiele kół łowieckich staje przed nie lada wyzwaniem w postaci szkód na łąkach. Jak je prawidłowo oszacować oraz z jakimi problemami trzeba się liczyć?

Bułeczki ziemniaczane z dziczyzną | 68
Wojciech Charewicz

Te doskonałe w smaku, zdrowe i pożywne bułeczki nadziewane dziczyzną zachowują świeżość przez kilka dni, a ciasto pozostaje miękkie i delikatne. Nie dorównuje mu ani drożdżowe, ani kruche. Taką przekąskę warto upiec, gdy wybieramy się na biwak, polowanie, na ryby czy dłuższą wędrówkę po górach. 

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 72

Komplet Key-Point Active na podchód
Dalmierz myśliwski od Kahlesa
Forge – nasze najlepsze!

Polowanie na słowa | 75

Lisice Wrzesław Mechło
Czara Marek Targoński

Niesamowite kości | 80
Agnieszka Górecka

W świecie zwierząt występują ogromne różnice wysokości i masy ciała u poszczególnych gatunków. Znacznie ciekawsza jest jednak duża rozbieżność wewnątrzgatunkowa, która dotyczy m.in. psów. Rozpiętość wielkości od ras miniaturowych po olbrzymie sprawia, że proces wzrostu fascynuje. Niesamowitości dodaje tempo zmian rozmiarów młodych czworonogów.

Sztuka wyboru szczeniaka | 82
Piotr Wesołowski

Na temat wyboru odpowiedniego szczenięcia napisano już tomy poradników, ale złotej metody nie ma. Jedno jest pewne – powinny nami kierować nie tyle emocje, ile raczej chłodna kalkulacja. Wszak to wybór prawdopodobnie na wiele lat wspólnego życia. Postanowiłem zebrać najistotniejsze informacje, które pomogą w przyszłości dochować się nie tylko wspaniałego towarzysza łowów, lecz także oddanego przyjaciela rodziny.

Dzierżący smycz | 85
Monika Marchwicka

Każda smycz ma dwa końce. Prawie równoważne. Przy jednym końcu pies, na którego talent i doświadczenie liczymy. Przy drugim ręka, która tę smycz trzyma. I rzecz będzie właśnie o rękach sprawujących władzę nad smyczą.

Broń z duszą, czyli o wartości sentymentalnej | 88
Łukasz Dzierżanowski

Gdy poświęcamy uwagę broni, z reguły koncentrujemy się na jej walorach użytkowych lub estetycznych. Trzeba jednak zauważyć, że wraz z upływem czasu może ona nabrać wartości, której nie wyceni już żaden biegły w dziedzinie rusznikarstwa. Nasza broń staje się świadkiem i w pewnym sensie współuczestnikiem łowieckich przygód, sukcesów i porażek, a także pamiątką spotkań, gawęd i łowów z przyjaciółmi. Nie potrafię się jednak oprzeć wrażeniu, że w łowiectwie jest coraz mniej miejsca na sentymenty.

Co warto wiedzieć przed kupnem tłumika | 96
Łukasz Dzierżanowski

Nie ma chyba żadnego urządzenia strzeleckiego, którego używanie byłoby większym tabu. Niejasna sytuacja prawna i brak wiedzy poza tą serwowaną przez kino akcji potęgowały uprzedzenia, a jednocześnie podsycały zainteresowanie zakazanym owocem. Długo oczekiwana zmiana przepisów sprawiła, że niemal z dnia na dzień sklepy przedstawiły myśliwym bogatą ofertę, z której spora część z nas zamierza skorzystać. Co warto wiedzieć przed zakupem tłumika?