Spis treści numeru 2/2020

Podchód ze strzelbą i aparatem | 6
Izabela Kamińska

Myśliwi często zamiast z bronią wychodzą na łowy z aparatem fotograficznym. Wojciech Plewiński stosuje jeszcze inną kombinację – zabiera i jedno, i drugie. Słynny fotografik opowiada, które narzędzie uznaje za nadrzędne w kniei oraz jakie umiejętności z artystycznego życia wykorzystuje na polowaniu. Będzie też o łowach na legendarne kociaki i przyjaźni z Włodzimierzem Puchalskim.

O łowiectwie inaczej | 12
Roman Dziedzic

Na początku stycznia otrzymaliśmy od prof. Romana Dziedzica tekst „O łowiectwie inaczej” z prośbą o opublikowanie go w BŁ. Jak napisał Pan Profesor, artykuł pierwotnie adresowano do osób niebędących myśliwymi, ale nie znalazł on zainteresowania w czasopismach niezwiązanych z łowiectwem. Mimo że materiał dotarł do nas już w trakcie zaawansowanych prac nad lutowym numerem BŁ, zamieszczamy go w tym wydaniu (w oryginalnym brzmieniu). Zgadzamy się bowiem z Panem Profesorem, że „zawarte w artykule argumenty mogą być przydatne myśliwym w dyskusjach nad rolą (...) łowiectwa”.

Wieści z pól i kniei | 14

Świąteczne inicjatywy myśliwych
Trzy myłkusy w trzy miesiące Norbert Mazurkiewicz
Myśliwi z „Myśliwca” w szkołach Aleksander Wegner
Szczególnie uroczysty hubertus w KŁ nr 24 „Trop” w Warszawie Sławomir Litwin
Pióro na rozkładzie Anatol Faruga
Piąta pielgrzymka do św. Huberta w Strzyżewie Julian Kopiński
Hubertus Nadwiślański coraz liczniejszy! Paweł Szustkiewicz
Obchody 100-lecia Koła Leśników UP w Poznaniu Albert Brzózka, Elżbieta Słońska
Z wizytą w Czeskiej Zbrojovce
Integracja z charytatywnym akcentem Norbert Mazurkiewicz
Pozytywka z „Jeleniem” Przemysław Michna

Zdaniem myśliwego | 26

Pojednanie?! Jerzy Juśkiewicz
Obawy seniora koła łowieckiego Stefan Pawlus
Czarna jesień Eustachy Łowiecki
Film „W kniei i na salonach”, czyli sztuka w promocji łowiectwa Monika Szima-Efinowicz
Pożegnanie z dzikiem Maciej Kolańczyk

Antyłowiecka fundacja przeprasza myśliwego | 36
Miłosz Kościelniak-Marszał

W styczniowym numerze BŁ zaprezentowaliśmy instrumenty prawne przydatne
w razie spotkania się z pomówieniami lub mową nienawiści i zaapelowaliśmy
do osób będących ofiarami tego typu działań, aby w żadnym razie nie odpuszczały walki o swoje dobre imię. Tym razem przybliżymy historię myśliwego, który wykazał duże samozaparcie i uzyskał przeprosiny od fundacji Ludzie przeciw Myśliwym.

Niemcy w obliczu ASF-u | 40
Andrzej R. Krysztofiński

Wirus afrykańskiego pomoru świń, który dotarł nad Nysę, wywołał bezpośrednie reakcje również w Niemczech. Temat zagrożeń i ryzyka związanego z epidemią zaistniał w tym kraju w przestrzeni publicznej bardzo wcześnie, bo już kilka lat temu.

Zlecenie na bobry | 42
Adam Depka Prądzinski

Kiedy niepożądane konsekwencje retencyjnej działalności naszego największego krajowego gryzonia dotykają obszarów zurbanizowanych lub niosą za sobą poważne ryzyko dla bezpieczeństwa, do akcji wkraczają specjaliści na zlecenie.

Dobre sześć miesięcy współpracy z FACE | 46
Adam Depka Prądzinski

O podsumowaniu współpracy naszego kraju z Europejską Federacją Stowarzyszeń
na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE) w minionym roku, a także o realizowanych projektach i planach na najbliższy okres rozmawiamy z Jarosławem Kuczajem, wiceprzewodniczącym FACE, członkiem Zarządu Głównego PZŁ, głównym specjalistą Służby Leśnej ds. łowiectwa toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Walka kogutów | 48
Ryszard Adamus

Ptaki fotografuję jakoś rzadziej. Mój obiektyw ma za małą ogniskową (tylko 300 mm), więc nieczęsto udaje mi się porządnie „ustrzelić” taką zdobycz. Ptaki charakteryzują się bowiem doskonałym wzrokiem i spostrzegawczością. Dlatego bardzo się cieszę, kiedy uwiecznię na zdjęciach ciekawe sceny z ich życia.

Kontrowersyjny ośrodek hodowli jelenia | 50
Krzysztof Potaczała

Z początkiem lat 60. zeszłego wieku w Bieszczadach utworzono Ośrodek Hodowli Jelenia Karpackiego. Miał powierzchnię ponad 120 tys. ha i objął niemal wszystkie lokalne nadleśnictwa.

Ze świata nauki | 53

Myśliwi i ornitolodzy razem dla przyrody terenów rolniczych Piotr Tryjanowski

Sokolnik na usługi | 54
Kamila Milkowska

Wraz z rozwojem współczesnego sokolnictwa w Polsce rozkwitła gałąź gospodarki zwana usługami sokolniczymi. Istotą działania jest tu wykorzystanie naturalnych zależności między ptakami drapieżnymi a ich ofiarami.

Polowanie w czasach rewolucji | 56
Witold Daniłowicz

Jakoś rok temu mój francuski przyjaciel Jacques zaprosił mnie na polowanie na kaczki w delcie Rodanu na południu Francji. Camargue to jeden z największych obszarów wodno-błotnych w Europie, słynący właśnie z ptactwa. Byłem tam już wcześniej na bardzo ciekawych i udanych łowach, więc zaproszenie ogromnie mnie ucieszyło. Nie wiedziałem jednak, że znajdę się w samym środku rewolucji.

Ni pierza, ni tłuszczu! | 60
Wojciech Misiukiewicz

Losy Polaków i Litwinów od zawsze splatały się ze sobą. Burzliwe dzieje tak nas dzieliły, jak łączyły. Dziś myśliwych obu krajów spaja łowiecka pasja. Gdy witam i żegnam się z Litwinami naszym „Darz bór”, odpowiadają „Nei plauko, nei tauko” – ani pierza, ani tłuszczu.

Na tropie szkockiego jelenia | 66
Chris Rogers

Chris Rogers to pełen pasji myśliwy i działacz na rzecz ochrony przyrody oraz miłośnik przygód związany z marką John Rigby. Jest zarządcą farmy jeleni w Euston Estate o powierzchni 425 tys. arów w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. Przedstawiamy jego relację z niezapomnianej wyprawy łowieckiej w region Highlands w Szkocji.

Soczyste mielone z jeleniny | 70
Wojciech Charewicz

„Dlaczego moje kotlety mielone z jeleniny zawsze wychodzą twarde i suche?” – to najczęściej zadawane mi pytanie przez czytelników oraz w czasie spotkań szkoleniowych. Wyjaśniam więc po kolei.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 74

Ochrona dłoni w wydaniu firmy Mechanix
O puszczy i żubrze, czyli… turze
Magnetyczny uchwyt do latarki

Polowanie na słowa | 76

Pan od zwierzątek Tadeusz Mirczewski
Są takie dni w tygodniu… Anatol Faruga

Pobudliwy pies. Jak nie dolewać oliwy do ognia? | 82
Monika Marchwicka

Osiem psich tygodni to w przybliżeniu 2–3 ludzkie lata. Czasem nie wiemy, jak wychować szczenię, ale zapewne w większości przypadków potrafimy postępować z małym dzieckiem. Zastosujmy więc takie same metody – przyniosą rezultat. Gdyby się jednak okazało, że wychowane przez nas dzieci nie są powodem do dumy, to może swoich sposobów nie testujmy ponownie…

Nauka głoszenia | 84
Jerzy Woźniak

Pies, który zasygnalizuje znalezienie postrzelonej zwierzyny grubej i bezbłędnie doprowadzi do niej przewodnika, to marzenie każdego etycznego łowcy. W tej grupie posokowców i tropowców najbardziej wartościowe są oszczekiwacze.

Poszukiwanie postrzałków po strzałach na kończynę | 87
Łukasz Dzierżanowski

Postrzałka trafionego na kończynę powszechnie uważa się za nie do dojścia. Praktyka pokazuje jednak, że jest inaczej, czasami wręcz bywa to dość łatwe, ale trzeba wytrwale podążać tropem, niekiedy przez wiele kilometrów, i przygotować się na gon lub szarżę.

Nabój, który wygrał II wojnę światową | 92
Hubert Codrow

30-06 Springfield to z punktu widzenia historii strzelectwa zdecydowanie najpopularniejszy nabój karabinowy. Żołnierze strzelali nim w trakcie dwóch wojen światowych oraz w Korei i Wietnamie, a myśliwi używają go od ponad 100 lat.

Nadlufki Beretty – model ASE 90 | 94
Łukasz Dzierżanowski

Czas zamknąć tryptyk poświęcony najważniejszym nadlufkom w historii marki spod znaku trzech strzał. Do przedstawienia pozostała ASE 90, ostatnia w znacznej mierze ręcznie i seryjnie tworzona strzelba w ofercie Beretty. Relikt mijającej epoki, w której broń miała nie tylko spełniać swoją funkcję, lecz także być dziełem sztuki użytkowej i cieszyć swojego właściciela pięknem oraz szlachetnością.

Jak uzdrowić i spopularyzować strzelectwo? | 96
Paweł Nowicki

Ekscytujące są strzelanie, walka o wawrzyny, klasy mistrzowskie i puchary na zawodach. Doskonalenie umiejętności strzeleckich gwarantuje mniej zranionej zwierzyny, sprawniejsze posługiwanie się bronią i zwiększenie bezpieczeństwa na polowaniach. Celem PZŁ i jego członków powinna się stać popularyzacja strzelectwa myśliwskiego. Do osiągnięcia tego zamierzenia poza chętnymi do strzelania i dobrze utrzymanymi strzelnicami potrzeba zmian.