Spis treści numeru 12/2019

Chciałbym, aby mój syn został myśliwym | 6
Izabela Kamińska

Polscy siatkarze zakończyli sezon reprezentacyjny mocnym akcentem, zdobywając srebrny medal Pucharu Świata. Ogromnie nas to cieszy, tym bardziej że mamy wśród nich swojego człowieka. Zanim Marcin Możdżonek połączył swoje życie ze sportem, był już miłośnikiem przyrody. Dziś to nazwisko kojarzy się głównie z grą w piłkę siatkową, ale sportowiec podkreśla, że łowiectwo stanowi jego wielką pasję. Wybitny siatkarz m.in. opowiada, co dają mu polowania, a także wyjaśnia, dlaczego dietetycy sportowi doradzają jedzenie dziczyzny.

Wieści z pól i kniei | 11

ASF 300 km dalej!
Rogi myśliwskie rozbrzmiały w kaplicy na Jasnej Górze Tomasz Hubert Marcinkowski
Dzik z rżyska Bartosz Sikorski
Działania NRŁ do szybkiej poprawy
Zmagania sygnalistów na Powiślu
Moje zdobycze z tegorocznego zrzutobrania Marek Kotlęga
Mistrzostwa i Grand Prix Polski w Compak Sportingu
Kurpsiada z „Jednością” Katarzyna Dudek
Oświadczenie Komisji Kynologicznej Naczelnej Rady Łowieckiej
Darz Bór na 300 m2 w Gorzowie Wlkp. Paweł Szustkiewicz
Partyzanci na dożynkach w Gozdowie Artur Mikiciński
Myśliwski tryptyk na Kaszubach
Myśliwy z tytułem Mecenasa Przyrody! Zbigniew Bręklewicz

Co dalej z udziałem dzieci w polowaniach? | 20
Adam Depka Prądzinski

O losach wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą części zapisów nowelizacji Prawa łowieckiego z marca ub.r., który trafił do Trybunału Konstytucyjnego dwa miesiące później, rozmawiamy z Bartoszem Józwiakiem – inicjatorem (wraz z Urszulą Pasławską z PSL-u) złożenia wspomnianej skargi, myśliwym, prezesem konserwatywno-liberalnej Unii Polityki Realnej i byłym posłem ugrupowania Kukiz’15.

 

Zdaniem myśliwego | 24

Czy umiemy gospodarować dzikami? Ryszard Adamus
Termiczny myśliwy Jakub Piasecki

Ekoterror na zbiorówce | 30
Miłosz Kościelniak-Marszał

Mimo prób wprowadzenia stosownych przepisów blokowanie polowań w Polsce wciąż pozostaje legalne. Aktywiści ekologiczni czują się coraz bardziej bezkarni – niedawno doszło nawet do uderzenia myśliwego na zbiorówce i wyrywania mu broni. Organy państwa powinny jak najszybciej zareagować, inaczej czeka nas eskalacja takich wybryków.

Fiskalne dziki | 34
Janusz Szczepański

Mamy dwa systemy pozyskiwania dzików – jeden wynikający z nakazów administracyjnych, czyli odstrzał sanitarny, a drugi prowadzony w ramach zatwierdzonych planów łowieckich. W wielu kołach powstaje problem ze związanymi z tym rozliczeniami finansowymi.

Miasto, w którym lubią myśliwych | 38

O sposobach na poprawę sytuacji myśliwych i działalności na rzecz łowiectwa
rozmawiamy ze Zbigniewem Kosarzewskim, prezesem Świdnickiego Klubu Kultury
i Tradycji Łowieckiej.

Jak w Polsce chronić wilki? | 42
Henryk Okarma

Obecnie najważniejszym problemem w skutecznej ochronie wilka jest zarządzanie jego dynamicznie odnawiającymi się populacjami. Wiąże się to z koniecznością zastosowania narzędzi nieakceptowanych przez niektóre środowiska. Wieloletnie doświadczenia jednak wskazują, że nie ma innej drogi, aby zapewnić temu gatunkowi bezpieczny byt we współczesnym świecie.

Ze świata nauki | 50

Zimowe dokarmianie wpływa na mikrobiom sarny Piotr Tryjanowski
Myśliwi zmieniają zachowania niedźwiedzi Piotr Tryjanowski

Behawior jeleniowatych a wzrost poroża | 52
Katarzyna Tajchman

Już Darwin twierdził, że poroża ewoluowały przez dobór płciowy, czyli wybór przez samicę najsilniejszego samca. Wielkość poroża to doskonała reklama świadcząca o osiągnięciu przez okaziciela sukcesu w znalezieniu obfitości pożywienia potrzebnego do wzrostu oraz o utrzymaniu ciała w dobrej kondycji. Wzrost poroża nie jest jednak prostym procesem i zależy od różnych czynników.

Jak wypłoszyć ze wsi niedźwiedzia? | 56
Krzysztof Potaczała

W gminie Solina w Bieszczadach niedźwiedzi pojawiło się już tak dużo, że coraz częściej w poszukiwaniu pożywienia wchodzą do ludzkich zagród. Na wniosek władz samorządowych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zezwoliła na ich odstraszanie bronią hukową i petardami. Ale sprawa nie jest taka prosta.

Żubr kaukaski | 60
Tomasz Krawczyk

Historia żubra kaukaskiego nie ma szczęśliwego zakończenia. Ten podgatunek żubra europejskiego, podobnie jak drugi z podgatunków – zamieszkujący Puszczę Białowieską żubr nizinny, wyginął w stanie dzikim w latach 20. XX w. Jednak w przeciwieństwie do losów jego białowieskiego krewniaka odtworzenie populacji żubra kaukaskiego się nie powiodło.

Mateusz Cygański – legendarny myśliwy i ornitolog | 64
Eugeniusz Nowak

Książka „Myślistwo ptasze” Mateusza Cygańskiego stanowi cenną spuściznę łowiecką i ornitologiczną, a częściowo również polityczną XVI w., zbyt mało jednak wiemy o jej autorze. Warto lepiej poznać tego łowcę ptaków, a także zachęcić historyków, by zajęli się dokładniejszym zbadaniem jego życia i działalności.

Świąteczna rolada z boczku dzika | 68
Wojciech Charewicz

Wytrybowany, czyli łuskany, boczek doprawiam solą, pieprzem, majerankiem oraz kilkoma goździkami i smaruję musztardą francuską. Zwijam, sznuruję, układam w naczyniu żaroodpornym w towarzystwie jabłek lub śliwek. Podlewam wodą i wstawiam do piekarnika na 2–3 godziny. Zawsze wychodzi smaczny, soczysty, kruchy i pachnący. A na dodatek ślicznie wygląda. Dlatego podaję go na święta.

Syberyjskie polowanie na niedźwiedzia z łajkami (I) | 72
Wiktor Biesiadecki

W 2018 r. w Smoleńsku razem z moim kolegą Bogdanem poznaliśmy myśliwego z Syberii, który przyjechał tam ze swoimi psami. Chciałem, by Edek kiedyś zabrał nas jako obserwatorów na swoje niedźwiedzie polowanie. Zgodził się i tym oto sposobem nadarzyła się w moim życiu okazja pierwszy raz zobaczyć Syberię, być w tajdze, gdzie powstała rasa moich psów, i spać w prawdziwej syberyjskiej chacie myśliwskiej.

Na dziki w kukurydzę | 76
Piotr Wesołowski

Wielu moich znajomych na wspomnienie o polowaniu z psami wewnątrz uprawy kukurydzy puka się znacząco w czoło, dając mi do zrozumienia, że nie jest to rodzaj łowów, który wybrałby człowiek o zdrowych zmysłach. Jednocześnie można wyczuć pewien rodzaj ciekawości, a nawet ekscytacji związanej z tak mało popularnym i niebezpiecznym polowaniem – nie ukrywam, że jednym z moich ulubionych. Dlatego ciągnięty za język chętnie opowiadam o przygodach, których świadkami oprócz psów bywają wyłącznie ciasne korytarze szeleszczącego przysmaku dziczych łakomczuchów.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 80

Stabilnie z Caldwellem
Las pędzlem malowany
O gończych polskich w Mirczumecie Tadeusz Mirczewski

Synteza prawa łowieckiego | 82
Wojciech Radecki

W odstępie zaledwie roku miałem powtórnie okazję i przyjemność zapoznać się z twórczością dr. Witolda Daniłowicza, który po wydaniu w Wolters Kluwer w 2018 r. swojego wielkiego dzieła „Prawo polowania” opublikował w tymże wydawnictwie w 2019 r. skromniejszą objętościowo, ale bogatą w treść monografię „Prawo łowieckie”.

Kieszonkowy wyżeł | 90
Gabriela Łakomik-Kaszuba

W 2019 r. polscy miłośnicy wyżłów wzbogacili się o nową rasę, zwaną w kraju pochodzenia braque français type Pyrénées. I to nie tylko o pojedynczy egzemplarz, lecz także o już u nas urodzoną gromadkę szczeniąt. Czas pokaże, czy przyjmą się w naszych różnorodnych łowiskach. Jakie są te małe i sprytne pirenejczyki oraz kto się zalicza do ich najbliższych kuzynów?

Nadlufki Beretty – model SO | 96
Łukasz Dzierżanowski

Trudno mówić o broni myśliwskiej, zwłaszcza gładkolufowej, bez wspomnienia o strzelbach Beretty. Było ich jednak wyjątkowo dużo, przy czym poszczególne wersje zdawały się czasem niczym od siebie nie różnić. W serii poświęconej klasyce chciałbym przedstawić trzy, moim zdaniem najważniejsze, modele. W pierwszej odsłonie najstarszy i najwspanialszy z nich – Beretta SO.

Lowa – buty z membraną w łowisku | 98
Marcin Ogórek

Membranę Gore-Tex, kiedyś stosowaną głównie w odzieży przeznaczonej do noszenia w ekstremalnych warunkach, np. podczas wspinaczek wysokogórskich, można teraz spotkać w ofercie większości firm produkujących ubrania i buty do aktywności terenowej, w tym rzecz jasna do polowań. W ten trend wpisują się buty firmy Lowa, których używam od dłuższego czasu i mogę powiedzieć, że doskonale się sprawdzają w łowisku.

Latarka Javelot Pro na 1000+ | 100
Adam Depka Prądzinski

Wygląd tej latarki początkowo nie sprawił dobrego wrażenia. Niepozorna i dziwnie nieproporcjonalna (63 mm średnicy głowicy, a karbowanego uchwytu – tylko 26 mm). Czy to aby na pewno odpowiednia propozycja dla myśliwego?

Afrykańskie testy Normy Bondstrike | 102
Łukasz Dzierżanowski

Na początku tego roku relacjonowałem premierę pocisku Normy. Wyjątkowego, bo mającego zapewniać skuteczność nawet na największych myśliwskich dystansach. Trudno to jednak sprawdzić w krajowych warunkach, więc tym chętniej skorzystałem z zaproszenia, by zapolować z pociskiem Bondstrike w Afryce Południowej.