Spis treści numeru 10/2019

Pasje życia | 6
Izabela Kamińska

Społeczności myśliwych postać Bohdana Jasiewicza jest dobrze znana, bo w ciągu ponad 70-letniej aktywności łowieckiej dał się on poznać jako człowiek o wielu zainteresowaniach i talentach. Nestor opowiada o swoich życiowych pasjach oraz dzieli się przemyśleniami na temat kondycji współczesnej prasy przeznaczonej dla łowców.

Smutny bilans działalności władz PZŁ | 12
Miłosz Kościelniak-Marszał

Nie da się ukryć, że sytuacja w PZŁ wygląda niepokojąco. Na najwyższych szczeblach wciąż trwa walka o władzę, panuje bałagan i są podejmowane wątpliwe prawnie decyzje. Tymczasem szeregowi myśliwi czują się coraz bardziej zniechęceni i zadają sobie pytanie, co dalej.

Wieści z pól i kniei | 14

Zaproszenie na mszę myśliwską do Częstochowy Tomasz Marcinkowski
Intergrupa „Różnorodność biologiczna, łowiectwo, obszary wiejskie” – szerokie wsparcie europosłów, ale czy z Polski?
Oświadczenie członków NRŁ ws. zawieszenia uchwał z 4 września 2019 r.
Jeden większy od drugiego Sebastian Janoszczyk
Co się wydarzyło w Rajczy?
Centrum Myślistwa i Strzelectwa Trop we Wrocławiu ma już rok Karol Garbaczonek
Pierwszy vlog myśliwski Kamil Szymczak
XXI Mistrzostwa Europy w Wabieniu Jeleni w Krasnym Borze Bogdan Michalak
 

Jubileusze i inne uroczystości | 22

70-lecie KŁ „Tur” w Nowej Soli Stanisław Nagiełło
65 lat KŁ „Czarny Bór” w Kleśnie – od podziału do OPP Adam Depka Prądzinski

Zdaniem myśliwego | 24

Spotkanie Komisji Kynologicznej NRŁ z klubami ras PZŁ Piotr Wesołowski
Organizacja polowania widziana oczami myśliwych dewizowych Jakub Piasecki
Ostatni dzwonek Bogdan Kasprzak
Polemika z artykułem Wojciecha Sobocińskiego Małgorzata Bołbot, Jan Raczyński, Jan Śmiełowski
Czyżby poprawianie historii? Wojciech Sobociński

Najmocniejsze polskie tryki | 36
Adam Depka Prądzinski

W styczniu br. w nadleśnictwie Jawor strzelono tryka, który po wstępnym pomiarze pretenduje do najmocniejszego krajowego trofeum. Rekord po latach wraca tym samym w Sudety, do kolebki polskich muflonów. Zanim to nastąpiło, najlepsze krajowe barany były chlubą m.in. Wielkopolski i zachodniego Pomorza.

Dlaczego w Polsce chronimy wilki? | 44
Krzysztof Schmidt

W ostatnich latach wzrosła w Polsce populacja wilków. Nie ulega wątpliwości, że ów wzrost jest związany z pojawieniem się tych drapieżników na obszarach, gdzie do tej pory nie występowały, to znaczy na zachód od Wisły. W ślad za tym pojawiły się spekulacje o ich stanie liczebnym, a także konieczności powrotu do regularnego odstrzału tych zwierząt.

Ze świata nauki | 50

Dokąd jechać na polowanie? Piotr Tryjanowski
Dron prawdę powie Piotr Tryjanowski

Mikrusek | 54
Ryszard Adamus

Przez ostatnie dwa lata widywałem kozła z charakterystycznym rozcięciem na łyżce. W tym roku nałożył bardzo ciekawą formę parostków, która sprawiła, że nazwałem go Mikruskiem. Pojawił się jednak problem z oszacowaniem wieku tego osobnika.

Lisy i alweokokoza | 58
Andrzej Tomek

Alweokokoza, czyli bąblowica wielojamowa, to śmiertelna dla człowieka choroba roznoszona głównie przez lisy. Warto zatem dowiedzieć się więcej o jej występowaniu i objawach, a także o tym, jak zapobiegać zarażeniu.

Polowanie to sposób na życie | 62
Katarzyna Mazur

Igor Ilić – chorwacki myśliwy, podróżnik i właściciel znanej na całym świecie firmy Serval Channel produkującej filmy z polowań – opowiada o swoim kraju i jego zaletach łowieckich. Przestrzega przy tym przed nieuczciwymi firmami organizującymi wyprawy na polowania. Chorwat wspomina też o problemach z przeciwnikami łowiectwa i znaczeniu tradycji myśliwskich.

Białoruskie łosie | 68
Witold Daniłowicz

W obwodzie dzierżawionym przez moje koło na Mazurach łosi nie brakuje. Często widzimy je w łowisku, jak majestatycznym krokiem chodzą po łąkach. Nadal jednak stanowią tylko przedmiot myśliwskich marzeń. Dlatego gdy koledzy zaproponowali mi przyłączenie się do wyprawy na łosia na Białoruś, długo się nie zastanawiałem. Tym bardziej że ostatni raz polowałem w tym kraju prawie 20 lat temu i byłem niezmiernie ciekawy, jak się zmienił od tego czasu.

Polowanie na słowa | 74

Szczęśliwa trzynastka Jan Mielżyński

Udziec zająca w szarym sosie | 76
Wojciech Charewicz

Udziec zająca w szarym sosie to kwintesencja myśliwskiej kuchni. Mięso zmiękczam w surowych warzywach, a potem obsmażam i duszę. Na koniec sos przecieram przez sito, zaciągam słodką śmietanką i doprawiam solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Kiedy mięso jest tak miękkie, że odchodzi od kości, układam je na półmisku, po czym zalewam gorącym, gęstym, śmietanowo-pieczeniowym sosem. Do tego podaję buraczki zasmażane z masłem. I kulinarne niebo otwarte!

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 80

Pinewood Forest Strong na nowy sezon
Z Bojkowem przez tajgę
Fotopułapka Spypoint Link-Micro 4G

Nowa kamizelka dla psów | 84
Grzegorz Jarosik

Od ponad ośmiu lat moje psy pracują w zaprojektowanych przeze mnie kamizelkach ochronnych. Również kilku moich najbliższych znajomych używa takich kamizelek. Ostatni model to Rohatyna GEN4+ Multi Innerlayer.

Notatki z poszukiwania postrzałków | 88
Łukasz Dzierżanowski

Prowadzenie dokumentacji dotyczącej poszukiwań postrzałków niesie za sobą wiele korzyści. Dlaczego warto to robić i co należy notować?

Szkolenie psów myśliwskich w świetle nowych przepisów | 94
Jerzy Woźniak

Poprawka zakazująca wykorzystywania żywej zwierzyny do układania psów myśliwskich czy organizacji prób i konkursów słusznie wzburzyła środowiska kynologiczno-łowieckie oraz wywołała obawy o przyszłość naszej kynologii. Chciałbym przedstawić mój punkt widzenia i własną ocenę sytuacji, a także wprowadzić trochę optymizmu.

Sztucer Franchi Horizon | 98
Michał Dudzik

Każdy z nas, wykonując polowanie, zgodnie z ustawą musi się posługiwać bronią palną. Wybór jest olbrzymi – od taniej do niezwykle drogiej, ekskluzywnej. Liczą się głównie celność i niezawodność. Oczywiście także estetyka, ale narzędzie powinno przede wszystkim dobrze działać, czyli spełniać swoją funkcję, a dopiero później wyglądać (przynajmniej ja mam takie podejście). Jedną z nowości stanowi sztucer firmy Franchi, dotychczas znanej raczej z broni śrutowej.

Leica Fortis 6 | 104
Łukasz Dzierżanowski

Leica na targach IWA przedstawiła model Fortis 6 w wersjach 1–6x24i oraz 2–12x50i. Latem tego roku dołączyła do nich wersja 2,5–15x56i. Właśnie ta luneta trafiła do mnie do testów. Jak się sprawuje nowy celownik niemieckiego producenta i czym się różni od droższego modelu Magnus?