Spis treści numeru 9/2019

Poluję, bo lubię | 6
Izabela Kamińska

Cenimy rozmówców, którzy chcą odważnie dyskutować o polskim łowiectwie. Witold Daniłowicz należy do tej nielicznej grupy i nie zważając na poprawność polityczną, mówi o aktualnych problemach łowieckich oraz przyszłości i miejscu myśliwego w społeczeństwie. Uznany prawnik dzieli się również refleksjami nad prawem łowieckim, a także zmianami, których domagają się myśliwi.

Wieści z pól i kniei | 12

Noc i dzień z Deltą Optical Paweł Szustkiewicz
Psy ras myśliwskich w Uzarzewie Piotr Wesołowski
IV edycja Pucharu Beretta & Sako Paweł Nowicki
Strzelanie w warunkach stresowych

Zdaniem myśliwego | 20

Replika na artykuł „Skrzydlata pseudonauka” (BŁ nr 5/2019) Adam Zbyryt
Dziecko na polowaniu Filip Starosielec
Spór o odległość strzału rozstrzygnięty. Czy na pewno będzie bezpieczniej? Zbigniew Masłowski
Moje niebieskie spaniele Przemysław Hendel
Ubezpieczenie biur polowań Szymon Pilarecki
Polowanie na bażanty czy zabawa wbrew prawu? Piotr Brzozowski

Prawo do informacji | 30
Miłosz Kościelniak-Marszał

Pod koniec lipca środowisko myśliwskie zelektryzowała wiadomość o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 3 lipca 2019 r. (sygn. II SAB/Gd 37/19), w którym uznano, że podejmowane przez walne zgromadzenie członków koła łowieckiego uchwały dotyczące wszystkich kwestii związanych z organizacją polowań, w tym dewizowo-komercyjnych oraz integracyjnych, zawierają informację publiczną, z czym wiąże się obowiązek jej udzielania na każde żądanie.

Wkład myśliwych w ratowanie żubra | 34
Wojciech Sobociński

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w historii żubra doszło do trzech niezwykle istotnych zdarzeń. Pierwszym była zagłada w 1919 r. ostatniej wolnej populacji żubrów nizinnych, drugim – wyginięcie w 1927 r. ostatnich żubrów kaukaskich, trzecim zaś – początek udanej restytucji żubrów w Puszczy Białowieskiej. Warto przypomnieć wkład łowiectwa w ratowanie tego gatunku.

Czeski punkt widzenia | 40
Adam Depka Prądzinski

Targi Natura Viva w Łysej nad Łabą dają pojęcie o czeskim łowiectwie i pokazują, jak bardzo kontrastuje ono z łowiectwem w Polsce. Niejednego moglibyśmy się nauczyć od naszych południowych sąsiadów.

Ze świata nauki | 46

Rogi, poroża i badania onkologiczne Piotr Tryjanowski

Hybrydowy wilczy miot | 48
Tadeusz Mirczewski

Pod koniec zeszłego roku na Podkarpaciu pojawiły się hybrydy wilków. Generalny dyrektor ochrony środowiska wydał zgodę na ich odstrzał. O perypetiach z tym związanych opowiada trójka myśliwych zaangażowanych w akcję likwidacji mieszańców wilka z psem.

Na wilka nie ma rady… | 54
Adam Depka Prądzinski

Ministerstwo Środowiska czynnie włączyło się do debaty nad wilkiem. Zorganizowane przez resort forum dyskusyjne miało doprowadzić do zaprezentowania w jednym miejscu argumentów wszystkich grup społecznych zainteresowanych tym gatunkiem.

Najcięższe dziki sezonu 2018/2019 | 58

Miniony sezon łowiecki zaskoczył nas kolejnymi olbrzymimi dzikami zgłoszonymi do konkursu „Braci Łowieckiej” i firmy „Łowca” w Rudzie Śląskiej. Strzelony w sierpniu ub.r. odyniec, który okazał się najcięższy, swoją masą pobił kabana z pierwszej edycji. Jak będzie w tym sezonie? Zapraszamy do udziału i czekamy na zgłoszenia w trzeciej odsłonie konkursu. Szczegóły na www.braclowiecka.pl.

Szarak | 62
Izabela Kamińska

Otwieramy nowy cykl poświęcony sztuce łowieckiej, w którym będę opowiadać o dziełach inspirowanych przyrodą i myślistwem. Zabiorę Państwa w podróż zarówno po najsłynniejszych galeriach świata, jak i po mało znanych miejscach. Pierwszy odcinek rozpoczynamy od wielkiego artysty, który oprócz talentu i autorytetu miał nosa do interesów. Portfolio Albrechta Dürera, bo to o nim mowa, pęka w szwach, gdyż był on twórcą niezwykle płodnym i pracowitym. Ja jednak podczas wykładu o renesansie na Północy swoim uczniom i studentom zawsze prezentuję obraz „Młody zając”.

Płucka w potrawce | 64
Wojciech Charewicz

Płucka w potrawce to smaczne, niedrogie i proste do zrobienia danie. Przyrządzam je na dwa sposoby, zaczynając od ugotowania płuc z warzywami do miękkości, ich wystudzenia i pokrojenia w paski.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 66

Podręcznik wyceny trofeów – wydanie poszerzone
Czy czeka nas pożegnanie ze strzelbą? Tadeusz Mirczewski

Norfell Insulated – komplet zaskakująco wytrzymały | 68
Paweł Nowicki

Na jesienno-zimowy sezon 2019/2020 skandynawska firma Härkila przygotowała nowy zestaw kurtka + spodnie dla myśliwych. I znów potwierdziła, że na jej produktach można polegać.

Przygotowanie dzikarzy do sezonu zbiorówek | 72
Grzegorz Jarosik

Sezon polowań zbiorowych kończymy w styczniu. Niestety obecnie nie mamy możliwości szkolenia w zagrodach, więc wielu podkładaczy zamyka swoje czworonogi w kojcach do najbliższego października. W rezultacie jesienią młode psy na pierwszych zbiorówkach są nieprzygotowane, a starsze – nawet otyłe, i odpowiedni poziom pracy osiągają dopiero w połowie sezonu. Da się jednak tego uniknąć.

Prawo efektu w szkoleniu psów | 76
Marek Targoński

W kynologii użytkowej prawo efektu to fundament, na którym opiera się cały schemat szkolenia. Należy to prawo znać, ale jednocześnie trzeba wiedzieć, że nie można się nim posługiwać jak wzorem matematycznym. Z reguły żadne prawo nie jest do końca jasne i proste, ponieważ zawsze się znajdą jakieś podpunkty zapisane drobnym druczkiem.

Weimary w Hamerli | 78
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Na rodzinnym pikniku 20 lipca w Hamerli spotkali się członkowie Klubu Wyżłów Weimarskich przy PZŁ, miłośnicy tych ras i goście. Była to pierwsza tego typu inicjatywa niedawno powstałego klubu, przedsięwzięcie tyle nowatorskie, co potrzebne. Pokazaliśmy, czym jest klub i jak ogromne znaczenie ma ta struktura dla racjonalnej popularyzacji wyżłów weimarskich.

Nowy mieszkaniec domu | 80
Monika Marchwicka

Przybywający do domu pies zawsze jest spełnieniem marzeń przynajmniej jednego z domowników. Idealnie, gdyby był spełnieniem marzeń także całej reszty, bo to nasz stosunek do czworonoga zadecyduje o tym, czy zostanie on członkiem rodziny czy tylko z nami zamieszka.

Exos – comeback Schmidta & Bendera | 84
Łukasz Dzierżanowski

Schmidt & Bender w tym roku na targach IWA przedstawił nową lunetę myśliwską – Exos 3–21x50. Co ważniejsze, po wielu latach, gdy o tej doskonałej marce nie słyszało się zbyt dużo, lunecie towarzyszy promocja, a pierwsze modele latem trafiły do sklepów. Jako że należę do grupy szczęśliwców, którym dane było osobiście przetestować lunetę Exos, chciałbym się z Państwem podzielić spostrzeżeniami.

Przygotowanie broni do sezonu | 88
Michał Dudzik

Wszyscy wykonujemy polowanie z bronią – tak stanowią przepisy. Należy o nią dbać. To rzecz oczywista, ale rzadko kiedy użytkownik robi coś więcej niż czyszczenie. Jednak jak mawia mój przyjaciel, każdy mistrz Jedi buduje swój miecz świetlny sam. Jest to może śmieszna, ale wbrew pozorom bardzo głęboka myśl.

Przystrzelanie broni | 90
Paweł Rzymyszkiewicz

Przystrzelanie broni to czynność znana każdemu myśliwemu. Jedni się do niej przykładają, gdyż dzięki temu na polowaniu czują się pewniej, inni zaś traktują ją jako przykry obowiązek.

Schultz & Larsen – precyzyjne sztucery z Danii | 92
Łukasz Dzierżanowski

Firma Schultz & Larsen od ponad 100 lat wytwarza niezwykle celną broń strzelecką i myśliwską. Od niedawna za sprawą Centrum Myśliwskiego Deer w Opolu rzadko spotykane sztucery tego producenta są dostępne także u nas. Chciałbym się podzielić informacjami o tej broni oraz wrażeniami z użytkowania modelu Ambassador.