Spis treści numeru 4/2010

Zdaniem myśliwego | 26

Plama na honorze Zbigniew Maziarczyk
Pora sięgnąć po Gombrowicza
Piękno łowieckiej tradycji Przemysław Gromada
Zamiast dyskusji – inwektywy! Hubert Myśliwski
Głosowanie podczas walnego Henryk Z. Figura 

Ekotoksykologia w łowiectwie | 32
Łukasz Binkowski

Problem skażenia ołowiem od lat przewija się w myśliwskich dyskusjach. Często uznaje się go za wymysł naukowców, dziennikarzy, a nawet producentów broni, którzy starają się nas przekonać do zakupu nowego modelu strzelby i amunicji. Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku i zastanówmy się, czy nie powinniśmy dokonać radykalnych zmian w naszej szafie pancernej.

Z Julianem Hutą śladami Władysława Pepery | 38
Tadeusz Mirczewski

Z myślą o utrwaleniu ważnej cząstki dorobku kulturowego polskiego łowiectwa postanowiłem nakręcić film dokumentalny o bohaterach znanych z kultowych już w środowisku myśliwskim książek Juliana Huty i Władysława Pepery. Oto reportaż z wyprawy z kamerą w beskidzkie i bieszczadzkie knieje. 

Myśliwi od sześciu pokoleń | 46
Emilian Szczerbicki

Początek XIX wieku. Puławy i Końskowola, a ściślej Dwór Czartoryskich i Klucz Końskowolski ? dworska organizacja gospodarcza skupiająca majątki ziemskie, leśnictwo, łowiectwo... Tak odległych czasów i tych miejsc sięga sześciopokoleniowa tradycja myśliwskiego rodu Michalewskich. Tradycja przez potomnych kochana i pielęgnowana, czego dowodem jest spory kuferek pamiątek, zdjęć oraz dokumentów. Wspólnie z praprawnukami: Sławomirem i Przemysławem Michalewskimi oraz ich bratem ciotecznym Januszem Ciepielewskim postanowiliśmy zagłębić się w historię rodu.

Nosler niebawem w Polsce | 76
Lech Wesołowski

Wkład Noslera w rozwój konstrukcji pocisków myśliwskich jest nie do przecenienia. Pociski wytwarzane przez tę firmę są używane przez znaczących producentów amunicji na całym świecie. Od niedawna Nosler oferuje również kompletne naboje.