Spis treści numeru 5/2019

Polowanie z „Panem Tadeuszem” | 6
Izabela Kamińska

Naturalna łączność ze światem przyrody niesie za sobą wiele nieprzewidzianych skutków. Marek Pinkowski opowiada, jak kontakt ze zwierzętami oraz sokolnicza pasja odmieniły jego życie. Zajrzymy też do Cichowa, gdzie znajduje się jedyny w Polsce skansen filmowy z oryginalną scenografią do ekranizacji Mickiewiczowskiej epopei „Pan Tadeusz”.

Wieści z pól i kniei | 12

Najcięższy byk sezonu wyłoniony!
Znamy atrakcje II Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej w Tarcach
Kahles i Swarovski Optik dla mediów w Pawłowie Adam Depka Prądzinski
Wygrali kucharze z Zakopanego Wojciech Charewicz
Bieszczady pełne pasji Adam Depka Prądzinski
Nie każdy sezon na medal Jacek Dragun
Myśliwi na rzecz Patryka Renata Tomczuk
Dziczej żałobie mówimy dość Czesław Popławski
Zamiast narzekać, trzeba działać Łukasz Ludwisiak
„Klucze do Puszczy Sandomierskiej”, czyli edukacja z KŁ „Darz Bór” w Zbydniowie Robert Bąk
O wilku mowa, a wilk tu, czyli bieszczadzkie Wolf Expedition Aleksandra Giedrowicz, Wojciech Kędziora

Zdaniem myśliwego | 22

Skrzydlata pseudonauka Artur Mikiciński
Czy wciąż należy polować na gatunek zagrożony globalnie? Łukasz Ławicki
Przedziwna miejska tajga Warszawa Ułar Gordnyj
Odłowy norki amerykańskiej w pilskich nadleśnictwach Szymon Nadolny
Borelioza – zarabianie na strachu? Ryszard Adamus
Potencjalny wpływ wilków na roznoszenie wirusa ASF-u Grzegorz Jaworski
Apel delegata na krajowy zjazd PZŁ Wojciech Znajewski
Jacy jesteśmy Eustachy Łowiecki

Strzelanie na nęciskach | 36
Miłosz Kościelniak-Marszał

Polowanie w miejscach wykładania karmy budzi rozliczne kontrowersje. Zwolennicy zwracają uwagę na zwiększoną szansę na spotkanie ze zwierzem i możliwość spokojnego przeprowadzenia selekcji, natomiast przeciwnicy dopatrują się w takiej metodzie upadku mitu szlachetnej walki z przeciwnikiem polegającej na próbie przechytrzenia jego zmysłów.

Najciekawsze parostki sezonu 2018/2019 | 38

Jak co roku prezentujemy historie zdobycia najbardziej interesujących pod względem formy trofeów rogaczy, które zostały strzelone w naszych łowiskach w minionym sezonie. Tym razem spośród finałowej dziesiątki wybraliśmy pięć opowieści. Jednocześnie oficjalnie otwieramy kolejną, już dziewiątą edycję konkursu BŁ i firmy Swarovski Optik na najciekawsze parostki. Zachęcamy do udziału (szczegóły na www.braclowiecka.pl)!

Czy ASF jeździ koleją? | 42
Joanna Żyłkowska

Pochód ASF-u w naszym kraju trwa. Spory problem w tym kontekście stanowią pociągi, które mogą szybko przenosić zarażone szczątki dzików na duże odległości. Warto się zatem zastanowić, jak dałoby się zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa szlakami kolejowymi.

Wilk zuchwały ma uchwały | 45
Wojciech Sobociński

Wzrost liczebności wilków w naszej części Europy jest niezaprzeczalny. Chociaż istnieją poważne rozbieżności, na poziomie zarówno lokalnym, jak i krajowym, w szacunkach dotyczących rozmiarów populacji tego drapieżnika, to nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach jego zasięg zdecydowanie się rozszerzył. Wyraźnie przybywa też spotkań z wilkami, co zaczyna stanowić problem społeczny, bo ludzie zwyczajnie się ich boją.

Wolf of Napromek | 48
Andrzej R. Krysztofiński

Historia zna przypadki częściowo oswojonych wilków, które po wydostaniu się na wolność pogryzły ludzi. To powinno nas nauczyć, że nigdy nie należy pozwolić na wypuszczenie zsynantropizowanych drapieżników. Jednak leśnicy w Napromku i członkowie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” wiedzieli swoje.

Legendarny oręż | 50
Bohdan Jasiewicz

W 1931 r. w Rychcicach upolowano odyńca, którego oręż wyceniono na 151 pkt CIC. Od 1937 r. przez 50 lat był on rekordem świata. Wokół tego wspaniałego trofeum narosło wiele legend i opowieści. Przedstawiam najbardziej prawdopodobną historię jego zdobycia.

Gatunki konfliktowe na styku łowiectwa i ochrony przyrody | 54
Henryk Okarma

Wzrost populacji niektórych gatunków zwierząt często prowadzi do konfliktów z człowiekiem ze względu na szkody gospodarcze czy nawet zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Aby poradzić sobie z tym problemem, potrzebne są racjonalne działania ze strony odpowiednich instytucji i organów państwowych.

Wabienie za pomocą stroju bobrowego | 59
Wojciech Misiukiewicz

Zakończył się sezon redukcji bobrów. Myśliwi, którym udało się pozyskać te zwierzęta, wykorzystywali ich tusze oraz skóry. Bardzo często jednak łowcy nie wiedzą, jak postępować z workami strojowymi, a przede wszystkim do czego ich użyć. Niestety zazwyczaj są one usuwane z tuszy i wyrzucane. W BŁ nr 2/2017 pisałem o nalewce ze stroju bobrowego. Można go też zagospodarować w inny, dla niektórych dość zaskakujący sposób.

Ze świata nauki | 62

Królak florydzki – czy myśliwi mogą pomóc w kontroli tego inwazyjnego gatunku? Piotr Tryjanowski
Szkody w uprawach – podejście zintegrowane Piotr Tryjanowski

Duszona łopatka kozła | 64
Wojciech Charewicz

Duszona z warzywami łopatka kozła jest soczysta i krucha. Idealna na niedzielny obiad w babcinym stylu – z sosem, ziemniakami z wody, surówką i kompotem. Podaję ją w sosie własnym z moją ukochaną surówką z porów.

Nowe nie znaczy lepsze | 68
Rafał Będkowski

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami ożywionej dyskusji nad projektem rozporządzenia ministra środowiska dotyczącego szkód łowieckich. Spróbujmy się zastanowić – patrząc z perspektywy praktyka – nad treściami zawartymi w tym dokumencie.

Dyrektywa azotanowa a szkody łowieckie | 70
Łukasz Pertek

W ostatnim dwudziestoleciu dokonał się znaczny postęp w rolnictwie. Większość z nas, nawet jeżeli z tą gałęzią gospodarki ma niewiele wspólnego, zauważa te zmiany, obserwując krajobraz rolniczy, używany na polu sprzęt, strukturę upraw czy, niestety, stan naszych wód. W ślad za postępem idą również akty prawne regulujące każdą z dziedzin rolniczych, tak aby ich negatywne oddziaływanie na środowisko ograniczyć do minimum. Skupię się na zmianach przepisów dotyczących ochrony wód przed azotanami, gdyż mogą one być pomocne szacującym szkody łowieckie.

Szczecińskie (nie)porządki | 76
Dariusz Gizak

Narastającym problemem w ostatnich latach stają się konflikty w kołach. Obserwując liczbę osób zwracających się do redakcji BŁ o pomoc, nie sposób nie odnieść wrażenia, że koła w takich sytuacjach nie znajdują nigdzie wsparcia. Narzekania dotyczą zwłaszcza łowczych okręgowych, gdyż albo w ogóle oni nie reagują, albo ich działania przynoszą skutek wręcz odwrotny do oczekiwanego i doprowadzają do eskalacji konfliktu zamiast do jego wyciszenia.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 80

Graff elegancko i praktycznie
Pinewood dla najmłodszych
Życie i zmierzch węgierskiego nemroda

Razem czy osobno, czyli jaki dalmierz kupić? | 84
Łukasz Dzierżanowski

Pomiar odległości stał się czymś zupełnie naturalnym, więc jeśli ktoś dziś nie korzysta z urządzenia, które do tego służy, to albo jest minimalistą i polowanie z ograniczonym rynsztunkiem sprawia mu więcej przyjemności, albo po prostu jeszcze nie zdążył nabyć dalmierza. Osobom rozważającym jego zakup spróbuję podpowiedzieć, po jaki przyrząd sięgnąć, zwłaszcza że wybór robi się coraz trudniejszy.

Luneta Swarovski Optik X5i – nie taki diabeł straszny | 88
Zdzisław Sarniak

Model X5i może odstraszać pokaźnymi pokrętłami regulacji siatki celowniczej, przez co kojarzy się raczej z lunetą dla strzelców sportowych lub snajperów. Nic bardziej mylnego, gdyż ten celownik optyczny stworzono z myślą o myśliwych, a zewnętrzne podobieństwo do lunet sportowych czy taktycznych wynika z tego, że X5i jest przeznaczony do oddawania precyzyjnych strzałów przede wszystkim na dalekie dystanse.

Co wpływa na celność broni myśliwskiej? | 92
Michał Dudzik

Na celność w zasadzie każdej broni oddziałują trzy czynniki: broń, amunicja oraz strzelec. Te elementy składają się na wynik. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, czyli maksymalne skupienie dokładnie w punkcie, w który mierzymy, wszystkie te trzy składowe muszą dobrze ze sobą współgrać. Co więcej, trzeba spowodować, aby ich dobór był optymalny do stawianego zadania.

IWA 2019 – nowości z przeszłości | 96
Łukasz Dzierżanowski

Na tegorocznych targach w Norymberdze prawdziwych innowacji było jak na lekarstwo. Jednak dla miłośnika klasycznej broni to żadne zmartwienie – przeciwnie, zostało bowiem więcej czasu oraz możliwości, by pozachwycać się bronią, która odwołuje się do długiej i bogatej tradycji rusznikarskiej.