Spis treści numeru 12/2018

Jeleń na rykowisku niejedną ma twarz | 6
Izabela Kamińska

Łowiectwo od wieków inspirowało ludzi. Rzeźbiarze, malarze czy graficy w każdej epoce odkrywali je na nowo, dając sztuce myśliwskiej nowy wyraz. Współcześnie mówi się o zmierzchu tej tematyki, a część osób tworzy dzieła stojące w kontrze do rytuałów myśliwskich. O to, dlaczego motywy łowieckie w sztuce nie są dziś na topie, pytamy Kamila Stańczaka. Artysta, który w swojej twórczości bawi się z widzem w dwuznaczności i niedopowiedzenia, mówi, jak postrzega dawną sztukę afirmującą łowiectwo, oraz tłumaczy własną interpretację tego tematu. 

Wieści z pól i kniei | 12

Audyt wskazuje na nieprawidłowości w PZŁ
Stratowany przez łosia
Myśliwy stracił dom w pożarze. Potrzebna pomoc
Myśliwska msza na Jasnej Górze Tomasz Hubert Marcinkowski
Ocena dzikarzy w naturalnych warunkach Piotr Wesołowski
Królewska rodzina na 5. Hubertusie Nadwiślańskim Paweł Szustkiewicz
Waleczny żuraw kontra lis Stanisław Wielgus
Polowanie na borsuki korzystne dla hodowli bydła Rafał Igielski
Myśliwi w niepodległej Jacek Bednarski
Kozioł z baranimi rogami Witold Kowalski
 

Zdaniem myśliwego | 22

Na przekór urzędnikom, czyli przenosiny domku myśliwskiego Marek Kubis
Najtrudniejsza kadencja Radosław Żołnierzak
Trzecia strona łowiectwa Eustachy Łowiecki

Najmocniejszy w Karpatach | 28
Adam Depka Prądzinski

Beskidzki las okalający jeden z granicznych grzbietów Karpat stał się przed laty areną zdobycia byka, który trafił na szczyt listy polskich trofeów i długo pozostawał niepokonanym wicerekordem. Imponujący formą i rozmiarami wieniec zachwycił naszych nemrodów. Nade wszystko rozpalił jednak wyobraźnię Słowaków – mógł to bowiem być ich krajowy rekord. W ciągu 14 lat zwierz niepostrzeżenie przekraczał w obie strony granicę państwa, nie zważając na panujący ustrój. Czy tylko dziełem przypadku spisał w końcu testament na polskiej ziemi?

Wydzierżawianie obwodów łowieckich (I) | 34
Witold Daniłowicz

Zmiany wprowadzone do Prawa łowieckiego przez nowelę, która weszła w życie w kwietniu br., powodują, że w 2020 r. czeka nas rewolucja. Z jednej strony będzie to nowy podział kraju na obwody łowieckie, a z drugiej – ich wydzierżawianie bez stosowania obowiązującej dotąd zasady pierwszeństwa dla dotychczasowych dzierżawców. Taka sytuacja wpłynie na cały model organizacyjny naszego łowiectwa.

ASF na międzynarodowym sympozjum o dzikach w Czechach | 37
Paweł Nasiadka

Na początku września u naszych południowych sąsiadów odbyło się XII Międzynarodowe Sympozjum o Dzikach i Innych Świniowatych (pokrótce zrelacjonowała je dr Katarzyna Tajchman z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w BŁ nr 10/2018). Tym razem tematem przewodnim spotkania stał się ASF. Można było nie tylko zaczerpnąć wiedzy z doświadczeń innych krajów, lecz także poznać perspektywy rozwiązania tego problemu.

Sołtys | 40
Ryszard Adamus

Wśród krzyżówek, które pływają po wodach Wrocławia, stosunkowo często spotykam specyficznie upierzone osobniki. Samce nierzadko mają białe pióra na piersi, a i reszta upierzenia bywa nietypowa. Samice zdarzają się brunatne lub prawie czarne, często ich pierś także zdobi biała plama. Potocznie takie ptaki określa się mianem sołtysów.

Jak się wypromować na łosiu | 43
Wojciech Misiukiewicz

Zainteresowanie łosiem i związanymi z nim problemami jest coraz większe. Z jednej strony pojawiają się propozycje zniesienia moratorium na odstrzał tego gatunku, z drugiej zaś – głośny sprzeciw. Jaka więc przyszłość czeka te zwierzęta? Czy istnieje szansa na zawarcie kompromisu przez środowiska o odmiennych poglądach i interesach?

Kość św. Huberta | 46
Izabella Czaplejewicz

Najbardziej pożądanym, a jednocześnie najpopularniejszym trofeum pozyskiwanym od zwierzyny płowej jest poroże samca (wieniec, rosochy lub parostki). Do innych znanych myśliwskich zdobyczy można zaliczyć także grandle (szczątkowe kły szczęki) i skórę. Oprócz nich w dawnych czasach często poszukiwano w sercu zwierzęcia specyficznej, niewielkiej kości, u dorosłych osobników niektórych gatunków przyjmującej kształt krzyża.

Głód nie taki straszny | 48
Katarzyna Tajchman

Powoli zaczyna się newralgiczny dla zwierząt okres zimowy. Znów aktualny staje się więc temat dokarmiania. Czy w świetle badań rzeczywiście jest ono konieczne? A może zwierzyna radzi sobie sama dzięki wewnętrznym mechanizmom regulacyjnym?

Pociski monolityczne na polowaniu | 51
Miłosz Kościelniak-Marszał

Dziś prawodawca nie zawsze nadąża za postępem technologicznym. Myśliwi niekiedy nie przestrzegają przepisów i korzystają z nowinek, nie mając świadomości, jak poważne mogą grozić tego konsekwencje. Tak się stało w przypadku polującego, który na zbiorówce śmiertelnie postrzelił naganiacza pociskiem monolitycznym. W takich sytuacjach dla sądu nie jest ważne, czy wydarzyło się to z przyczyn niezależnych od myśliwego – najistotniejsze, że użył niedozwolonej amunicji.

Wielkie nadzieje w Himalajach (II) | 54
Simon K. Barr

Czasem jesteśmy przekonani, że nie uda się nam podołać jakiemuś zadaniu. Ekstremalne sytuacje potrafią jednak sprawić, że wstępują w nas nowe siły. Nagrodę stanowią bezcenne doświadczenia i niezapomniane chwile.

Polowanie na słowa | 60

Polowanie na poligonie Grzegorz Maćkowiak
Dzik przedświąteczny Bogdan Michalak

Szynka dzika gotowana w soku z jabłek | 66
Wojciech Charewicz

Szynkę dzika gotowaną w soku z jabłek podaję na zimno. Zwykle wtedy, kiedy jest dużo pracy w kuchni, bo trzeba przyrządzić sporo dań w krótkim czasie – na przykład w święta Bożego Narodzenia.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

CL Companion w naturalnej skórze
Klasyka wabienia w nowoczesnej odsłonie
Lady Christine w łowisku
Cichy podchód z Fjällrävenem
Zegarki na 95-lecie PZŁ
Ranger 2,5–10x50 – nowa luneta Steinera
Zimowy komplet myśliwski od Graffa

Komplet Helt na sezon jesienno-zimowy | 76
Jakub Piasecki

Od kilku lat pracuję w biurze polowań, więc pozostaję zawodowo związany z łowiectwem. Poluję z klientami w różnych częściach świata i wiem, że o ile same łowy mogą być nieprzewidywalne i dzięki temu emocjonujące, o tyle przewidywalne musi być nasze przygotowanie do nich. Oczywiście priorytetem jest sprawna i niezawodna broń, ale również inne składowe naszego wyposażenia potrafią mieć wpływ na to, czy pobyt w łowisku okaże się udany. Bez wątpienia za taki element trzeba uznać myśliwskie ubranie dopasowane do rodzaju polowania i warunków klimatyczno-terenowych.

Czego wymagać od hodowcy psów myśliwskich | 78
Marcin Kunikowski

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, najpierw trzeba sobie uzmysłowić, kto je zadaje. Może to być myśliwy zainteresowany zyskaniem towarzysza łowów na następnych kilkanaście lat, ale również osoba niezwiązana z łowiectwem chcąca mieć psa myśliwskiego z powodu jego urody. Naturalnie w każdym z powyższych przypadków należałoby udzielić innej odpowiedzi.

Psy myśliwskie w ochronie przyrody – przykłady z praktyki | 82
Piotr Tryjanowski

W BŁ nr 11/2018 pisaliśmy, że doskonały węch psów jest już wykorzystywany na potrzeby ochrony przyrody. W niniejszym artykule prezentujemy praktyczne przykłady działań, w których psów myśliwskich oraz innych ras pracujących używa się do wykrywania gatunków rzadkich i zagrożonych.

Pchła pod lupą | 86
Agnieszka Górecka

Pchły to popularne pasożyty zewnętrzne atakujące zarówno psy, jak i koty w każdym wieku. Są uciążliwe przez wywoływany u zwierząt świąd, ale stanowią kłopot również ze względu na przenoszone czynniki chorobotwórcze oraz ryzyko wystąpienia anemii. Mały wróg naszego psa może powodować wielki problem.

Kropka na gwizd | 88
Paweł Nowicki

Łukasz Czapla, wielokrotny mistrz świata i Europy, wybitny strzelec do ruchomej tarczy, dzieli się swoją wiedzą, przydatną strzelcom myśliwskiej konkurencji „Dzik w przebiegu”.

Brno Express – funkcjonalny sztucer na zbiorówki | 94
Marcin Ogórek

Dwulufowy sztucer łamany w naszych warunkach jest przeznaczony przede wszystkim do polowań zbiorowych. Taki wybór może stanowić wyraz przywiązania do tradycyjnych rozwiązań, co nie zmienia faktu, że to wciąż bardzo funkcjonalna broń, która pozwala na szybkie oddanie dwóch strzałów.

Sauer S80 / 90, czyli Mr Smooth | 96
Łukasz Dzierżanowski

Modele Sauer S80 i S90 uważa się za jedne z najbardziej eleganckich sztucerów w historii. Zostały stworzone zgodnie z rewolucyjną, przemyślaną, konsekwentną i bezkompromisową koncepcją. Ale czy zasługują na miano najlepszych?