Spis treści numeru 3/2010

Zdaniem myśliwego | 28

Koledzy Myśliwi! Zbigniew Masłowski
Szanuję przyrodę, nie puszczam luzem Wojciech Bołoz
Wniosek o uzupełnienie porządku obrad Henryk Z. Figura
Tężec – szczepić czy nie? Romuald Soszyński

Dzik prywatnie | 36

Oliver Keuling, który od przeszło dziesięciu lat prowadzi obserwacje zwierzyny czarnej, podsumowuje na łamach niemieckiego czasopisma myśliwskiego „Pirsch” nr 3/2009 wyniki swoich badań prowadzonych w Instytucie Leśnym w Eberswalde. 

Męska przypadłość | 40
Urszula L Kwiatek

Większość chorób w mniejszym lub większym stopniu dotyka obie płcie. Są jednak schorzenia, które natura zarezerwowała wyłącznie dla mężczyzn, takie jak choroby prostaty. Na ten zdecydowanie męski temat rozmawiamy z prof. nadzw. dr. hab. n. med. Jackiem Ogrodnikiem – urologiem.

Łoś – pierwszy etap za nami | 46
Wojciech Sobociński

O badaniach nad polskimi łosiami rozmawiamy z dr. hab. Mirosławem Ratkiewiczem, prof. UwB, kierownikiem Zakładu Zoologii Kręgowców na Uniwersytecie w Białymstoku

Polowanie na słowa | 56

Krzyżówka Jerzy Turzański
Kukułka Hubert Wański

Pies na zbiorówce | 68
Cezary Marchwicki

W zasadzie zawsze zabieram psa na polowanie zbiorowe. I nie dlatego, że nakazuje mi to jakiś przepis. Po prostu lubię mieć na stanowisku kompana, a poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać jego pomoc.

James Purdey – żywa legenda rusznikarstwa | 74
Lech Wesołowski

W XIX wieku w Europie, a także na całym świecie polowanie stało się znacznie szerzej dostępne niż we wcześniejszych stuleciach. Spowodowało to wyraźny wzrost popytu na broń myśliwską, rozwój wielu firm handlowych i wzmożoną aktywność konstruktorów. Do najwybitniejszych zaliczali się konstruktorzy z Londynu i Birmingham. Szczególnie duży wkład w rozwój broni myśliwskiej wniosła londyńska firma James Purdey & Sons.