Spis treści numeru 10/2018

Myśliwy musi panować nad emocjami | 6
Izabela Kamińska

Kórnik Zamoyskich nie słynął z wystawnych polowań urządzanych z rozmachem, jednak łowiectwo miało tam niejedno imię. Mirosław Kwieciński, który na co dzień pracuje w Bibliotece Kórnickiej, opowiada o specyficznej myśliwskiej korupcji uprawianej przez właściciela majątku oraz polowaniu Henryka Sienkiewicza na niedźwiedzia… bez niedźwiedzia. Dzieli się też własnymi przemyśleniami na temat kierunku, w jakim zmierza współczesne łowiectwo.

Wieści z pól i kniei | 12

Naukowcy o gospodarowaniu populacją dzika Katarzyna Tajchman
Myśliwska pieśń niosła się po Lanckoronie
„Jak pszczoły do ula” – integracja z myśliwymi w Witoni Edward Ozdobiński i Mirosław Kaczmarek
10 lat od prapremiery opery „Heca, czyli polowanie na zająca” Radosław Jastak
Każda strzelnica to inne rozwiązania Bogdan Bujak
 

Zdaniem myśliwego | 20

Wiarygodna liczebność populacji – warunek wznowienia polowań na łosie Bogusław Bobek
Usprawnić poszukiwanie postrzałków Grzegorz Jaworski, Roman Wasilewski, Piotr Beszterda, współpraca: Klub Posokowca i Niemiecki Klub Posokowca
Problemy ze skutecznym opanowaniem rozprzestrzeniania ASF-u Wojciech Solarski
Jak wygląda łowiectwo w Niemczech Sławomir Galicki
Moje trzy grosze Leszek Kaczyński
 

Z hejtem trzeba walczyć | 32
Adam Depka Prądzinski

W bezmiarze ataków słownych kierowanych pod adresem myśliwych w wirtualnej przestrzeni pojawiło się ostatnio kilka przypadków, które odbiły się głośnym echem i zakończyły zgłoszeniami do organów ścigania. W walce z wszechogarniającym hejtem nie jesteśmy bezsilni.

Bioasekuracja myśliwych | 36
Adam Depka Prądzinski

Od 10 sierpnia podstawowe zasady bioasekuracji obowiązują myśliwych również na obszarach, które nie należą do stref objętych obostrzeniami w związku z wystąpieniem ASF-u. Rodzące się w tym zakresie wątpliwości rozwiewa lek. wet. Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii (na ww.braclowiecka.pl także rozmowa z nim nt. monitoringu CWD u jeleniowatych).

Zwierzyna własnością państwa – prawda czy mit? | 38
Witold Daniłowicz

Zamieszanie wokół Prawa łowieckiego i PZŁ sprzyja dyskusjom o nowym modelu organizacyjnym polskiego łowiectwa. We wszystkich znanych mi opiniach na ten temat, zarówno w literaturze łowieckiej, jak i w rozmowach z kolegami po strzelbie, przewija się jedna myśl – niezależnie od zmian, jakie mogą bądź powinny nastąpić, zwierzyna musi pozostać własnością państwa. Chciałbym zatem rozważyć, czy w obecnym stanie prawnym na pewno ma ona taki status.

Nasze kuny | 42
Ryszard Adamus

Nasze spotkania z kunami są raczej przypadkowe. Prowadzą one po prostu nocny tryb życia i głównie latem, kiedy noc robi się krótka, udaje się je przyuważyć w dziennym świetle. Stanowią trudny obiekt fotograficzny. Te bardzo ruchliwe i często nieprzewidywalne zwierzęta poruszają się wśród gałęzi oraz innych naturalnych osłon. Ale może się zdarzyć, że kuna zainteresuje się nami, i wtedy mamy więcej czasu.

Koronny – niekoronny | 46
Adam Depka Prądzinski

Tegoroczny sezon na byki jelenia szlachetnego i daniela rozpoczęliśmy z nowymi zasadami selekcji. Część ORŁ, zgodnie z dyspozycją zawartą w uchwale NRŁ z 2015 r., zmodyfikowała jednak klasyfikację ramowo określonych form i cech poroża osobników selekcyjnych. Czy przed wyruszeniem na łowy zorientowaliście się w lokalnych uregulowaniach?

Co dalej w sprawie łosia | 50
Andrzej Tomek

Zarządzanie populacją łosia w Polsce wywołuje wiele emocji zarówno w społeczeństwie, jak i wśród naukowców. Czas podjąć jednoznaczne decyzje, odrzucić spory ideologiczne i zacząć gospodarować tym gatunkiem zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej i leśnej.

Czyżby requiem dla cietrzewia? (II) | 56
Robert Kamieniarz

Ratując zwierzęta, trzeba uwzględniać potrzeby wynikające z biologii konkretnego gatunku i chronić populację przed zagrożeniami pojawiającymi się w następstwie zmian środowiskowych. Szanse na sukces mają tylko takie programy restytucji cietrzewia, w ramach których są skutecznie realizowane działania sprzyjające zaspokajaniu potrzeb tych kuraków.

Najcięższe dziki 2017/2018 (II) | 60

Oto kolejne wspomnienia myśliwych, którym bór podarzył najpotężniejszymi dzikami w minionym sezonie. Trafiły one do pierwszej dziesiątki w naszym konkursie organizowanym wspólnie z firmą Łowca w Rudzie Śląskiej, a zdobycz Pawła Lisiaka załapała się nawet na trzecie miejsce (historie strzelenia najcięższych dwóch osobników zostały zamieszczone w BŁ nr 8/2018). Czekamy na zgłoszenia w tegorocznej edycji! Szczegóły na www.braclowiecka.pl.

Układ hamulcowy – rodzaje i typowe usterki | 64
Sebastian Kołacz

Do poprowadzenia pojazdu oprócz rozsądku i wiedzy kierowcy jest potrzebna przede wszystkim sprawność dwóch podstawowych układów w aucie – kierowniczego oraz hamulcowego. Od tego zależy bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu. Do zadań opisywanego w niniejszym tekście układu hamulcowego zaliczają się: bezpieczne zmniejszanie prędkości, zatrzymanie pojazdu, a także unieruchomienie go w trakcie postoju.

Gęsi na wyciągnięcie ręki | 70
Dariusz Skowronek

Polowanie na ptactwo wodne to piękne i pełne emocji chwile. Od dobrych chęci do oddania celnego strzału do gęsi jest jednak długa droga. Tylko świetne rozpoznanie żerowisk, odpowiednie ukrycie, właściwe rozstawienie bałwanków i opanowanie sztuki wabienia mogą zagwarantować sukces w przypadku tych niezwykle czujnych ptaków. Ale satysfakcja gwarantowana!

Mus z dzikiej gęsi | 74
Wojciech Charewicz

Mus z dzikiej gęsi to przekąska godna najwybredniejszego podniebienia. Smakowo i wyglądem plasuje się gdzieś między foie gras a delikatnym gęsim pasztetem.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 76

Wszystko o bobrach Joanna Gruszczyńska
Nowy scyzoryk Victorinox – poręczny i bezpieczny
Plecak z ekologiczną wełną od Fjällrävena
Kalosze Taurus-Forest na jesienno-zimową pluchę
Czas dla myśliwych
 

Polowanie na słowa | 78

Z psem na rykowisku Tomasz H. Marcinkowski

Podkładacz z prawem strzału | 82
Piotr Wesołowski

To nieprawda, że zbiorówki z samymi podkładaczami są mniej skuteczne niż te z naganką. Ponadto wiążą się one z łatwiejszą organizacją i niższymi kosztami. Warto powszechniej przywrócić tradycję takich kameralnych polowań z prawem strzału w miocie dla podkładaczy.

Dyskusyjny projekt zmiany ustawy o broni i amunicji | 88
Bartosz Bacia

Środowisko strzeleckie po raz kolejny w ciągu ostatnich lat zostało skonfrontowane z rządowym projektem nowelizacji Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, który radykalnie ogranicza prawa posiadaczy broni. Zmiana unijnej dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni (91/477/EWG) stanowi w nim jedynie przyczynek do kompletnej rewizji systemu dostępu do broni palnej.

Skandynawskie rysie już w Polsce – nowości Härkili | 92
Hubert Jachimowski

Härkila to znana w całym świecie myśliwskim marka premium duńskiego koncernu Seeland International A/S. Dopiero co, we wrześniu tego roku, wprowadziła ona na polski rynek linię odzieży Lynx (co po łacinie oznacza „ryś”) w kamuflażu Axis MSP. Jako pierwszy w Polsce miałem przyjemność testować kurtkę i spodnie z tej serii. Postaram się zatem odpowiedzieć na pytanie, czy warto się zainteresować tym kompletem.

Steyr Mannlicher Luxus | 94
Łukasz Dzierżanowski

Do zakupu używanej broni najczęściej skłania ograniczony budżet jej przyszłego właściciela. Może się jednak okazać, że za umiarkowaną cenę uda się kupić coś, co solidnością, jakością wykonania, urodą lub rozwiązaniami technicznymi bije na głowę większość nowych modeli. Cykl artykułów poświęconych klasyce broni myśliwskiej chciałbym rozpocząć od sztucera przez sporo osób uważanego za najlepszy repetier w historii.