Spis treści numeru 9/2018

Józef Brandt i jego łowiecka twórczość | 6
Izabela Kamińska

Malarstwo i łowiectwo to dwie nieodłączne dziedziny życia. W cyklu „Na myśliwskim szlaku” wielokrotnie spotykaliśmy się z ludźmi tworzącymi, kolekcjonującymi bądź badającymi sztukę łowiecką. Tym razem nie udało się porozmawiać z bohaterem artykułu, ponieważ żył on na przełomie XIX i XX w., ale jego biografia, a szczególnie działalność artystyczna, jest niezwykle wymowna. Józef Brandt, gdyż o nim mowa, należydo najwybitniejszych polskich twórców i pozostawił po sobie wspaniały dorobek,także jeśli chodzi o tematykę łowiecką. Te dzieła jeszcze przez cały wrzesień można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie przygotowano przekrojową wystawę prac słynnego monachijczyka.

Wieści z pól i kniei | 12

Bioasekuracja myśliwych obejmuje cały kraj
Szacowanie szkód z ODR-em
Koniec walki myśliwych z ASF-em? Miłosz Kościelniak-Marszał
VI Ogólnopolska Konferencja Państwowej Straży Łowieckiej
Wycieczka do zoo z myśliwymi Przemysław Centkowski
Kolejny zrzutowy sezon Marek Kotlęga
V Jubileuszowy Puchar Delty Optical
Trzy okazje do świętowania w Ornecie Tadeusz Popiel
Utrwalanie przeżyć łowieckich Katarzyna Korzeniowska-Kreis
Wreszcie perukarz! Andrzej Skrzypiec
Powstanie łowieckie międzynarodowe konsorcjum naukowe Paweł Janiszewski, Vladimír Hanzal
 

Zdaniem myśliwego | 21

Propozycja kryteriów wyboru dzierżawców obwodów łowieckich Leopold Kudłacik
Pomysł na ASF Robert Jakubiak „Patek”
Strajk myśliwych Hubert Myśliwski
Trzeba postawić twarde warunki Grzegorz Maćkowiak
Nadzieja dla polskich norowców Ariel Kitzermann
 

Jak powinien wyglądać przyszły Statut PZŁ | 28
Miłosz Kościelniak-Marszał

Najważniejsze zadanie stojące przed nowymi władzami PZŁ stanowi opracowanie statutu dostosowującego strukturę organizacyjną Związku do wymagań wynikających z marcowej nowelizacji Prawa łowieckiego, która m.in. zlikwidowała okręgowe rady łowieckie, okręgowe komisje rewizyjne i Główną Komisję Rewizyjną. To jednak zaledwie plan minimum, bo w rzeczywistości otwiera się ogromna szansa, by stworzyć nowoczesny akt prawny będący odpowiedzią na wyzwania przyszłości, a nie tylko poprawioną wersją dotychczasowych rozwiązań.

Rekordowe byki z Ejsmonda | 34
Adam Depka Prądzinski

W 1976 r. w obwodzie KŁ im. Juliana Ejsmonda w Olsztynie położonym przy granicy państwa z obwodem kaliningradzkim strzelono byka, który przez kilka lat figurował na szczycie krajowej listy trofeów. Niespełna dwie dekady później jeden z członków tego koła stał się posiadaczem piątego pod względem potęgi krajowego wieńca.

Walka z wiatrakami | 40
Ryszard Adamus

Gdy tylko skończy się rykowisko, już czekamy na następne. Nastrój tego misterium przyrody oraz jego główni bohaterowie nie dają o sobie tak łatwo zapomnieć. Rozumiem myśliwych marzących o imponujących trofeach, gotowych wykorzystać dostępną wiedzę (głównie z dziedziny hodowli zwierząt udomowionych), aby poroża rosły coraz bardziej. Powstały całe systemy mające w założeniu poprawić naturę, w tym wypadku głównie wieńce byków. Po przemyśleniach zmieniłem jednak swój stosunek do selekcji.

Hybrydyzacja jelenia sika i jelenia szlachetnego – kolejne dowody | 44
Paweł Janiszewski

O przykładach krzyżowania się jelenia szlachetnego z jeleniem sika w Czechach pisaliśmy już w BŁ kilka lat temu. Kolejne dowody na występowanie tego niebezpiecznego zjawiska przedstawili w czerwcowym numerze „Světa Myslivosti” naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze, Monika Nečasová oraz Pavel Pipek.

Czary i zabobony myśliwskie | 46
Barbara Podgórska

W ciągu wieków ludzie zajmujący się polowaniem jako podstawą zdobywania pożywienia, a potem także ulubioną rozrywką, zwłaszcza wyższych warstw społeczeństwa, stworzyli wiele łowieckich guseł, czarów i zabobonów.

Czarny scenariusz | 48
Witold Daniłowicz

Ostatnia nowelizacja Prawa łowieckiego nie przyniosła rozstrzygnięcia wielu problemów trapiących polskie łowiectwo. Aby się z nimi uporać, szuka się rozwiązań, które mogą się okazać fatalne w skutkach dla myśliwych. Jak wygląda czarny scenariusz?

Restytucja cietrzewia nie uda się bez leśników i myśliwych | 52
Adam Depka Prądzinski

W czerwcu br. w nadleśnictwie Spychowo zainaugurowano działanie Ośrodka Hodowli Cietrzewia. O tym, jaką rolę będzie on odgrywał w procesie przywracania tego gatunku polskiej przyrodzie, oraz o kulisach projektu restytucji kuraka i udziale myśliwych w jego powodzeniu opowiada nadleśniczy Krzysztof Krasula.

Czyżby requiem dla cietrzewia? (I) | 56
Robert Kamieniarz

Cietrzew, zaliczany do kuraków leśnych, jeszcze na początku II poł. XX w. był pospolity na wielu terenach południowej, centralnej i wschodniej Polski, a jego liczebność w latach 70. minionego stulecia oceniano na kilkadziesiąt tysięcy. Niestety, zmiany środowiskowe w ostojach tych ptaków spowodowały, że w krótkim czasie cietrzew znalazł się w gronie gatunków ginących, ujętych w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt”.

Temat wilka znowu żywy | 60
Krzysztof Potaczała

W Bieszczadach wilk zaatakował ludzi. Pogryzienia nie były dotkliwe, jednak to zdarzenie spowodowało, że wizerunek szarego drapieżcy – i tak nie najlepszy – jeszcze się pogorszył. Przybywa głosów domagających się przywrócenia odstrzałów na wilki, przybiera na sile lęk przed nimi. Czerwcowe wypadki sprawiły, że u części społeczeństwa na nowo odżył mit wilka jako nienasyconej bestii.

Skwarki z dzika z dynią i kluskami | 68
Wojciech Charewicz

Skwarki, w niektórych regionach Polski zwane skrzeczkami, wręcz uwielbiam. Najsmaczniejsze są ze świeżych: słoniny, boczku, pachwiny lub podgardla. No i z młodej sztuki. Idealnie, jeśli z loszki, bo np. słonina odyńca lubi mieć nieprzyjemny zapaszek.

Optisan na podchód lub zasiadkę | 70
Zbigniew Masłowski

Optisan to marka, która od całkiem niedawna kusi w Polsce strzelców i myśliwych swoimi lunetami produkowanymi na Tajwanie. Spośród kilku rodzajów tych przyrządów chciałbym przedstawić model EVE 3–12x56i, ponieważ uznałem, że będzie on interesujący dla myśliwych.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 72

Kolejne wspomnienia bieszczadzkich nemrodów Tadeusz Mirczewski, Marcin Bobola
Kurtka polarowa Pinewood
Zamiast medalu… antałek
Zestaw nie tylko dla strzelców
 

RODO w kole łowieckim | 76
Bartosz Bacia

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) obowiązujące od 25 maja br. stanowi przełom w traktowaniu danych osobowych członków kół łowieckich, stażystów, a także osób współpracujących z kołami przy wykonywaniu gospodarki łowieckiej (np. strażników łowieckich). Czy klauzula informacyjna wskazująca jako administratora danych osobowych PZŁ z siedzibą przy ul. Nowy Świat 35 w Warszawie, którą koła łowieckie często umieszczają na swoich stronach internetowych, wystarczy, by spełnić wymagania RODO? Z pewnością nie.

Przygotowanie psa do pracy | 82
Paweł Lisiak

Od jakiegoś czasu trwa dyskusja nad formułą konkursów psów myśliwskich. Dlaczego ten temat tak mocno angażuje ludzi? Czy konkursy w ogóle są konieczne? Czemu one tak naprawdę służą? Jak się mają wyniki z nich do praktycznego zastosowania czworonogów w łowisku? Czy nie można tego uznać za wystarczający sprawdzian umiejętności zwierzęcia? I na czym polega hodowla psów rasowych w Polsce?

Krąg myśliwski oczami trenera i mistrza w skeecie | 90
Paweł Nowicki

Czy przez 50 lat doświadczeń strzeleckich udało się odkryć wszystkie tajniki naszego myśliwskiego „Kręgu”? Odpowiedź na to i dużo innych pytań pomaga nam znaleźć Andrzej Malik, trener strzelectwa sportowego oraz myśliwskiego, mistrz strzelectwa w konkurencji skeet olimpijski, a ponadto człowiek z ciekawą historią, mający olbrzymią wiedzę o strzelectwie śrutowym, które jest dla niego i pasją, i pracą.

Polowanie na golasa | 86
Łukasz Dzierżanowski

Czy mieli Państwo kiedyś wrażenie, że technika zaszła za daleko? Że elektroniczne cuda, którymi jest naszpikowany najnowszy sprzęt myśliwski, zbytnio upraszczają polowanie? A może w obronie przygody i łowieckich emocji spróbować się choć trochę rozbroić?

Bergara B14 | 94
Łukasz Dzierżanowski

Niełatwo jest zbudować dobry i celny sztucer. Jeszcze trudniej móc zaoferować go za niewysoką cenę. Czy udało się to Bergarze z modelem B14?