Spis treści numeru 8/2018

Połączyło nas łowiectwo | 6
Izabela Kamińska

Nie ma wielu małżeństw i zawodowo, i prywatnie zajmujących się łowiectwem. O to, czy da się oddzielić obowiązki od pasji, pytamy Danutę oraz Roberta Kamieniarzów. Myśliwi z przeszło 30-letnim doświadczeniem opowiadają o swoich pierwszych wyborach, zrządzeniach losu i przypadkach, a także dzielą się spostrzeżeniami na temat współczesnej sytuacji łowiectwa.

Wieści z pól i kniei | 13

Międzynarodowy Dzień Inwalidy z myśliwymi
Nadleśnictwo Spychowo zainaugurowało działalność Ośrodka Hodowli Cietrzewia
Wachtlowisko 2018 – spotkanie we własnej rasie Paweł Szustkiewicz
Test sprzętu Swarovski Optik oraz Kahles pod Kluczborkiem
III edycja Pucharu Beretta & Sako Zbigniew Skarżycki
Pomorskie Warsztaty Łowieckie w Szczecinku Grzegorz Jaworski
Polowanie na krokodyla Zdzisław Wojtczak
Adam Jażdżewski po raz czwarty mistrzem Polski! Magdalena Miszta
Konkurs w Starej Sobótce – jedyny taki w okręgu łódzkim
I Medyczny Dzień Dziecka – tak myśliwi świętują z najmłodszymi
Otwarcie „Bratówki” Sławomir Dudziak i Jacek Bednarski

Zdaniem myśliwego | 24

Zostaw moje wilki w spokoju! Sławomir Galicki
Szokujące wieści z serca myśliwskiej Afryki Jakub Piasecki

Najcięższe dziki sezonu 2017/2018 (I) | 30

Te masy robią wrażenie! Kto by pomyślał, że takie dziki przechadzają się po polskich kniejach. Imponujące osobniki udało się strzelić myśliwym, którzy wzięli udział w naszym konkursie na najcięższego dzika sezonu, organizowanym wspólnie z firmą Łowca w Rudzie Śląskiej. Poniżej zamieszczamy relacje ze szczęśliwych polowań zwycięskiej dwójki. Zarazem otwieramy nową edycję konkursu – tym razem do wygrania jest sztucer Titan 6 Standard w kal. 300 Win. Mag. Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń (szczegóły na www.braclowiecka.pl).

Czy czeka nas wojna domowa? | 34
Miłosz Kościelniak-Marszał

Nowelizacja Prawa łowieckiego, która obowiązuje od 1 kwietnia br., spowodowała, że w gronie myśliwych zawrzało. Przede wszystkim podnosili oni alarm, że uderza w ich prawo do wyznawania wybranego światopoglądu. Nieco zbagatelizowano przy tym ryzyko związane z utratą szansy dalszej dzierżawy obwodów łowieckich.
To zaś może się okazać naprawdę dużym problemem.

Jakie może być łowiectwo w XXI wieku | 36
Andrzej Tomek

Zmiana ustawy Prawo łowieckie, która zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia br., sprowokowała mnie do zaznajomienia się z ostatnimi dyskusjami w komisjach sejmowych przed skierowaniem projektu noweli do decydującego głosowania. Miałem możność zapoznać się z poglądami przedstawicieli ugrupowań zasiadających w sejmie: PiS, PO, PSL, Kukiz’15 i Nowoczesnej, a także różnych zaproszonych organizacji pozarządowych oraz PZŁ.

Cienka czerwona linia | 40
Witold Daniłowicz

Tytuł artykułu zapożyczyłem ze znanej powieści Jamesa Jonesa (i równie znanego filmu nakręconego na jej podstawie), zgłębiającej dylematy moralne amerykańskich żołnierzy walczących w czasie ostatniej wojny na Pacyfiku. W swoim artykule chciałbym natomiast zasygnalizować wątpliwości moralne pojawiające się na styku łowiectwa i działalności polegającej na zabijaniu zwierząt, która wprawdzie nie jest polowaniem, ale którą wykonują myśliwi.

Jak polityka może wykończyć dzika | 44
Henryk Okarma

Były już różne pomysły na walkę z afrykańskim pomorem świń w Polsce, choćby wybicie dzików czy ustawienie przeszło tysiąckilometrowego płotu na wschodniej granicy kraju. Te koncepcje, choć nośne politycznie, są jednak zgoła utopijne. Może zamiast mnożyć kolejne, coraz dziwniejsze rozwiązania pod publikę, warto by sięgnąć do raportu Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności z 2015 r. i wykorzystać wnioski z niego w praktyce?

Nowy kontrahent | 50
Dariusz Gizak

W przypadku wielu kół łowieckich współpraca finansowa z jakąś firmą, najczęściej przy organizowaniu polowań dewizowych, jest ustalona od dawna i nie próbuje się jej ulepszyć czy zmienić usługodawcy, z którym lata temu zawarto umowę na określonych warunkach. Oczywiście można z uporem twierdzić, że nie ma niczego złego w stałym korzystaniu z jednego sprawdzonego kontrahenta, ale czy na pewno?

Powrót łuku | 52
Adam Depka Prądzinski

Popularność bowhuntingu na Starym Kontynencie rośnie. Rządy wielu państw otwierają przed myśliwymi z łukiem kolejne możliwości. Uzyskują oni wstęp na obszary chronione oraz do miast, czyli tam, gdzie stosowanie broni palnej napotyka rozmaite utrudnienia. Najwyższy czas, żeby ta na nowo odkrywana metoda polowania wróciła również do Polski.

Dlaczego polujemy na gołębie | 56
Hubert Jachimowski

Dla coraz większej rzeszy polskich myśliwych połowa sierpnia stanowi długo wyczekiwaną datę rozpoczęcia sezonu nie tylko na kaczki, lecz także na grzywacze. To, że nie wszyscy podzielamy tę pasję, jest oczywiste. Jednak moje zdumienie i niezrozumienie wywołuje krytyka takich polowań ze strony osób, które same polują.

Cała nadzieja w jeleniu | 62
Adam Depka Prądzinski

O niepokojącej sytuacji na rynku dziczyzny oraz perspektywach na najbliższy okres rozmawiamy z Tomaszem Tarnawskim, przedstawicielem Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny oraz prezesem firmy Las-Kalisz.

O marchwi i czytaniu przepisów ze zrozumieniem | 64
Wojciech Charewicz

Tania, dostępna przez cały rok marchew to jedno z najsmaczniejszych i najzdrowszych warzyw. Najlepsza jest młoda. A naj, naj, najpyszniejsza wtedy, kiedy trafia do kuchni świeżo wyrwana z ziemi. Ale nie tylko o marchwi chcę tu napisać. Potraktuję ją jako pretekst do zwrócenia uwagi, jak ważne znaczenie ma ścisłe trzymanie się przepisów.

Polowanie na słowa | 66

Trudny kozioł Stanisław Wielgus

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

Bifrost – nowa generacja osad GRS
Nasadka MN23 firmy Lynx Optics

Gumowce ze skórą w środku – najlepsze buty myśliwskie | 70
Łukasz Dzierżanowski

Kalosze mają dużo zalet i niewiele wad. Te ze skórzaną wyściółką są niezwykle wygodne oraz trwałe. I choć z reguły bywają sakramencko drogie, to warto zapłacić za nie taką cenę.

Porady prawne: pytania – odpowiedzi | 74
Eugeniusz Oborski

Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 1 kwietnia br. Część z dodanych do niej lub zmienionych przepisów nasuwa wszakże myśliwym wątpliwości i powoduje kłopot ze stanowieniem ich w praktyce. W związku z tym zwrócono się do mnie o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania.

W hodowli trzeba umieć przegrywać | 76
Adam Depka Prądzinski

O początkach zainteresowania niemieckim terierem myśliwskim oraz obecnej sytuacji norowców rozmawiamy ze Stanisławem, Piotrem i Maciejem Wieczorkami, właścicielami hodowli jagdterierów Domachowska Zagroda, jednej z ostatnich opartych wyłącznie na polskich psach.

Czas zagrożeń | 80
Cezary Marchwicki

Większości czytelników lato kojarzy się z leniwą kanikułą – dobrym okresem dla psów, kiedy nie trzeba się martwić o wyściełanie budy. Nic bardziej mylnego. Upalne lato to najgorsza pora roku dla naszych czworonogów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile zagrożeń czyha wtedy na naszego pupila.

Jak nauczyć psa aportowania | 82
Marek Targoński

W BŁ nr 5/2018 opisałem, jak dzięki aportowaniu zaszczepić w psie zamiłowanie do buszowania w szuwarach, dalekiego pływania oraz tropienia. Zdarzają się jednak czworonogi, które w ogóle nie chcą aportować lub robią to niechętnie. Podpowiem zatem, w jaki sposób nauczyć psa przynoszenia różnych przedmiotów i rozwijać w nim pasję do tego zajęcia.

Kieszonkowe termowizory Leupold w łowisku | 84

LTO Quest HD oraz LTO Tracker HD to dwie propozycje kompaktowych termowizorów oferowanych przez amerykańskiego producenta optyki myśliwskiej – firmę Leupold – które z wielu względów (w tym z uwagi na cenę) mogą się rozpowszechnić. Akronimem HD w nazwie opatrzono drugą generację tych urządzeń, charakteryzującą się m.in. zwiększonym zasięgiem i wyższą rozdzielczością w stosunku do pierwowzorów.

Myśliwska oś w niedominującym oku mistrza | 86
Paweł Nowicki

Piotr Kowalczyk od 10 lat regularnie staje na podium mistrzostw Polski w trapie sportowym. W 2016 r. w Pucharze Świata w Baku zajął trzecie miejsce. W 2017 r. po raz kolejny uzyskał tytuł najlepszego krajowego strzelca. Chętnie dzieli się tajnikami swoich sukcesów i doświadczeniami strzeleckimi.

Precyzyjne sztucery Bergara | 91
Marcin Ogórek

Bergara to firma wyspecjalizowana w wytwarzaniu wysokiej jakości luf kulowych dla wielu producentów broni, zarówno europejskich, jak i amerykańskich. Podobno w ich gronie nie brakuje uznanych marek, co jednak trudno dokładnie zweryfikować, gdyż – rzecz jasna – nie są one skore wyjawiać, skąd pochodzą montowane przez nich lufy. W ostatnim czasie ten baskijski wytwórca coraz odważniej wkracza na rynek z wciąż ulepszaną ofertą kompletnej broni.

Victory RF – nowa lornetka Zeissa z dalmierzem | 94
Łukasz Dzierżanowski

Zgodnie z oczekiwaniami na rynku pojawiła się lornetka z dalmierzem, którą można konfigurować za pomocą smartfona. Już to jest wystarczającym powodem, by się nią zainteresować. Jeśli jednak uwzględni się jeszcze, że Zeiss włożył w jej budowę całe swoje know-how, to ciekawość rozpala się do czerwoności. Chciałbym się z Państwem podzielić wrażeniami z dwutygodniowego testowania modelu Victory RF 8x54.