Spis treści numeru 7/2018

Nowe porządki w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa | 6
Izabela Kamińska

Od 1 stycznia br. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie zostało połączone ze stołecznym Muzeum Łazienki Królewskie i obecnie stanowi jego oddział. Jakie reformy czekają jeszcze MŁiJ? Czy placówka zmieni swój charakter? O planach na przyszłość rozmawiamy z dyrektorem MŁK Zbigniewem Wawrem oraz głównym specjalistą ds. sprzedaży i organizacji wydarzeń Markiem Zielińskim.

Wieści z pól i kniei | 12

Edukacyjna Koliba koźmińskiego „Dzika”
XI Regionalna Wystawa Przyrodniczo-Łowiecka Szymon Piasecki
20 lat muzyki myśliwskiej na SGGW Bartłomiej Barański
Mój pierwszy byk Bartłomiej Chlebowski
Myśliwskie Boże Ciało Tadeusz Popiel
Jubileuszowy X Róg Zbramira za nami! Magdalena Miszta
I Warsztaty Pracy Użytkowej dla Ogarów Sekcja Ogara Polskiego SMGP
Złote parostki Czesław Popławski
Czas sprzątania – czas odnowień Janusz Sala
Trzy jubileusze Sicienka
Polonia chicagowska strzelała dla mistrza Marek Garbarz
Żelazny perukarz Mieczysław Bohdan
Zawody Precision One – udany sposób na rutynę Marcin Ogórek

Zdaniem myśliwego | 24

O łowiectwie słów kilka Janusz Szczepański
Jestem myśliwym, jestem prawdziwym ekologiem Ariusz Nawrocki
 

Utracony rekord z Gorlic | 28
Miłosz Kościelniak-Marszał

Komercyjne polowania na rogacze w naszym kraju cały czas cieszą się dużą popularnością wśród zagranicznych myśliwych, mimo że pozyskiwane w polskich łowiskach trofea zwykle ustępują atrakcyjnością tym, które pochodzą z węgierskich zagród. W maju br. Ernstowi, austriackiemu koledze po strzelbie, dopisało jednak prawdziwe szczęście.

Titan 6 trafił w ręce zdobywcy najcięższego dzika | 30

Uroczyste wręczenie pierwszej nagrody w konkursie „Mocny karabin za potężnego dzika!”, czyli sztucera Rößler Titan 6 Allround Green Camo w kal. 8x57 JS, odbyło się 5 czerwca br. w siedzibie głównego sponsora – firmy Łowca w Rudzie Śląskiej.

Projekt nowelizacji procedury szacowania szkód | 32
Miłosz Kościelniak-Marszał

Wiosenne problemy z szacowaniem szkód na nowych zasadach udowodniły, że tworzenie Prawa łowieckiego zza biurka musi prowadzić do katastrofy. Niegotowe do realizacji powierzonych naprędce zadań gminy oraz nieprzeszkoleni do nowych obowiązków sołtysi nie sprostali wymogom obecnej procedury. Tylko postawa kół łowieckich, które nie bacząc na felerną ustawę, zdecydowały się na polubowne załatwianie spraw, dała rolnikom szansę na uzyskanie odszkodowań. Sprzeciw społeczny, a zwłaszcza podnoszony w mediach „bunt sołtysów”, skłoniły jednak parlamentarzystów do zgłoszenia kolejnej propozycji nowelizacji Prawa łowieckiego w zakresie szacowania szkód.

Zmiany w wycenie wg CIC | 34
Paweł Janiszewski

Vladimír Hanzal – jeden z ekspertów Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny (CIC) uprawnionych do przeprowadzania wyceny trofeów – tłumaczy, na czym polegają zmiany w ewaluacji zgodnie z metodami CIC, wprowadzone pod koniec 2014 r. Wyjaśnia też, na ile zdezaktualizowały się wcześniejsze instrukcje i czy zachowują ważność oceny dokonane według starych reguł.

Zające z hodowli klatkowej | 37
Ryszard Adamus

W artykule „Rozmyślania o zającu”, opublikowanym w czerwcowej BŁ, zasygnalizowałem trudności, z jakimi się wiąże reintrodukowanie szaraków. Opisałem też dwa sposoby pozyskiwania osobników do wpuszczania w łowiska – z natury oraz z hodowli zagrodowej. Tym razem zajmę się najpopularniejszą metodą, czyli hodowlą klatkową.

Łoś – zwierzę łowne czy narzędzie propagandy? | 40
Piotr Wawrzyniak

W mediach często słyszymy o łosiu, co potwierdza, że to nośny temat. Jego umiejętne wykorzystanie pozwala zaistnieć dzięki niepokojeniu społeczeństwa rzekomo tragicznym losem gatunku. Od tego już tylko krok, by pozyskać zwolenników. Aktywiści ekologiczni deklarują walkę, pieniądze zaczynają płynąć wartkim strumieniem, naukowcy do tej pory niezwiązani z tym zagadnieniem w dramatyczny sposób podkreślają jego ważkość, aplikują o granty lub zgłaszają pełną gotowość do uczestnictwa w zespołach i pokierowania tą sprawą. A wszystko dla łosia.

Zagadki historycznej ciąg dalszy | 46
Witold Daniłowicz

Badając związki ustawy łowieckiej Rzeszy z 1934 r. (Reichsjagdgesetz – RJG) z polskim Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 3 grudnia 1927 r. o Prawie łowieckiem (dalej Rozporządzenie), miałem okazję zapoznać się bliżej ze wspomnianym niemieckim aktem prawnym. W trakcie analizy tej bardzo nowatorskiej (jak na tamte czasy) regulacji zauważyłem wiele podobieństw między nią a powojennym polskim ustawodawstwem łowieckim. Postanowiłem więc ustalić, czy nie można tu mówić o przejęciu pewnych rozwiązań, a przynajmniej o inspiracji.

Dokarmianie zwierzyny – złożony problem | 50
Roman Dziedzic

Dokarmianie dziko żyjących zwierząt zaczęto stosować ponad 100 lat temu, a jego cel stanowiło zmniejszenie śmiertelności zimowej. Obecna sytuacja diametralnie się jednak różni od tej sprzed kilku dekad, ponieważ zaszły głębokie zmiany. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się głosy postulujące ograniczenie lub wręcz zaniechanie dokarmiania zimowego ze względu na stymulowany wzrost liczebności zwierzyny, której i tak jest już dużo.

Jak oddychają zwierzęta | 55
Paweł Janiszewski

Lato to czas wakacyjnych wypraw na łono natury, gdy w końcu możemy wypocząć i złapać oddech. A jak przebiega proces oddychania u zwierząt? Jest on bardzo złożony, pełen cykl oddechowy obejmuje bowiem kilka etapów: mechanikę oddechu (czyli ruch klatki piersiowej), wymianę dwutlenku węgla i tlenu w pęcherzykach płucnych, transport tych gazów we krwi oraz oddychanie na poziomie komórki.

Znakowane gęgawy nad jeziorem Gopło | 58
Maciej Maciejewski

Gęgawa (Anser anser) ma najszybsze tempo wzrostu liczebności spośród krajowych gatunków ptaków. Przez część myśliwych jest uważana za niemalże niewyczerpalne źródło mięsa, przez rolników – niejednokrotnie za niszczącego uprawy szkodnika, przez innych zaś – za atrakcyjny obiekt do obserwacji. Od wielu lat budzi też zainteresowanie ornitologów, którzy by zgłębić jej tajemnice, stosują różne metody badań. Jedna z nich polega na zdobywaniu danych dzięki oznakowaniu osobników obrożami z PCV.

Jak zwierzęta postrzegają poruszające się pojazdy? | 62
Katarzyna Tajchman

Zderzenia zwierząt z pojazdami stanowią poważny problem w świecie zdominowanym przez ludzi, ale mało wiadomo o tym, co się wtedy dzieje z punktu widzenia zwierzęcia. Uniknięcie kolizji wymaga udanego wykrycia zagrożenia i jego właściwej oceny oraz wyminięcia pojazdu, a błędy mogą wystąpić na dowolnym z tych etapów.

Kia Sorento I – duże i wygodne auto w łowisku | 65
Sebastian Kołacz

Kia Sorento zastąpiła model Sportage w wersji Grand, który stanowił namiastkę większego SUV-a, jednak auto powstało od podstaw i zdecydowano się na zagwarantowanie odrobiny luksusu oraz znaczne poprawienie jakości. Dzięki przystępnej cenie używanych egzemplarzy i konstrukcji opartej na ramie staje się ciekawą propozycją dla myśliwego. Czy jest ona konkurencyjna wobec renomowanych rywali?

Sos boloński z sarniny | 70
Wojciech Charewicz

Sos boloński to sos mięsny o głębokim smaku i zapachu, które uzyskuje się dzięki smażeniu składników, a potem długim ich duszeniu na minimalnym ogniu.

Polowanie na słowa | 72

Pierwsze kroki Jan Puścian

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 76

Helia dla nocnych marków
I komar nie siada!
Trening strzelecki w domu z mobilnym symulatorem SimWay

Przekazanie broni osobie nieuprawnionej | 80
Bartosz Bacia

Wielu posiadaczy broni się zastanawia, czy wręczenie znajomemu lub członkowi rodziny broni do potrzymania nie wypełnia znamion przestępstwa z art. 263 § 3 Kodeksu karnego, tj. nie oznacza przekazania broni osobie nieuprawnionej.

Pies myśliwski – ambasador łowiectwa | 81
Marcin Kunikowski

Kynologia to doskonała platforma do podejmowania dialogu z niepolującą częścią społeczeństwa. Zainteresowanie psami łączy nas ze sporą grupą osób, które niejednokrotnie nie mają pojęcia o prawdziwym łowiectwie.

Mieszaniec | 84
Cezary Marchwicki

Wielokrotnie zdarzało mi się pracować z psami nierodowodowymi. Od dawna wyznaję zasadę, że pies myśliwski to stan umysłu, a ciało stanowi tylko narzędzie. I choć sam jestem zwolennikiem planowej, udokumentowanej hodowli w czystości rasy, to nigdy nie dyskryminowałem czworonogów nierasowych, dopóki udowadniały, że uczciwie wykonują stawiane im zadania.

Czego oczekiwać od przewodnika posokowca? | 86
Łukasz Dzierżanowski

„Jaki tam z niego przewodnik, pies go ciągnie na otoku” – chciałoby się powiedzieć na pierwszy rzut oka. Ale to tylko pozory. Doświadczenie człowieka i jego decyzje w trakcie poszukiwania postrzałka często mają decydujący wpływ na ostateczny rezultat pracy. Co jednak przesądza o klasie przewodnika? Czego możemy od niego oczekiwać i, co jeszcze ważniejsze, czego oczekuje od niego posokowiec?

Opieka nad starszym psem | 90
Agnieszka Górecka

Pewnego dnia każdy pies wchodzi w schyłkowy okres. Ten czas jest zmienny osobniczo i związany z różnicami w długości życia poszczególnych ras. Starość to jednak nie wyrok i nie powinno się jej łączyć z chorobą.

Vortex z dalmierzem – nie tylko na rogacze… | 92

Wybór lornetek ze zintegrowanym dalmierzem laserowym w ostatnich latach stopniowo się powiększa. W zeszłym roku wzbogaciła go propozycja amerykańskiej marki Vortex, która zdążyła się już zadomowić na polskim rynku myśliwskim. Nowy model Fury LRF jest oferowany w wersji 10x42 z dachowym ułożeniem pryzmatów.

Znaczenie dobrego trafienia | 94
Łukasz Dzierżanowski

W poprzednich numerach BŁ (4/2018 i 6/2018) pisałem, że energia nie odgrywa tak dużej roli, jak się powszechnie uważa, a znacznie ważniejsze od niej są budowa pocisku i jego prędkość. Na koniec tego skromnego tryptyku poświęconego łowieckim aspektom balistyki zewnętrznej zostawiłem rzecz najistotniejszą: dobre trafienie.