Spis treści numeru 6/2018

Badania z zakresu łowiectwa w Polsce nie istnieją | 6
Izabela Kamińska

Z prof. Leszkiem Drozdem rozmawiamy o tym, w jakim kierunku zmierza współczesna nauka. Badacz dzieli się swoimi refleksjami na temat obecnej kondycji łowiectwa oraz opowiada o naukowo-myśliwskich wyprawach do Mongolii.

Wieści z pól i kniei | 13

Porywacze leśnych dzieci Alicja Gasek
Pozdrowienia dla dawnych kompanów Zdzisław Wojdan
O ptakach drapieżnych i sokolnictwie na SGGW
Coroczne sprzątanie lasu z uczniami Sławomir Dudziak
Czasopismo warte zobaczenia Paweł Janiszewski
Red Dot Award dla Delty Optical
Trofea z zachodniopomorskiej kniei Norbert Mazurkiewicz
Dwa dni Kaszubskich Łowów na Lisa Krzysztof Kossowski

Zdaniem myśliwego | 20

Czy Jan Sztolcman zostanie uhonorowany? Zbigniew Masłowski
Problem z ASF-em potęguje biurokracja – odpowiedź Jackowi Leonkiewiczowi Jan Zdziemborski
O reformie polskiego łowiectwa inaczej Jan Staszczuk

Nowa procedura szacowania szkód łowieckich | 26
Miłosz Kościelniak-Marszał

Tak jak ostrzegano, nowelizacja ustawy Prawo łowieckie zupełnie zaskoczyła samorządowców, na których nałożono nowe obowiązki w zakresie szacowania szkód łowieckich. Jeszcze większe poruszenie te same zmiany wywołały wśród sołtysów – ci pełnią swoje funkcje społecznie, a z dnia na dzień dowiedzieli się, że choć nie zostali przeszkoleni, to od 1 kwietnia mają odpowiadać za szacowanie. Ponieważ nowela budzi liczne wątpliwości, spróbujmy przyjrzeć się bliżej procedurze szacowania szkód łowieckich po nowemu.

Rozmyślania o zającu | 30
Ryszard Adamus

W życiu fotografa przyrody czasem się okazuje, że lepszy ciekawy zając niż słaby kozioł. Szkoda, że szaraki spotyka się w naszych łowiskach coraz rzadziej. Myśliwi próbują temu zaradzić przez reintrodukcję, a wypuszczane osobniki pochodzą głównie z hodowli.

Najciekawsze parostki sezonu 2017/2018 (II) | 33

Perukarze nieczęsto trafiają do dziesiątki najciekawszych parostków rogaczy w konkursie organizowanym przez redakcję BŁ i firmę Swarovski Optik. W minionej edycji znalazło się wśród nich jedno takie niezwyczajne trofeum. Drugie zaś załapałoby się o włos… Historię zdobycia perukarza prezentujemy wraz z trzema innymi opowiadaniami relacjonującymi polowania na najwyżej ocenione myłkusy sezonu 2017/2018. Zarazem zachęcamy do udziału w już ósmej odsłonie konkursu (szczegóły na www.braclowiecka.pl).

W trosce o wizerunek myśliwych | 36
Miłosz Kościelniak-Marszał

Obecnie niezbędne są profesjonalne działania z zakresu public relations, które poprawią fatalny wizerunek myśliwych w społeczeństwie. Choć przegraliśmy bitwę, to wojna o kształt polskiego łowiectwa jeszcze się nie skończyła. Tej walki po stronie związkowej nie mogą jednak dalej prowadzić ci sami ludzie, którzy przyczynili się do porażki.

Zagadka historyczna | 40
Witold Daniłowicz

W rozmowach z kolegami kilka razy zetknąłem się z poglądem, że Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1927 r. o prawie łowieckiem (dalej Rozporządzenie) posłużyło za wzór dla niemieckiej ustawy łowieckiej z 1934 r. Ponieważ ostatnio interesowałem się historią prawa łowieckiego, postanowiłem zbadać związki między tymi aktami prawnymi i ustalić, jaki był wpływ Rozporządzenia na niemiecką ustawę.

Wypunktowana etyka łowiecka | 42
Paweł Janiszewski

O poprawę wizerunku myśliwych w społeczeństwie musimy zadbać sami. Niestety, jest stosunkowo niedużo profesjonalnych opracowań dotyczących tego zagadnienia wydanych w języku polskim. Przedstawiam wybrane fragmenty książki „Úvod do myslivosti – historie, zvyky, tradice” („Wprowadzenie do myślistwa – historia, zwyczaje, tradycje”), która ukazała się w Pradze w 2014 r. pod redakcją Vlastimila Harta. Znajduje się w niej m.in. rozdział omawiający niepisane myśliwskie prawidła.

Alkohol a pozwolenie na broń | 43
Bartosz Bacia

Tabloidy tak chętnie umieszczają w nagłówkach artykułów połączenie „pijany myśliwy”, że w świadomości społecznej ta niesprawiedliwa zbitka słów funkcjonuje niejako na zasadzie domniemania. Pisanie o myśliwych wzorcowo przestrzegających przepisów prawa nikogo przecież nie interesuje. Oddając sprawiedliwość tym ostatnim, nie należy jednak uciekać od trudnego i ważnego tematu, jakim jest problematyka nadużywania alkoholu w kontekście uprawnienia do posiadania broni.

„To chyba trzeba czuć” – artyści o myśliwskim sercu | 46
Joanna Kijowska

Natura jest najstarszym źródłem inspiracji dla człowieka. Od niepamiętnych czasów zachwycają nas dzikie stworzenia oraz zjawiska zachodzące w przyrodzie. Niekiedy budzi się w duszy pragnienie, aby zatrzymać ich widok dla siebie – zamknąć go w ramie obrazu lub w oczku pierścienia. To właśnie w takich chwilach do akcji wkraczają oni. Chwytają pędzle, frezarki, dłuta i – dzięki swoim talentom – pomagają innym dostrzegać piękno natury, które miejska dżungla tak łatwo tłumi.

Czy zagraża nam kanadyjczyk? | 52
Paweł Janiszewski

Ostatnio, ze względu na swoje inne obowiązki, ponownie sięgnąłem do literatury dotyczącej bobra kanadyjskiego. Tym razem interesowały mnie nie tylko zagadnienia związane z jego biologią, lecz także ewentualność występowania tego zwierzęcia w naszym kraju. Skąd takie przypuszczenie? Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu (a więc w niezbyt odległych czasach) nikt się nie spodziewał, że na liście gatunków łownych znajdą się szop pracz i szakal złocisty. Była to wtedy specyficzna egzotyka dla naszych myśliwych, która bardzo szybko stała się zwykłą rzeczywistością i zarazem problemem.

Sarnina z plackami z cukinii i sosem koperkowym | 56
Wojciech Charewicz

To błyskawiczne danie z sarniny jest i smaczne, i ładne. Chętnie jedzą je dzieci, bo wygląda nowocześnie oraz kolorowo. Z kolei najstarsi konsumenci cenią potrawę za smak, zapach, a także kruchość i soczystość mięsa.

Polowanie na słowa | 60

Tartaren z kniei Henryk Cencek
Przygoda z szydlarzem Jan Mielżyński
Kanadyjskie łowy na niedźwiedzia Józef Starski
 

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 66

Nowa lornetka Steinera Observer 8x56
Plecaki Brandit – dwie niedrogie propozycje dla myśliwego
Bielizna zrobiona z kawy
Grill ogrodowy Beefer One Pro
Tajemnice umysłów zwierząt
Smart Control – innowacyjne szafy na broń

Co dalej z kynologią łowiecką? | 70
Marcin Kunikowski

Ostatnie zawirowania wokół Prawa łowieckiego przyniosły wiele zmian uważanych przez myśliwych za niekorzystne. Jedną z takich nowości stanowi poprawka zakazująca układania czworonogów oraz organizacji prób i konkursów pracy psów myśliwskich z udziałem żywej zwierzyny. Spowodowało to zrozumiałe wzburzenie wszystkich osób, którym leży na sercu rozwój kynologii łowieckiej. Ten zapis jest bezwzględnie szkodliwy, niebezpieczny i nielogiczny (szczególnie jeśli się go zestawi z narzuconą przez rząd koniecznością intensyfikacji polowań na dziki w związku z szalejącym ASF-em). Jednak czy może to pogrzebać naszą kynologię łowiecką?

Czego oczekujemy od posokowca? | 73
Łukasz Dzierżanowski

Chyba każdy, kto nosi się z zamiarem nabycia szczeniaka (lub dopiero co to uczynił), zastanawia się, jak go ułożyć. Odpowiedź przychodzi znacznie łatwiej, gdy zada się pytanie pomocnicze: czego właściwie oczekujemy od posokowca i jego przewodnika?

Uwaga! Ostry pies | 76
Cezary Marchwicki

Niniejszy temat w pewnym sensie stanowi rozwinięcie problemu, który opisałem w BŁ nr 4/2018. Ostry charakter naszego czworonoga na co dzień może być źródłem wielu kłopotów. W swojej pamięci przechowuję opisy dramatycznych historii związanych z posiadaniem agresywnego, dominującego psa.

Letnie niebezpieczeństwo – udar cieplny | 78
Agnieszka Górecka

Nadchodzą coraz gorętsze miesiące, czyli czas, kiedy w mediach pojawia się temat udarów cieplnych u psów pozostawionych w nagrzewających się samochodach. Ten problem dotyczy jednak nie tylko takich sytuacji. Również w trakcie treningów oraz transportu czworonoga na miejsce szkolenia może dojść do udaru. Zwierzęta są o wiele bardziej narażone na jego wystąpienie niż ludzie, więc każdy właściciel powinien znać objawy i zasady udzielania pierwszej pomocy.

Rogacz w siatce celowniczej | 82
Paweł Nowicki

W tym roku 11 maja wypadł w piątek. Jedni świętowali jubileusze, inni – Dzień bez Śmiecenia, a my, myśliwi, rozpoczęliśmy sezon na rogacze. Trzy dni wspaniałych polowań bez konieczności brania urlopu. Szczęście mają ci, którzy mieszkają w łowisku, bo pozostali muszą dojechać. Załóżmy, że już jesteśmy na miejscu, wypatrzyliśmy pięknego kozła, wiemy też, gdzie i kiedy żeruje. Wydaje się, że wystarczy zaplanować podchód, po czym oddać celny strzał. Częściej jednak okazuje się to bardziej skomplikowane.

Budowa i prędkość pocisku a jego skuteczność | 86
Łukasz Dzierżanowski

W poprzednim odcinku poświęconym balistyce końcowej (BŁ nr 4/2018) przekonywałem, że to nie moc kalibru ma decydujące znaczenie dla skuteczności strzału. Tym razem chciałbym przedstawić dwa czynniki, które odgrywają istotną rolę. Są to budowa pocisku, a więc jego średnica, struktura i masa, oraz prędkość.

IWA bocznymi uliczkami | 90
Kamil Zamojski

Targi IWA w Norymberdze to nie tylko wielkie premiery spod znaku czołowych producentów broni i optyki. W gąszczu uliczek ze stoiskami trafiają się też nie aż tak spektakularne prezentacje. Co wcale nie znaczy, że mniej ciekawe.

By broń miała mniejszy odrzut | 96
Michał Dudzik

W jednym z poprzednich artykułów [BŁ nr 3/2018 – przyp. red.] wspominałem o odrzucie broni i sposobie jego ograniczania. Artykuł spotkał się z na tyle dużym zainteresowaniem, że postanowiłem rozwinąć ten temat.