Spis treści numeru 5/2018

Łowiectwo łączy pokolenia | 6
Izabela Kamińska

Na przekór temu, co mówią aktywiści i większość polityków, pokazujemy, że łowiectwo to zajęcie dla całych rodzin. Odnosząc się do zarzutów pod adresem rodziców, którzy zabierają swoje pociechy do kniei, z pomocą trzech pokoleń rodziny Kulińskich udowadniamy, że nie prowadzi to do demoralizacji, ale wręcz przeciwnie. Senior rodu Jan, jego syn Piotr oraz wnuk Hubert opowiadają, jak wkraczali w łowiecki świat i jak zapamiętali swoje pierwsze polowania.

Wieści z pól i kniei | 12

Odszedł po 20 latach panowania
Życiorys Piotra Jenocha – nowego łowczego krajowego
Udany podchód Jakub Sobol
Myłkus z okolic Człuchowa Jan Rekowski
O Bursztynowego Lisa Piotr Korczak
Koła „Jeleń” i „Wisła” kontynuują wspólne polowania na lisy

Będziemy walczyć do końca | 17
Bogdan Złotorzyński

O nowelizacji Prawa łowieckiego i zamiarze jej zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego rozmawiamy z posłem Bartoszem Józwiakiem z ugrupowania Kukiz’15, członkiem KŁ nr 20 „Dąbrowa” w Poznaniu (pełna treść wywiadu dostępna na www.braclowiecka.pl).

Zdaniem myśliwego | 18

Szkody łowieckie po nowemu czy po staremu? Miłosz Kościelniak-Marszał
Polowanie z dziećmi jest możliwe Hubert Zdunek

Najciekawsze parostki sezonu 2017/2018 (I) | 22

Minęła siódma edycja konkursu BŁ i firmy Swarovski Optik na najciekawsze parostki. Trzy zwycięskie trofea prezentowaliśmy na stoiskach redakcji podczas targów łowieckich w Poznaniu i Sosnowcu. Pasjonaci polowań na rogacze mogli więc nacieszyć nimi oko. Wraz z zapowiedzią kolejnej edycji konkursu prezentujemy historie zdobycia pierwszych czterech trofeów, które zostały najwyżej ocenione w minionym sezonie. Jednocześnie zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji (szczegóły na www.braclowiecka.pl).

Majowe polowanie na rogacza | 26
Ryszard Adamus

Tego kozła upatrzyłem sobie już w zimie. Wiosną postanowiłem zapolować na niego z aparatem.

Dzieci na polowaniu – co właściwie jest zakazane? | 28
Witold Daniłowicz

Wraz z wejściem w życie Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dalej Prawo łowieckie) zaczął obowiązywać zakaz wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia (art. 42aa pkt 15). Za jego naruszenie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 52 pkt 7). Myśliwi zadają sobie w związku z tym pytanie, czego zabrania ta ustawa. Jest ono zasadne, ponieważ przedmiotowy zakaz został określony bardzo nieprecyzyjnie.

Badania okresowe – czy jest się czego bać? | 32
Bartosz Bacia

Wraz z wejściem w życie z początkiem kwietnia br. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw nałożono na myśliwych obowiązek okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Uzyskanie raz na pięć lat pozytywnego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego stało się zatem warunkiem utrzymania pozwolenia na broń do celów łowieckich.

Problem ze zwierzętami na drodze | 35
Katarzyna Tajchman

Kolizje drogowe z dzikimi zwierzętami to poważny problem o globalnym zasięgu, a liczba osobników ginących pod kołami staje się alarmująca. Niezbędne są rozwiązania, które pozwoliłyby na zbieranie rzetelnych danych i ich wykorzystanie do ograniczania takich zdarzeń.

Łoś po polsku A.D. 2018 | 38
Mirosław Ratkiewicz

Łoś w naszym kraju zawsze uchodził za wysoko cenione zwierzę łowne i jednocześnie podlegał bardzo zróżnicowanym formom zarządzania, których część była korzystna dla gatunku i polskiego łowiectwa, część jednak doprowadziła populację na skraj wyginięcia. Przyjrzenie się tym rozmaitym podejściom pozwoli ustalić, co się sprawdza, a czego powinniśmy unikać, planując przyszłość łosi w Polsce, oraz umożliwić ich trwały powrót na zachód od Odry.

Czechy – mały kraj, wielkie możliwości! | 43
Przemysław Gromada

W ostatnim okresie wśród polskich myśliwych widać bardzo duże zainteresowanie polowaniami u naszych południowych sąsiadów. Nie ma się czemu dziwić, bo na łowców czekają tam ciekawe przygody, mocne trofea i przyjaźni ludzie.

Bernikla kanadyjska – niechciany przybysz z Nowego Świata | 46
Andrzej G. Kruszewicz

Bernikla kanadyjska, będąca obecnie największą gęsią w naszym kraju, z racji swojego obcego rodowodu budzi wiele emocji, zresztą nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie.

Pogodzić ogień z wodą (II) | 50
Adam Depka Prądzinski

Czy istnieje remedium na szkody od jeleniowatych w lesie? Zapewne nie. Są jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym ten problem można znacząco ograniczyć.

Złapany na własny haczyk | 54
Marek Kwiatkowski

Społecznie pracował na rzecz koła łowieckiego. Chronił zwierzynę. Wydawał się na wskroś etyczny – tak zeznawali dwaj świadkowie obrony. Jeden z nich nawet dałby sobie rękę uciąć za to, że oskarżony jest niewinny. Sąd doszedł jednak do odmiennego wniosku.

Zrobili swoje i są niepotrzebni | 58
Dariusz Gizak

W 2015 r. nowo powstałe koło „Nad Dziwną” w Świnoujściu przejęło problematyczny obwód. Duży wysiłek jego członków i zaangażowanie prywatnych środków sprawiły, że zaczęło ono świetnie prosperować. Niestety, jak to często w takich sytuacjach bywa, część osób wywęszyła możliwość czerpania dla siebie korzyści i zaczęła działać wyłącznie we własnym interesie. Były sekretarz koła Norbert Romanowski wraz z piątką kolegów deklaruje, że nie podda się bez walki. Opowiada też, jak krok po kroku doszło do całego zamieszania.

Pulpety z dzika w doskonałym sosie grzybowym | 62
Wojciech Charewicz

Dodatek tartych warzyw do moich pulpetów z dzika powoduje, że są one soczyste i mają delikatną, niemal luźną konsystencję. Podaję je w różnych sosach: serowym, pomidorowym, musztardowym, koperkowym lub czosnkowym. Albo w beszamelu. Jednak najdoskonalszy smak uzyskałem, doduszając te pulpety w sosie borowikowym. Sosie, który bezbłędnie przyrządza moja córka Paulina.

Wszechstronny komplet firmy Seeland | 67
Jakub Piasecki

Już nazwa Key-Point sugeruje, że komplet Seeland to odzież z założenia wszechstronna pod względem przeznaczenia i na każdą pogodę. Postanowiłem sprawdzić, jak udało się pogodzić przystosowanie do dowolnej aury z funkcjonalnością ubrań do różnych myśliwskich celów.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

Betonowe szczudła do ambon
Fjällräven Drev – zestaw na aktywne, wiosenne polowanie
Wadera dzieciom
Nóż myśliwski CRKT Mossback Hunter
 

Psy bez pasji | 72
Marek Targoński

Pasja myśliwska to najważniejsza cecha psów polujących. Przejawia się dużym zainteresowaniem zwierzyną, zamiłowaniem do jej poszukiwania i niewyczerpaną chęcią do pracy. Takie czworonogi są najlepsze. Jeśli jednak nasz towarzysz łowów nie prezentuje wymienionych zalet, to mamy problem, ponieważ najpierw musimy rozbudzić w nim instynkt łowiecki. 

Kleszcze i choroby odkleszczowe u psów | 74
Piotr Tryjanowski

Kleszcze stają się coraz popularniejszym tematem rozmów wśród myśliwych i właścicieli psów myśliwskich. Takiego niechcianego gościa można przynieść na sobie z wycieczki do lasu czy na łąki i pastwiska, a nawet ze spacerów po przedmieściach. Po wyprawach w teren zwykle szukamy na swoim ciele kleszczy, natomiast znacznie rzadziej przyglądamy się psom. A to podstawa skutecznej diagnostyki oraz ewentualnego późniejszego leczenia.

Ile w psach natury, a ile edukacji i kultury | 80
Jerzy Woźniak

Właściciele czworonogów proszący o pomoc w wyszkoleniu pupila często pytają, jakie cechy pies ma wrodzone, a jakich umiejętności należy go nauczyć. Spróbuję krótko wytłumaczyć różnice w genetyce zachowania zwierząt i ludzi.

Jak trafić w ruchomy cel, czyli „Dzik w przebiegu” | 84
Paweł Nowicki

Umiejętność celnego strzelania do ruchomego celu odgrywa ogromną rolę w trakcie polowania, zwłaszcza na zbiorówkach. Warto więc poświęcić nieco czasu na wizyty na strzelnicy i potrenować myśliwską konkurencję „Dzik w przebiegu”.

Nowości na rynku broni myśliwskiej | 88
Łukasz Dzierżanowski

Tegoroczne targi IWA w Norymberdze – poza nielicznymi wyjątkami – nie przyniosły wielkich premier. Pojawiło się na nich jednak sporo modyfikacji znanych modeli, które z pewnością zainteresują miłośników broni myśliwskiej. Chciałbym przedstawić Państwu kilka z nich, w mojej subiektywnej ocenie najciekawszych.

Optyczne nowinki na targach IWA 2018 (I) | 94
Zdzisław Sarniak

Wyścig, ale już nie tylko optycznych potentatów i nie tylko na jednym poziomie, trwa. Wskazane w zeszłorocznej relacji [BŁ nr 7/2017 – przyp. red.] trendy mają się jak najlepiej, a nawet podlegają radykalizacji, czyli gracze z pierwszej ligi sięgają coraz głębiej do portfeli mniej zamożnych odbiorców, firmy okupujące niższe rejony rynku atakują zaś coraz wyższe strefy. Stąd zbliżony do zeszłorocznego wachlarz prezentowanych nowinek europejskich firm. Oczywiście pojawiły się też nowe produkty, które nie wpisują się w ten schemat, np. lunety Blasera czy luneta do polowań pędzonych Swarovski Optik.