Spis treści numeru 3/2018

Łowiectwo i sport mają wiele wspólnego | 6
Izabela Kamińska

Dziadek i wnuczka mogą stanowić naprawdę zgrany zespół, o czym świadczą nasi bohaterowie. Łączą ich nie tylko więzy krwi, lecz także prawdziwa miłość do sportu. Witold Kopron jest myśliwym z długoletnim doświadczeniem. Choć Malwina nie poszła w jego ślady, to dziadek zaszczepił w niej pasję do strzelania z broni myśliwskiej do rzutków.

Wieści z pól i kniei | 12

Prawo łowieckie wg OPZZRiOR
Szopka ze zrzutów zwyciężyła w Głogowie Jerzy F. Doniec
Klubowe spotkania edukacyjne z młodzieżą Joanna Krawczyk
Otwarcie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Kwiedzinie Jerzy Lengauer
Hubertus w Ujsołach Anatol Faruga
Przyjaciele do przyjaciół od 22 lat Paweł Szustkiewicz
V Gorajski Turniej Łuczniczy za nami Wojciech Wardęga
Piękno naszej przyrody Jakub Moryson

Zdaniem myśliwego | 18

Z dużej chmury mały deszcz? Krzysztof Morow
Hieny, hejty i myśliwi. Nadchodzi czas zmian Grzegorz Maćkowiak

Poszukiwanie padłych zwierząt – dyskusyjny obowiązek? | 24
Miłosz Kościelniak-Marszał

Początek roku przyniósł wydarzenia, które napytały biedy myśliwym. Władze PZŁ gimnastykują się, by utrzymać swoje stanowiska, a szeregowi członkowie Związku mają twardy orzech do zgryzienia przez nakładane na nich obowiązki w wyniku szerzącego się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Czy jednak za odmowę poszukiwania padłych dzików czekają ich jakieś konsekwencje?

Manifestacja myśliwych | 26
Michał Łukasiewicz

Na początku lutego pod gmachem Ministerstwa Środowiska w ramach oddolnej inicjatywy myśliwi protestowali pod hasłem dezubekizacji struktur związkowych i utrzymania samorządności PZŁ. Organizatorom udało się porozmawiać z Henrykiem Kowalczykiem i wypracować porozumienie. Jednak w sejmie nie doszło do drugiego czytania projektu nowelizacji Prawa łowieckiego.

Co dalej z PZŁ? | 28
Witold Daniłowicz

Ministerstwo Środowiska przedstawiło rekomendacje do projektu zmian ustawy Prawo łowieckie, zgłoszonego przez ministra Szyszkę i procedowanego w sejmowej podkomisji nadzwyczajnej. Na szczególną uwagę zasługują poprawki, które dotyczą Polskiego Związku Łowieckiego, mają one bowiem istotne znaczenie dla ustroju polskiego łowiectwa.

Kłóćcie się dalej… | 30
Dariusz Gizak

W kilku krajowych kołach łowieckich w 2017 r. toczyły się konflikty, zmierzające najczęściej w kierunku rozpadu tych kół albo oczyszczenia ich szeregów z niechcianych członków. Oczywiście w pewnym momencie swoją rolę do odegrania miały zarządy okręgowe i ZG PZŁ. Zgodnie z zapisami statutowymi te organa powinny stanowić bufor, który pomoże usunąć nieprawidłowości i zażegnać spór. Parę najbardziej spektakularnych przykładów pokazuje, jak zazwyczaj wyglądała ta pomoc.

Gęgawa – jedyna lęgowa gęś łowna w Polsce | 34
Andrzej G. Kruszewicz

Wbrew potocznej opinii gęgawa to niezwykle charakterystyczny ptak, a jej dobre poznanie pozwoli łatwiej odróżniać pozostałe krajowe gęsi, w tym łowne od chronionych. Wyczerpujące informacje o tym i o innych wybranych gatunkach będzie można przeczytać w książce „Ornitologia nie tylko dla myśliwych”, która wkrótce ukaże się nakładem OW Oikos. Poniższy tekst stanowi jej fragment.

Pogodzić ogień z wodą (I) | 38
Adam Depka Prądzinski

Odpowiednie prowadzenie, a także zagospodarowanie drzewostanów metodami gospodarki leśnej może pogodzić niekiedy sprzeczne ze sobą oczekiwania leśników oraz myśliwych i złagodzić wpływ zwierzyny na las.

Zapomniane piramidki | 42
Ryszard Adamus

Kiedy pierwszy raz oglądałem piramidki w książkach o tematyce łowieckiej, nie bardzo wiedziałem, co one tak naprawdę przedstawiają. Dopiero gdy samodzielnie zacząłem analizować te zagadnienia, również „wymyśliłem” piramidki, bo one doskonale ilustrują, co może się dziać w populacji. Sądzę, że wielu myśliwych też ich nie rozumie, a bez tego trudno racjonalnie gospodarować zwierzyną.

Cechy i funkcje krwi u zwierząt | 45
Paweł Janiszewski

W jednym z jesiennych numerów BŁ (11/2017) zostały opisane mechanizmy termoregulacyjne, które pozwalają na utrzymanie stałej temperatury ciała. Jak wspomniano, istotne zadanie w tym procesie ma do wykonania krew. A jakie jeszcze inne właściwości cechują tę płynną tkankę?

Buty – tak pospolite, a tak zaawansowane | 48
Joanna Kijowska

Towarzyszą nam przez całe życie. Każdego dnia dzielnie znoszą ciężar naszego ciała. My zaś często wymieniamy je na większe, wygodniejsze, ładniejsze. Szukamy takich, które sprawdzą się podczas spaceru w upalne popołudnie czy na karnawałowym balu lub pomogą przebrnąć przez śnieżne zaspy. Buty nie są dziś wyłącznie przedmiotem niezbędnym do życia jak pokarm. Stały się obiektem modowych dyskusji, sposobem na wyrażanie siebie, a także profesjonalnym elementem wyposażenia każdego odpowiedzialnego turysty bądź myśliwego.

Przestańcie bać się „krwi”! | 52
Paulina Piądłowska

Po raz kolejny usłyszawszy oburzony głos myśliwego, który utrzymywał, że wolno mówić tylko „farba”, a nigdy „krew”, uznałam, że sprawa wymaga ogólnego komentarza.

Polowanie na słowa | 54

Moje irracjonalne przeżycia myśliwskie Ryszard Sachaj

Odtłuszczone żeberka zapiekane w pikantnym sosie | 56
Wojciech Charewicz

Tym razem polecam doskonałe w smaku żeberka zapiekane w ostrym sosie. Do tej potrawy używam żeberek daniela, jelenia, sarny albo łosia. Wspaniałe są też wołowe, końskie, jagnięce lub muflona. A nawet bobra. Danie łatwo przygotować i zawsze się udaje.

Pożegnanie zmarłego myśliwego | 60
Paweł Janiszewski

W życiu myśliwskim zdarzają się także smutne chwile. Niestety, bywa, że musimy się na zawsze pożegnać ze zmarłym towarzyszem łowów. Uroczystość pogrzebową można przeprowadzić zgodnie z niepisanym ceremoniałem, dzięki czemu zyska ona wyjątkowy charakter.

Niechciani lokatorzy w naszym organizmie | 62
Janusz Darewicz

Pasożyty towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Są to organizmy, które do swojego rozwoju i odżywiania wykorzystują inny organizm. U ludzi spotykamy pasożyty zwierzęce żyjące wewnątrz ciała, takie jak włośnie lub glisty, oraz zewnętrzne, np. kleszcze czy wszy. Warto wiedzieć, jak uniknąć zarażenia powodowanymi przez nie chorobami.

Siedem mitów o pracy z posokowcem | 66
Łukasz Dzierżanowski

Mimo dużego zainteresowania ciągle brakuje źródeł fachowej wiedzy o tym, jak należy układać posokowca i z nim pracować. Lukę nieraz uzupełniają mity powtarzane w myśliwskim środowisku. Część z nich zawiera może ziarenko prawdy, z reguły jednak nie mają one zbyt wiele wspólnego ze sztuką prowadzenia psa tej rasy.

Psia telepatia | 70
Jerzy Woźniak

W grudniowej BŁ opisałem wykorzystanie techniki funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w badaniu relacji psów z człowiekiem. Równie interesujące są zasygnalizowane tam zagadnienia związane z odbieraniem rozmaitych niewerbalnych sygnałów przewodnika, a także telepatią.

Zabijaka | 74
Cezary Marchwicki

Niejednokrotnie byłem świadkiem (a niekiedy uczestnikiem) sporu między myśliwymi, jaki typ psychiczny psa najlepiej się nadaje do norowania. Celowo nie używam określenia „jaka rasa”, bo za chwilę wyjaśnię, że w kontekście prezentowanych tu rozważań nie ma to aż takiego znaczenia…

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 79

Miernik prędkości pocisku Caldwell Ballistic Precision
Nowa CL Companion – kompakt jeszcze doskonalszy optycznie
„Wilków” ciąg dalszy – zapowiedź wydawnicza Tadeusz Mirczewski, Franciszek Kaźmierczyk
„Dzik” z Agro-Maszu na pasach zaporowych

Najszybsza droga do broni krótkiej i bocznego zapłonu | 82
Bartosz Bacia

Na naszym rynku pojawia się coraz więcej broni krótkiej oraz bocznego zapłonu w przystępnych cenach. Niestety, w obecnym stanie prawnym nie można jej kupić na podstawie wyłącznie pozwolenia na broń do celów łowieckich. W związku z tym często spotykam się z pytaniem, o jakie pozwolenie warto się ubiegać, aby jak najszybciej cieszyć się taką konstrukcją strzelecką.

Z wizytą w Meopcie | 85
Paweł Lisiak

Po mojej wyprawie do Austrii i testowaniu produktów Meopty w warunkach polowania na kozice postanowiłem zobaczyć, jak jest wytwarzany ten sprzęt. Dzięki uprzejmości właściciela firmy Paula Rausnitza i dużemu wsparciu Oliviera Camardy zajmującego się marketingiem miałem możliwość odwiedzić tego liczącego się producenta przyrządów optycznych.

Odyńce z Bjałki | 88
Łukasz Dzierżanowski

Chyba nic nie rozpala myśliwskiej wyobraźni tak jak obraz ogromnego odyńca. Nie każdy jednak ma szansę spełnić marzenie o medalowym trofeum, orężne osobniki należą bowiem do rzadkości. Łowisko Bjałka w Bułgarii jest pod tym względem wyjątkiem – tam niemal zawsze u szczytu obfitego pokotu znajdzie się dorodny dzik o potężnych szablach i grubych fajkach.

M18 – budżetowy Mauser | 92
Marcin Ogórek

Nowy M18 to sztucer prosty, solidny, niezawodny, celny i niedrogi, a więc już z tego względu na pewno wart uwagi. Dopatrzyłem się w nim też kilku drobiazgów, które wpływają na jego funkcjonalność i wyróżniają go na tle innych modeli z tej półki cenowej.

Urządzenia wylotowe | 94
Michał Dudzik

Rośnie liczba naszych sztucerów z gwintem na lufie. W zasadzie każda jednostka broni sprzedana w Skandynawii ma wykonany fabrycznie gwint, a te, które są go pozbawione, bardzo często trafiają do wytwórców z powrotem. Wynika to stąd, że myśliwi coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju urządzenia wylotowe.