Spis treści numeru 12/2017

Ostatni rusznikarz cieszyński | 6
Izabela Kamińska

Broń myśliwska od wieków była doskonałym obiektem do eksperymentowania, motorem tworzenia nowych konstrukcji oraz oryginalnych dekoracji. Właśnie z myślą o łowcach powstała niekonwencjonalna strzelba – cieszynka, służąca do polowań na pióro. O słynnym przed wiekami rusznikarstwie cieszyńskim rozmawiamy z Jerzym Wałgą, który kontynuuje dawne dzieło. Zaczniemy jednak od nakreślenia historii cieszynek i tradycji polowania na ptactwo siedzące.

Wieści z pól i kniei | 14

V jubileusz odsłonięcia pomnika Diany wschowskiej Anna Jańczak
Nowe trofea w szkolnej Sali im. Sikorskiego
Utworzenie sanktuarium św. Huberta – prośba o wsparcie Zenon Dejnowski
50 lat Muzeum Henryka Sienkiewicza Sławomir Dudziak
Bobry w grodzie Kraka Kacper Paturej, Paweł Mąsior
Nadwiślański odyniec Paweł Szustkiewicz
Rykowisko pełne wrażeń Alojzy Mamok
Spotkanie trzeciego stopnia Norbert Mazurkiewicz
Szkody łowieckie – kolejny rok szacujemy po staremu
O zarządzaniu populacjami „szkodników”
Krakowskie imprezy kynologiczne 2017 Ewa Dobrzyńska-Lankosz

Zdaniem myśliwego | 24

Celebryta Jacek Odrowąż
Odetnijmy się od mundurowych korzeni! Eustachy Łowiecki
 

Nie przesadzajmy z samokrytyką | 28
Dariusz Zakościelny

W ostatnich czasach myśliwi nie cieszą się dobrą opinią w społeczeństwie. Znaleźliśmy się na celowniku zarówno pseudoekologów, jak i mediów. Można jednak odnieść wrażenie, że próby ratowania sytuacji często skutkują wypaczaniem obrazu prawdziwego łowcy i odżegnywaniem się od tradycji, które stanowią element naszej tożsamości.

Trofeistyka narodowa | 30
Adam Depka Prądzinski

Jedną z miar rezultatów gospodarki łowieckiej są medalowe trofea. Zgodnie z polskim prawodawstwem wyceniamy je wg formuł Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny (CIC). Jak się okazuje – wbrew regułom stawianym przez tę organizację. Ale to niejedyna bolączka naszej trofeistyki.

Co dalej z ASF-em? | 34
Ryszard Adamus

Dawno nie działo się tyle wokół łowiectwa. A tu jeszcze przytrafił się afrykański pomór świń. Bardzo mnie interesowało, jak przebiega w czasie rozwój tej choroby wśród dzików. I jaka będzie przyszłość tego gatunku. Okazało się, że nikt nie przewidział, co się stanie, gdy wirus dotrze do Polski.

Zależności między drapieżnikami a ofiarami | 38

Czy silna presja łowiecka na drapieżniki wywierana przez człowieka pomaga ich ofiarom? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Stanowi zresztą przedmiot burzliwej dyskusji między związkami łowieckimi a organizacjami ekologicznymi na całym świecie.

Motywacja do poszukiwania postrzałków | 40
Łukasz Dzierżanowski

Poszukiwanie postrzałków to obowiązek podyktowany prawem, etyką i ekonomią. Jest przykazaniem powszechnym i dotyczy wszystkich myśliwych – nie tylko tych zrzeszonych w PZŁ – właściwie wszędzie, gdzie się poluje z bronią palną. Jednak różne podejście, środki i zaangażowanie przynoszą odmienne rezultaty. Jak wypadamy na tle innych?

Najciekawsze poroże byka jelenia sezonu 2016/2017 | 44

Król królów Andżelika Matejko
Szablasty Hubert Kaliński
Organista Zbigniew Jęch

Słoweńskie kozice – sprostałem wyzwaniu | 48
Norbert Mazurkiewicz

Gdy w ubiegłym roku wysyłałem swoje opowiadanie (można je znaleźć w BŁ nr 10/2016) na konkurs literacki „Polowanie, o jakim marzę…” organizowany przez BŁ oraz Biuro Polowań Argali, nie przypuszczałem, ile pozytywnych emocji będzie się z tym wiązało. Okazało się bowiem, że wygrałem główną nagrodę, czyli wyjazd na łowy na kozice w słoweńskich Alpach.

Wirtualne polowanie, czyli myśliwi w sieci | 52
Joanna Kijowska

Opanował niemal każdą dziedzinę naszego życia. Co dnia posługują się nim ponad 3 mld mieszkańców Ziemi. Jedni, korzystając z niego, robią zakupy, inni uczą się lub pracują. Są też tacy, którzy za jego pośrednictwem pragną uświadamiać społeczeństwu, na czym polega łowiectwo. Internet przypomina imperatora, który zawładnął światem, nie prowadząc wojny. Ale to od nas zależy, czy będzie nam służył czy też stanie się despotą.

Polowanie na słowa | 58

Jeszcze jeden dzień… Bronisław Szneider
Stryj Andrzej M. Lissowski
Stary przyjaciel rudzielec Hubert Ogar

Doskonały karp wigilijny w zasmażce | 64
Wojciech Charewicz

Karp smażony na ciemnym oleju rzepakowym jest doskonały w smaku, zapachu oraz wyglądzie. A jeśli go jeszcze przełożyć podsmażoną cebulą i zalać gorącym sosem przypominającym zasmażkę, to z czystym sumieniem można takie danie podawać na królewski stół.

Przegląd auta przed zimą (cz. II) | 68
Sebastian Kołacz

W poprzednim numerze przypomniałem kilka czynności kontrolnych i obsługowych, które powinno się wykonać przed zimą. Teraz kolejna garść informacji o sprawach tak oczywistych, że często o nich zapominamy, ale zlekceważone potrafią przysporzyć nam problemów w sezonie zimowym.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 70

Noktowizory cyfrowe NiteSite
Ciepła bluza z kapturem od Graffa
Pasek do lornetki Vario
Oryginalny prezent – spersonalizowane matrioszki
Böker do najcięższych zadań
Innowacyjna odzież marki Onca
Komplet Muflon Light od Deerhuntera
Celownik termowizyjny Legar R Smart

Jak to jest być psem | 78
Jerzy Woźniak

Naukowcom po raz pierwszy udało się zobaczyć pracujący mózg spokojnego psa, czyli rozpoznać jego sposób myślenia w relacji z człowiekiem, emocje i reakcje na różne zapachy.

Pierwsza pomoc psu | 82
Agnieszka Górecka

Wypadek może się wydarzyć dowolnego dnia, zarówno na polowaniu, jak i na codziennym spacerze lub podczas pobytu w domu. Co roku wiele psów ulega m.in. wypadkom komunikacyjnym, zatruciom albo pogryzieniom. Każdy właściciel powinien znać podstawy udzielania zwierzęciu pierwszej pomocy, czasem niezbędnej do przeżycia.

W pułapce wzorców | 84
Cezary Marchwicki

Wiele potencjalnie niezłych psów myśliwskich zakończyło swoją karierę, zanim na dobre ją rozpoczęło – tylko dlatego, że nie dano im szansy. Tymczasem inne czworonogi mimo starań właścicieli i długiego szkolenia nigdy nie staną się sprawnymi pomocnikami w łowisku.

Urodzony, żeby polować | 86
Dariusz Skowronek

Goose dogs are born, not made. To amerykańskie powiedzenie mówiące o tym, że psem do polowania na gęsi się nie zostaje – trzeba się nim urodzić, najlepiej pasuje do rasy Chesapeake Bay Retriever (CBR).

Premiera lunet Blasera | 90
Miłosz Kościelniak-Marszał

We wrześniu br., a więc blisko dwa miesiące przed oficjalną premierą, przedstawiciele BŁ wraz z niewielką grupą dziennikarzy renomowanych mediów łowieckich z całego świata zostali zaproszeni przez firmę Blaser, aby zapoznać się z najnowszym produktem tej marki – serią lunet celowniczych Infinity.

Lornetki Steiner Wildlife XP 10x44 i Nighthunter 8x56 | 94
Łukasz Dzierżanowski

W tym roku firma Steiner świętuje jubileusz 70-lecia istnienia. To dobra okazja, by przypomnieć jej historię oraz podzielić się wrażeniami z użytkowania dwóch lornetek tego producenta – Wildlife XP i Nighthunter.