Spis treści numeru 11/2017

Artemida była silną kobietą | 6
Izabela Kamińska

Dzięki naszej bohaterce przeniesiemy się w świat łowów mistycznych. Monika Starowicz, która podejrzewa, że w poprzednim życiu była szeptuchą i na pewno wiele razy polowała w swoich wcieleniach, dzieli się swoją koncepcją egzystencji oraz umierania opartą na wierze w możliwości kontaktu duszy ludzkiej i zwierzęcej ze światem nadnaturalnym. Znana graficzka podpowiada, skąd wynika współczesny kryzys idei łowieckich i co zrobić, aby go zażegnać.

Wieści z pól i kniei | 12

Sześć kół na „Złotym rogaczu” w Czarnym Lesie Paweł Szustkiewicz
Apel kolekcjonera po raz trzeci Zbigniew Korzeniowski
Uczniowie z Wrocławia z wizytą w Nadleśnictwie Opole Marian Orliński
Z Andreasem Gautschim w Puszczy Rominckiej Grzegorz Jaworski
O dzikiej przyrodzie na kongresie biologów IUGB Katarzyna Tajchman
I Wystawa Klubu Wyżła Brytyjskiego – Grębiszew 2017 Paweł Zaręba
Najstarsze koło w okręgu gorzowskim świętuje 70 lat
Imponujący odyniec Jacek Dragun
Pięciu Wspaniałych na podium w Pile
XIX Rykowisko Karpackie w Zagórzu Andrzej Radzik
Wielotykowiec z Wielkopolski Cezary Wijata

Zdaniem myśliwego | 22

Co na to „fachowcy”? Ryszard Adamus
Czego Hubercik się nie nauczy, tego Hubert nie będzie umiał Jakub Jurowicz
Czy myśliwi w Polsce odrabiają pańszczyznę? Tabaczi
Jak hodować psy myśliwskie? Marcin Kunikowski

Żubr a sprawa polska | 30
Wojciech Sobociński

Kwestia odstrzału żubrów coraz częściej pojawia się w polskich mediach. Dostaje się zwłaszcza myśliwym, którzy przecież mają szczególne zasługi w odtwarzaniu populacji tego gatunku. Ów problem dotyczy jednak nie tylko naszego kraju.

Po huraganie | 32
Adam Depka Prądzinski

Ocena przyrodniczych skutków huraganowego wiatru, który w nocy z 11 na 12 sierpnia br. przeszedł nad Polską, skupiła się wokół drzewostanów zniszczonych na niespotykaną dotąd skalę. A co się stało ze zwierzyną?

Ludzie przeciwko myśliwemu | 36
Dariusz Zakościelny

Myśliwi nie cieszą się w naszym społeczeństwie najlepszą opinią, przez co borykają się z rozmaitymi trudnościami. Niestety, przyczyniają się do tego organizacje, których członkowie nie mają podstawowej wiedzy o łowiectwie, a ich główny cel stanowi wyciąganie pieniędzy od naiwnych darczyńców.

Czym jest współczesne łowiectwo? | 38
Henryk Okarma

Wydawać by się mogło, że nie warto się głowić nad tytułowym pytaniem, gdyż każdy Polak potrafi na nie odpowiedzieć. Nasilające się ostatnio dyskusje dotyczące dziko żyjących zwierząt oraz zamieszczane w prasie wypowiedzi i opinie skłaniają jednak do zastanowienia się nad znaczeniem tych słów: czym jest łowiectwo, czym było oraz jakie może być w przyszłości.

Kiedy nadchodzą zimowe mrozy | 44
Paweł Janiszewski

Okres późnej jesieni i zimy jest dla wielu zwierząt bardzo trudnym czasem, nie tylko z powodu braku pokarmu wysokiej jakości, lecz także ze względu na zwiększone wydatki energetyczne związane z ogrzaniem ciała i utrzymaniem stałej jego temperatury.

Marynowany karp | 50
Wojciech Charewicz

Ten marynowany karp zajmuje ważne miejsce na moim stole wigilijnym. Jest smaczny i prosty w przygotowaniu. I nieodmiennie przypomina mi gościnnego myśliwego oraz hodowcę karpi – Zdeńka Glaudera z Moraw Północnych w Czechach (okolice Ostrawy), od którego przywiozłem przepis.

Przegląd auta przed zimą (cz. I) | 52
Sebastian Kołacz

W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy zadbać o nasz samochód, co nieraz skutkuje jakąś awarią. Tymczasem pojazd wykorzystywany w łowisku jest bardziej narażony na zużycie wielu elementów, zwłaszcza podwozia. Również płyny eksploatacyjne szybciej tracą swoje właściwości. Co warto sprawdzić przed nadchodzącą zimą?

Polowanie na grecką kri-kri | 54
Katarzyna Mazur

Na samym krańcu południowej Europy – tam, gdzie stykają się wody Morza Jońskiego i Morza Śródziemnego – na niewielkiej wyspie położonej u stóp Półwyspu Peloponeskiego można zapolować na jeden z najrzadszych i najciekawszych gatunków kozy bezoarowej na świecie.

Tradycja honorowania złomem | 58
Paweł Janiszewski

Zwyczaj honorowania myśliwego gałązką złomu jest powszechnie znany. To bardzo uroczysta chwila kończąca udane łowy. Czy jednak istnieją jakieś szczegółowe wytyczne dotyczące tej ceremonii? Czy przeprowadzamy ją prawidłowo? Może na te pytania odpowie poniższy artykuł, oparty m.in. na moich osobistych doświadczeniach zdobytych podczas licznych pobytów u naszych południowych sąsiadów.

Polowanie na słowa | 64

Bez ogródek Łukasz Jędrych

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

Latarki Sniper idealne do zabrania w teren
Wirtualne łowy w grze „The Hunter: Call of the Wild”
Strój marki Seeland dla aktywnych myśliwych
Nowa odsłona trójnogów Primos
Nowości Mirczumetu z historią w tle Tadeusz Mirczewski
Komplet marki Tagart na zimowe chłody

Negatywne orzeczenie lekarskie a pozwolenie na broń | 74
Bartosz Bacia

Każdemu zdarza się chorować. Niekiedy jednak nie tyle sama choroba, ile pomówienie o zaburzenia psychiczne, nadużywanie alkoholu lub uzależnienie od narkotyków przesłane do organu policji przez osobę skonfliktowaną z myśliwym wystarczy, by zapoczątkować ciąg niekorzystnych zdarzeń dla posiadacza broni.

Batalia o odszkodowanie za psa | 78
Dariusz Gizak

Sprawy związane z likwidacją szkód i realizacją umów ubezpieczeniowych często trafiają do sądów. Nieprzypadkowo powstało wiele firm zajmujących się uzyskiwaniem odszkodowań wyższych niż te, które proponuje ubezpieczyciel. Nieraz bowiem dzieje się tak, że przy zawieraniu umowy ubezpieczenia jesteśmy szanowanym klientem, a kiedy dochodzi do zdarzenia oraz konieczności skorzystania z polisy, stajemy się tylko petentem, i to bardzo źle traktowanym.

Jak być skutecznym na zbiorówce? | 80
Łukasz Dzierżanowski

Polowanie zbiorowe można uznać za udane, gdy pokot jest obfity, a same łowy przebiegły bezpiecznie w koleżeńskiej atmosferze. Jako przewodnik posokowca chciałbym jednak do tego obrazu dorzucić kilka spostrzeżeń, które nasuwają się osobom obsługującym zbiorówki z psem.

Jamnik – niewielki i wybitnie wszechstronny | 84
Jan Borzymowski

Jamniki należą do najpopularniejszych ras w Polsce. Te długowłose i krótkowłose w większości odgrywają rolę psów do towarzystwa, natomiast szorstkowłose częściej są używane do polowań. Czym się charakteryzuje ten nieduży czworonóg?

Szwajcarski scyzoryk | 86
Cezary Marchwicki

Wielu łowców poszukuje psa ponadczasowego i sprawdzonego jak szwajcarski scyzoryk. Wśród licznych ras myśliwskich takimi cechami wyróżnia się jamnik szorstkowłosy.

VI spotkanie strzeleckie Zeissa | 90
Michał Dudzik

Pod koniec czerwca tego roku wraz z Michałem Jaroszyńskim-Wolframem mieliśmy możliwość uczestniczyć w imprezie nazwanej Zeiss Field Shooting Event na strzelnicy w Ulfborg w Danii. To połączenie pokazów oraz zawodów. Z punktu widzenia czytelnika interesujące są zapewne głównie zawody, ale nie sposób opisać tego wydarzenia bez wspominania o pozostałych elementach.

Rößler Titan 6 – niedoceniany repetier | 94
Łukasz Dzierżanowski

Rößler Titan 6 jest ładnym i solidnie wykonanym sztucerem w przystępnej cenie. Mimo to z jakichś powodów nie odniósł dotąd większego sukcesu na polskim rynku i dla wielu myśliwych pozostaje zupełnie nieznany. Warto się przyjrzeć budowie tej austriackiej broni i zobaczyć, jak się sprawdza w łowieckiej praktyce.