Spis treści numeru 10/2017

Jutro będzie futro | 6
Izabela Kamińska

Jesień w pełni, dlatego czas pomyśleć o cieplejszej garderobie. Najnowsze trendy jesień–zima 2017/2018 wskazują, że w tym sezonie będzie królować futro. Szczególnie modne staną się futra zwierząt łownych. Na pytania dotyczące tej dziedziny i zgrzytów obyczajowych pomoże nam odpowiedzieć Henryk Jędryka z firmy Parys Furs szyjącej i sprzedającej futra. Zaczniemy jednak od faktów z przeszłości i ich porównania ze współczesnymi realiami.

Tańsze zakupy z „Bracią Łowiecką”! | 12

Szanowni Czytelnicy,
jesień to czas wzmożonej aktywności myśliwskiej, a wyjazdy na polowania – niestety – wymagają ciągłego uzupełniania braków w wyposażeniu. Często wiąże się to z niemałymi wydatkami, dlatego chcemy przyjść Wam z pomocą. Co miesiąc będziemy publikować kupony rabatowe uprawniające do zniżek przy zakupach wybranych produktów w określonych sklepach bądź przez internet albo na usługi związane z łowiectwem. Kupony są ważne w danym miesiącu lub do wyczerpania zapasów konkretnego produktu. Zapraszamy do korzystania z rabatów! | Redakcja

Wieści z pól i kniei | 13

Spadną ceny dzika i sarny
Wrześniowy czternastak Zbigniew Chudzik
Leśno-łowiecki kościół w Lubiewie k. Drezdenka Paweł Szustkiewicz
Przeciszowska młodzież pomaga myśliwym Małgorzata Matyja
Wojski z Muzą poszli do Boru Błażej Chmielewski
Do czterech razy sztuka Przemysław Jędraszczyk
Obelisk ku pamięci myśliwych w Barwicach Norbert Mazurkiewicz
Moja własna wielka piątka Jacek Dragun
Z wizytą w Kirowie po 15 latach Wojciech Misiukiewicz
I Międzynarodowe Warsztaty Kynologiczne Pomorze 2017 Grzegorz Jaworski, Roman Wasilewski i Piotr Beszterda

Zdaniem myśliwego | 26

Myśliwskie imprezy kynologiczne Ewa Dobrzyńska-Lankosz
Biuro polowań – zbędne ogniowo? Szymon Pilarecki
Dziki szybko się uczą i zmieniają obyczaje Romuald Soszyński
Koniec pewnej epoki Jakub Piasecki

Konkurs na największego dzika sezonu 2017/2018 | 33

Strzelenie wyjątkowo dużego dzika jest marzeniem każdego myśliwego. Wiele historii z kniei mówi właśnie o polowaniach na czarnego zwierza. Razem z firmą Łowca chcielibyśmy nagrodzić osobę, która pozyska największego dzika w sezonie 2017/18.

Reakcje saren na stres | 34
Paweł Janiszewski

Jesień to czas, kiedy z różnych przyczyn ludzie – grzybiarze, myśliwi, niedzielni spacerowicze z psami i inni – chętnie odwiedzają leśne ostępy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że są gośćmi w czyimś miejscu bytowania, i nie zawsze odpowiednio się zachowują. W jaki sposób reagują na to poszczególne gatunki dzikich zwierząt? Spośród naszej zwierzyny grubej sarna wydaje się mieć najdelikatniejszą psychikę. Jak wpływa na nią stres związany z niespodziewaną obecnością człowieka?

Szukając danieli | 38
Ryszard Adamus

Październik to czas bekowiska. Jednak nie każdy ma w swojej okolicy daniele. Dzięki uprzejmości Krzyśka Boćka udało mi się poznać te klimaty w OHZ-ecie Żmigród.

Zanim upolujesz łosia | 40
Adam Depka Prądzinski

Szansa wznowienia polowań na łosie powraca po 16 latach obowiązywania sławetnego moratorium. Wielu myśliwych, którzy zyskają możliwość dokonania odstrzału tego gatunku, nie miało z tym do czynienia przed 2001 r. Brakuje wiedzy i doświadczeń w tym zakresie. O czym należy pamiętać?

Złe wieści z północy | 42

Od blisko 50 lat w Stanach Zjednoczonych grasuje choroba CWD. Jej ofiarą padają jeleniowate. W Europie była ona dotychczas nieznana. W zeszłym roku wykryto jednak pierwsze jej przypadki w Norwegii.

Młodzi myśliwi | 44
Joanna Kijowska

Są szybcy, ale precyzyjni. Pełni zapału, a jednak cierpliwi. Mają swoje historie i marzenia, ponad wszystko kochają to, co robią. Młode pokolenie myśliwych właśnie przejmuje pałeczkę. W ich rękach spoczywa teraz przyszłość polskiego łowiectwa. Na jakim fundamencie zamierzają ją budować?

Przygotowanie do prywatyzacji obwodów? | 48
Dariusz Gizak

Przejmowanie kół łowieckich oraz dzierżawionych przez nie obwodów i wykorzystywanie ich do własnych celów staje się coraz powszechniejszą praktyką władz PZŁ lub sympatyzujących z nimi myśliwych. Warto zwrócić uwagę na ten problem, bo może on dotyczyć w zasadzie każdego koła.

Karp kontra kaczka, czyli myśliwy na stawie | 51
Adam Depka Prądzinski

O co chodzi protestującym rybakom śródlądowym i dlaczego ich problem jest również problemem myśliwych?

Greeningiem w szkody łowieckie | 54
Łukasz Pertek

Zazielenienie (ang. greening) to praktyki rolnicze korzystne dla klimatu i środowiska naturalnego. Warto rozmawiać z rolnikami o prowadzeniu tych działań w taki sposób, by jednocześnie zmniejszać problem szkód w obwodach łowieckich.

Jeep Renegade Trailhawk – amerykańsko-włoski mariaż | 58
Sebastian Kołacz

Jeep Renegade to najmniejszy przedstawiciel rodziny Jeepa. Zrodził się z amerykańsko--włoskiej współpracy w ramach Fiat Chrysler Automobiles. Założenia technologiczne i image samochodu rodem z USA zostały połączone z włoskimi silnikami. Ten model powstaje we Włoszech w fabryce SATA w Melfi. Jego odpowiednikiem wykorzystującym większość elementów podwozia i silniki jest Fiat 500X. W ubiegłym roku dzięki uprzejmości Voyager Club Poznań miałem przyjemność testować najmocniejszy model w wersji Trailhawk, którym pokonałem ponad 600 km.

Doskonałe pielmieni z bobrowym mięsem | 62
Wojciech Charewicz

Te malutkie pierożki są pachnące, smaczne i nadzwyczaj eleganckie. W Rosji jada się je w prymitywnych domkach myśliwskich rozsianych w syberyjskiej tajdze, zwanych zimnikami. Albo w bogatych rezydencjach, kiedy gospodarze chcą specjalnie uhonorować gości.

Polowanie na słowa | 66

Pierwsze spotkanie z dzikiem Henryk Zdzisław Figura
Pokora Władysław Małż

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 70

Kurtka w stylu vintage Pinewooda
Na nadchodzące chłody komplet marki Hillman
Kamizelka ostrzegawcza z kapturem
Powerbank – przydatny atrybut nowoczesnego łowcy Jakub Piasecki

Dochodzenie postrzałków zwierzyny grubej | 78
Miłosz Kościelniak-Marszał

Zgodnie z polskimi przepisami myśliwi mają obowiązek poszukiwania ranionej zwierzyny. Okazuje się jednak, że regulacje w tym zakresie są nie do końca jasne i mogą budzić wiele wątpliwości natury prawnej.

Ciekawostki ze świata myśliwskich akcesoriów (II) | 82
Kamil Zamojski

Nowatorskie spojrzenie na ekspozycję trofeów, sejf ryglowany płytą drzwiową oraz system detekcji ludzi i psów na polowaniu – czyli ciąg dalszy interesujących „małych” nowości z targów IWA.

Alfabet balistyczny Leiki | 84
Łukasz Dzierżanowski

ABC, BDC, HD-B, HDR, LRF, CRF – pod trzyliterowymi kodami stosowanymi przez Leicę kryje się cały system balistyczny, w skład którego wchodzą dalmierze, lornetki, lunety i oprogramowanie. Co oferuje myśliwym i jak z niego korzystać?

Noktowizja i termowizja w służbie myśliwym | 88
Michał Dudzik

Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się kwestia urządzeń nokto- i termowizyjnych. W niektórych rejonach Polski dopuszczono bowiem używanie tego typu sprzętu do nocnego polowania na dziki. Warto przybliżyć ten temat oraz wskazać dobre i złe strony takich rozwiązań.

Odrzut i huk – uboczne skutki strzału | 92
Łukasz Dzierżanowski

Strzelanie jest przyjemne, bo daje satysfakcję z trafienia, ale i uciążliwe ze względu
na przykre zjawiska, które mu towarzyszą. Gdyby jeszcze prawdziwe życie wyglądało jak w amerykańskich filmach: broń wcale nie kopie, a huk rozlega się cichszy niż obowiązkowy odgłos rykoszetującej kuli. Tymczasem skutków ubocznych strzału wyeliminować się nie da, jednak można je ograniczyć.