Spis treści numeru 9/2017

Łowiectwo jest wielowymiarowe | 6
Izabela Kamińska

Tym razem spostrzeżeniami łowieckimi dzieli się z nami Roman Kostyra. Lekarz medycyny specjalista chirurg opowiada o tym, jak myślistwo może wpływać na ciało i umysł. Wyjaśnia też, dlaczego jest przeciwnikiem polowań licencjonowanych.

Wieści z pól i kniei | 13

Znikające obwody łowieckie Miłosz Kościelniak-Marszał
Zmiany w rozporządzeniach Miłosz Kościelniak-Marszał
Prezent dla fundacji Smolenia Cezary Marchwicki
Zjazd Polskiego Klubu Safari Krzysztof Morow
Uczniowie z wizytą na strzelnicy Paweł Kowalski
Ślub po myśliwsku Mirosława Gromacka
Boże Ciało z myśliwymi Przemysław Fiuk

Zdaniem myśliwego | 22

Jak cię widzą, tak cię piszą… Filip Sioch
Człowiek zje, zwierzyna – nie Czesław Popławski
Rezygnacja z polowań sposobem na ochronę zwierzyny drobnej?

Ile kosztują szkody łowieckie? | 30
Rafał Będkowski

Wielu praktyków szacujących szkody zastanawia się, jaki jest poziom finansowy szkód łowieckich w Polsce w rozliczeniu rocznym. Nie wiadomo również, jak na ten problem wpłyną zmiany w przepisach.

Jesienny głos byków | 32
Paweł Janiszewski

Początek jesieni to czas, kiedy w łowiskach rozbrzmiewają odgłosy godowe samców jeleni i danieli. Większość miłośników przyrody odwiedzających knieje na pewno je słyszała. Jednak warto sobie uzmysłowić, co niesie za sobą ten samczy zew i jak on powstaje.

Łanie na rykowisku | 36
Ryszard Adamus

Najmocniejszy byk dyktuje warunki. Skupia wokół siebie wybraną chmarę łań i niepodzielnie rządzi w swoim rewirze. Czy aby na pewno?

Łowiectwo w zrównoważonym rozwoju | 40
Witold Daniłowicz

Koncepcja zrównoważonego łowiectwa, która powstała u progu XXI w., wskazuje miejsce i rolę łowiectwa wynikającą z połączenia aspektów środowiskowych (w tym ochronnych), gospodarczych, społecznych i kulturowych. Wymaga, aby myślistwo było praktykowane i zarządzane w sposób maksymalizujący korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa.

Polowanie szwedzkie – niełatwe łowy na łosia | 44
Paweł Nowicki

Polowanie szwedzkie inaczej nazywane jest metodą szwedzką, polowaniem typu szwedzkiego lub polowaniem z ambon. Ta metoda ma tyle wspólnego ze Szwecją co placek po węgiersku z Węgrami czy ryba po greckuz Grecją. Za najbardziej charakterystyczne polowanie tego rodzaju uznaje się łowy na łosie.

Wątróbka dzika jak frytki | 50
Wojciech Charewicz

W tym przypadku tajemnica doskonałego smaku wątróbki tkwi w marynowaniu jej przed smażeniem w pokrojonej w piórka cebuli przez kilkanaście godzin. Dziwna rzecz, ale wątróbka w kontakcie z cebulą nabiera przyjemnego, owocowo-kwiatowego zapachu. I jeszcze jedno – po usmażeniu zachowuje wyjątkową delikatność struktury, soczystość oraz ładny, różowawy kolor.

Polowanie na słowa | 52

Rozszumiały się wierzby Romuald Soszyński
Testosteron Mirosław Jarek

IV edycja „Zakochanych w lesie” | 56

Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu literackiego „Zakochani w lesie”. Na zachętę wiersze ubiegłorocznych finalistów. | Red.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 58

Album „Bóbr – pracowity mąciwoda”
Kolimator do broni śrutowej Aimpoint Micro S-1
Titan 3 i 6 w nowych osadach GRS
Komplet myśliwski firmy LMA
Obroża tropowa Hektor marki 2Wolfs Tomasz Hubert Marcinkowski
Kalosze Hubert

Sprawa KŁ „Ryś”, czyli dramat w czterech aktach | 62
Dariusz Zakościelny

Historia ostatniego okresu działalności KŁ nr 12 „Ryś” jest pełna zaskakujących zwrotów akcji. Może stanowić przestrogę zarówno dla szeregowych myśliwych, jak i dla osób pełniących rozmaite funkcje w związkowych strukturach oraz tworzących przepisy.

Pożegnanie psa | 70
Jan Borzymowski

W sytuacjach, w których uczestniczą psy, dochodzą do głosu wielkie emocje. Zarówno w bezpośrednim kontakcie z kanapowym piecuchem, jak i podczas kynologicznych wyczynów sportowych czy na łonie natury, w atmosferze łowieckiej przygody. Jednak prędzej czy później każdy pies opuszcza ten świat, i ukochany kundelek, i wypielęgnowany champion wystawowy, także nieodłączny towarzysz myśliwego. Kiedy żegnamy się na zawsze z czworonożnym przyjacielem, trauma rozstania jest ogromna.

Hodowla wsobna jako instrument selekcji? | 74

Przeważająca większość ras psów myśliwskich powstała w wyniku mniej lub bardziej intensywnej selekcji w ramach hodowli wsobnej. Dziś niemal wszystkie związki hodowców szerokim łukiem omijają ten typ chowu. Czy słusznie?

Posokowiec hanowerski – tropowiec doskonały? | 76
Łukasz Dzierżanowski

Zdaniem wielu istnieje tylko jeden prawdziwy posokowiec: hanowerski – najszlachetniejszy, najdokładniejszy w pracy, o najlepszym nosie itd. Wydawać by się mogło, że odpowiedź na tytułowe pytanie jest oczywista. Jak to jednak w życiu bywa, po bliższym przyjrzeniu się rzeczywistość jawi się nieco inaczej.

Prowadzenie psa na polowaniu na kaczki | 80
Cezary Marchwicki

Sezon na kaczki trwa już dwa tygodnie… Takie łowy według regulaminu polowań mogą się odbywać tylko pod warunkiem udziału psa aportującego (co najmniej jednego na trzech myśliwych). To przykre, że trzeba było specjalnego zapisu, by na niektórych kolegach wymusić coś, co dla innych od zawsze stanowiło nakaz wewnętrzny.

Ciekawostki ze świata myśliwskich akcesoriów | 84
Kamil Zamojski

Targi IWA w Norymberdze to oprócz prezentacji oferty producentów wielkiego formatu także przegląd trendów i nowości w dziedzinie pomniejszych gadżetów dla myśliwych. Poniżej zamieszczamy syntetyczny wybór spośród wielu ciekawych propozycji.

Przegląd myśliwskich półautomatów kulowych | 88

W drugiej części przeglądu broni samopowtarzalnej, która jest dostępna na polskim rynku, tuż przed nadchodzącym sezonem polowań zbiorowych prezentujemy modele kulowe.

Dentler Basis – innowacyjne podejście do montażu lunety | 94
Łukasz Dzierżanowski

Na nic się nie zdadzą najlepsza luneta, starannie dobrana amunicja ani nawet lufa Kruppa, jeśli nie sprawdzi się montaż. Oczekujemy od niego niezawodności – pewności połączenia między bronią a optyką oraz 100-procentowej powtarzalności, gdy zechcemy je rozdzielić i złożyć ponownie. Firma Dentler opracowała nowe rozwiązanie, które nie tylko spełnia powyższe wymagania, lecz także oferuje możliwości, jakich wcześniej nie było.