Spis treści numeru 7/2017

Polowania według polskich monachijczyków | 6
Izabela Kamińska

Łowiectwo od stuleci stanowiło ważną inspirację dla europejskich artystów. Aleksandra Krypczyk-De Barra mówi o dużej popularności motywów myśliwskich w malarstwie polskim oraz o ich wielowątkowym charakterze. Historyk sztuki i muzealniczka, a jednocześnie przeciwniczka polowań odpowiada, dlaczego zdecydowała się na badanie twórczości polskich monachijczyków, słynących ze scen myśliwskich.

Wieści z pól i kniei | 12

Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie już otwarte!
40. Krajowe Field Trialsy w Niepołomicach z Klubem Wyżła Brytyjskiego Paweł Zaręba
Brytyjski spór o liczbę psów na polowaniu Rafał Igielski
„Lis” czyści las Sławomir Dudziak
„O przyszłość dbamy, więc przyrodzie pomagamy”
O siatce ogrodzeniowej i zrzutach jeleni Piotr Sroka
Myśliwi niepełnosprawnym

Zdaniem myśliwego | 18

Rola myśliwego w procesie edukacji dzieci i młodzieży Paweł Rzymyszkiewicz
Galimatias z dokarmianiem chlebem Leszek Mierzejewski
Rozterki młodych myśliwych Eustachy Łowiecki
List ws. Sztolcmana do ministra środowiska prof. Jana Szyszki Zbigniew Masłowski

Zroślak | 26
Ryszard Adamus

Zawsze to atrakcja, gdy spotka się kozła o nietypowym porożu. A jak jeszcze parostki mają przyzwoitą masę, to satysfakcja jest podwójna. Ja już trzeci rok widuję ciekawego rogacza ze zrośniętymi tykami.

Czy ołów nadal jest problemem? | 28
Łukasz Binkowski

Sześć lat temu, w BŁ nr 8/2011, ukazał się mój artykuł pt. „Skażenie ptaków wodnych ołowiem w Polsce”, dotyczący szkodliwości ołowiu pochodzącego z amunicji. Naukowcy ciągle analizują ten problem i diagnozują kolejne tereny objęte skażeniem w naszym kraju oraz na świecie. Czy poglądy naukowe na tę sprawę uległy zmianie? Czy nadal dąży się do wyeliminowania ołowiu z amunicji śrutowej? Warto się temu przyjrzeć przed zbliżającym się sezonem polowań na gęsi, kaczki i łyski.

Dyskusja o jeleniu trwa… | 34
Adam Depka Prądzinski

Leśnicy niezmiennie utyskują na nadmierne szkody powodowane przez jeleniowate w drzewostanach i domagają się zwiększonego odstrzału. Słusznie czy nie, faktem jest, że lokalnie przekraczają one akceptowany poziom. Znów stajemy w obliczu redukcji?

Przyszłość wilka przez pryzmat środkowego Pomorza | 39
Grzegorz Jaworski

Od kilkudziesięciu lat spojrzenie na dziką przyrodę jest diametralnie inne niż wcześniej. Uznaje się, że wszystkie gatunki roślin i zwierząt mają prawo istnieć, gdyż wzbogacają różnorodność biologiczną. Dotyczy to również wilków, które w Europie, w tym w Polsce, przeżywały bardzo zmienne koleje losu. Co czeka je w przyszłości?

Polowanie na słowa | 44

Odyniec w gumowych butach Wiesław Hop
Zwabiony Jerzy Kustrzepa

Móżdżek w sosie maślano-czosnkowym | 48
Wojciech Charewicz

Móżdżek i jądra to najrzadziej wykorzystywane kulinarnie części tuszy dzikich zwierząt. W skali kraju rocznie kilkadziesiąt ton białka doskonałej jakości ląduje w śmietniku. A to wielka strata ekonomiczna i kulturowa. Bo móżdżek jelenia, sarny, łosia, daniela czy dzika stanowią prawdziwy rarytas. Dawniej wysoko ceniony w polskiej kuchni.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 52

Kolekcja Härkila PH Range
Szwedzki celownik optyczny EasyHit
Najnowszy montaż Łuszczka Zbigniew Masłowski
Meble i wyposażenie wnętrz w myśliwskim stylu Joachim Günther
Akcesoria strzeleckie od 2Wolfs
Box Ergo – tani, funkcjonalny i ergonomiczny
Uniwersalny wabik Kosmaty Summer Call
Urządzenie DOG GPS X20 – nowość od Dogtrace

Urlopowanie wg Statutu PZŁ | 58
Eugeniusz Oborski

Obowiązujący Statut PZŁ, który uchwalono w 2005 r., powielił obecny w poprzedniej regulacji uznaniowy charakter urlopowania myśliwego, chociaż powinno ono stanowić statutowe prawo członków PZŁ i kół łowieckich. Dlatego konieczna jest nowelizacja przepisów w tym zakresie.

SA potwierdza – orzeczenia GSŁ są nieprawomocne | 60
Miłosz Kościelniak-Marszał

Przed sądem powszechnym zapadł kolejny wyrok korzystny dla myśliwych. Zgodnie z nim orzeczenia Głównego Sądu Łowieckiego (GSŁ) są nieprawomocne, ponieważ zainteresowanemu przysługuje jeszcze prawo odwołania do sądu okręgowego. Ukróci to samowolę sądów łowieckich i pochopne wdrażanie do wykonania kar dyscyplinarnych.

Polowanie za granicą – jak nie dać się oszukać | 66
Szymon Pilarecki

Twój łowiecki instynkt ciągnie cię w świat na dalekie wyprawy myśliwskie? Pamiętaj, że stajesz się celem oszustów żerujących na twoich emocjach. Zaplanuj podróż tak, abyś czy to na Czarnym Lądzie, czy to w ostępach tajgi przeżywał przygodę w pełnej krasie, a nie stres i zdenerwowanie, których mogłeś uniknąć.

Psy, których nie ułożyłem | 70
Marek Targoński

Jeżeli ktoś wyszkolił jednego psa, to często myśli, że jest gotowy, by napisać na ten temat poradnik. Podczas układania drugiego ze zdumieniem zauważa, że poprzednie metody w tym przypadku nie działają. Natomiast kiedy ma ułożyć 20. czworonoga, najpierw się zastanawia, czy w ogóle da radę to zrobić.

Serbskie geny jagdteriera | 72
Adam Depka Prądzinski

„Nie ubieramy naszych działań w jakąś wielką ideę ratowania zwierzyny drobnej. Po prostu lubimy ten rodzaj polowania” – rozmawiamy z Sebastianem Nowakiem, właścicielem hodowli Animus Lustri oraz współwłaścicielem jagdteriera Alfa od Ruce, najlepszego norowca sezonu 2015/2016.

Poszukiwanie postrzałków przy złej aurze | 76
Łukasz Dzierżanowski

Warunki atmosferyczne mają duży wpływ na rezultat poszukiwań. Okazuje się jednak, że to, co nam się wydaje przeszkodą nie do pokonania, dla psa nie zawsze jest problemem (i odwrotnie).

Woda – psi żywioł | 80
Cezary Marchwicki

Miałem kontakt z kilkoma setkami psów i na palcach jednej ręki mógłbym policzyć osobniki, które absolutnie bały się wody i żadna siła nie była w stanie ich zmusić do zamoczenia choćby łapy. Większość naszych czworonożnych pomocników uwielbia pływanie i pracuje w tym środowisku nie gorzej niż na lądzie.

Francuzi na podium mistrzostw Europy w Compak Sportingu | 82
Adam Depka Prądzinski

Od 11 do 14 maja br. na strzelnicy garnizonowej w Bydgoszczy trwały zmagania 500 zawodników reprezentujących 27 krajów, którzy stanęli w szranki podczas 23. Mistrzostw Europy w Compak Sportingu – jednej z dwóch najpopularniejszych konkurencji w strzelectwie parkurowym.

„Oś” – polski „Trap” myśliwski | 84
Paweł Nowicki

„Oś” to konkurencja sześcioboju myśliwskiego odzwierciedlająca polowanie na ptactwo z podchodu. Wielu strzelców nazywa ją „Trap” (ang. pułapka), ponieważ strzelamy ją na polu do „Trapa”.

Optyka myśliwska na targach IWA 2017 | 86
Zdzisław Sarniak

O tym, że na rynku optyki myśliwskiej zaczyna się robić ciasno, zwłaszcza w średnim segmencie, wiadomo nie od dziś, a targi IWA 2017 dowodzą tego bardzo wyraźnie. Otwartą kwestią pozostaje jedynie, czy to zjawisko osiągnęło już kulminację czy też dalej będzie się rozwijać w najlepsze.

Czyszczenie broni | 90
Michał Dudzik

Jedną z częściej spotykanych skaz myśliwych jest brak poszanowania sprzętu, dzięki któremu wykonują polowanie. Z taką samą niefrasobliwością podchodzą do optyki i montażu (widziałem np. obejmy przyspawane lub przyczepione taśmą klejącą) jak do czyszczenia broni. A o sztucer czy broń śrutową należy dbać, gdyż broń nieczyszczona, zaniedbana w skrajnej sytuacji stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

10 najważniejszych przyczyn pudeł na polowaniach | 94
Łukasz Dzierżanowski

Nie pudłuje ten, kto nie poluje – mawiają doświadczeni nemrodzi. Skąd się biorą niecelne strzały i jak ich unikać? Jak sprawić, by niechlubny tytuł króla pudlarzy był jedynie okazjonalnym powodem do żartów, a nie łatką, która na stałe przylgnie do niefortunnego myśliwego?