Spis treści numeru 6/2017

Myśliwi są prawdziwymi adwokatami natury | 6
Izabela Kamińska

Łowiectwo dla bohatera wywiadu jest nie tylko pasją czy formą spędzania wolnego czasu. To, jak sam mówi, znacznie więcej. Hr. Jan Potocki dzieli się swoimi myśliwskimi doświadczeniami, które zdobył w różnych zakątkach świata, a także podpowiada, w jaki sposób poprawić skuteczność swoich strzałów.

Wieści z pól i kniei | 10

Złoto na fali pszenicy Marcin Skulski
Wolf Expedition, czyli przygoda z wilkami w bieszczadzkim lesie Anna Zdyb, Jakub Kuszewski, Wojciech Kędziora
Bliźniacze rogacze Łukasz Tarnowski
Koło z dwiema strzelnicami Anatol Faruga
Zawody strzeleckie policjantów i służb mundurowych na Dolnym Śląsku Marcin Ogórek
O Puchar Dziekana Wydziału Leśnego w Krakowie Kacper Paturej
Daniel z przesuniętymi możdżeniami Arkadiusz Nowak
Puchar Českiej zbrojovki

Zdaniem myśliwego | 18

Wszystkie ręce w górze, czyli nie burzmy jedności Stanisław Piotrowicz
Odpowiedź na felieton „Ambonofobia” Ireneusz Wieczorek
Baranie Łąki! Co robicie?! Eustachy Łowiecki

Krwawa ekologia lepsza niż łowiectwo? | 26
Andrzej G. Kruszewicz

W dyskusjach między myśliwymi i ich przeciwnikami wielokrotnie powraca kwestia, czy dla zwierzęcia jest lepsza śmierć w rzeźni czy podczas łowów. Warto się zastanowić również nad tym, czy rozwiązywanie problemów ekologicznych za pomocą broni palnej, pułapek oraz trutek przez wynajęte w tym celu osoby można uznać za bardziej humanitarne i opłacalne niż polowania.

Beskidzki łowczy | 29
Tadeusz Mirczewski

„Łowiectwo jest moją religią, a las – świątynią”. Ten cytat doskonale pasuje do Juliana Huty – piszącego myśliwego lub, może bardziej, polującego pisarza. Autor wielu książek i publikacji nie tylko na tematy łowieckie, lecz także czysto przyrodnicze, był przeszło ćwierć wieku (do 2014 r.) łowczym w kole „Dzik” w Gorlicach. Rozmawiamy z nim o współczesnym łowiectwie oraz jego myśliwskich doświadczeniach.

Być dumnym z tego, kim się jest | 32
Adam Depka Prądzinski

Zakup ambulansu dla szpitala dziecięcego w Poznaniu, akcja krwiodawstwa myśliwych czy budki dla puszczyków to kilka przedsięwzięć, które pokazały inne oblicze polujących, a wieści o nich rozeszły się w ogólnopolskich mediach. Za wszystkim stoi jedna osoba.

Myśliwego portret własny | 36
Izabela Kamińska

Łowiectwo ma dziś więcej wrogów niż zwolenników – a przynajmniej tak mogłoby się wydawać, gdyż wokoło słychać przeważnie krytyczne głosy. Myśliwy w społeczeństwie jest postrzegany nie jako przyrodnik, który chroni środowisko i dba o zachowanie różnorodności gatunkowej, lecz jako prześladowca zwierzyny, zabijanie traktujący jako sport. W ciągu kilkudziesięciu lat myślistwo z zajęcia prestiżowego, cieszącego się szacunkiem i inspirującego artystów przeistoczyło się w niepopularne, a wręcz wstydliwe.

Polowanie z aparatem | 40
Radosław Dominowski

Wiele kontrowersji w społeczeństwie wywołują fotografie przedstawiające tusze strzelonej zwierzyny. Nieumiejętne pokazanie swojego trofeum w dzisiejszych czasach, nieprzychylnych dla nas, myśliwych, stanowi wyłącznie pożywkę dla coraz prężniej działających organizacji pseudoekologicznych, które skutecznie wytykają błędy zdjęć czy filmów nierozważnie zamieszczanych w sieci.

Zakochani w lesie | 42

Może będę myśliwym jak tata? Estera Dobrzańska
Kocham ten las! Mikołaj Götz

Kozioł rok po roku | 44
Ryszard Adamus

Wbrew obiegowej opinii słaby, selekcyjny kozioł w kolejnym sezonie może się okazać bardzo mocny.

Zachowanie migracyjne roczniaków sarny | 46

Los roczniaków sarny zajmuje zarówno biologów łowieckich, jak i myśliwych. Tych ostatnich oczywiście interesują szczególnie męskie osobniki. Miejsce bytowania silnych rocznych rogaczy często stanowi zagadkę. Zdają się one bowiem nagle znikać z powierzchni Ziemi.

Szyja kozła pieczona z morelami | 48
Wojciech Charewicz

Niewielu myśliwych i kucharzy interesuje się mięsem z szyi kozła czy kozy sarny. Najczęściej szyja jest gotowana z kością, potem trafia zaś do pasztetu. Ewentualnie do gulaszu. A szkoda.

Kraniometria – przestarzała metoda badań? | 50
Katarzyna Tajchman

Zaczynamy dziś stosować coraz lepsze, coraz droższe i coraz bardziej skomplikowane urządzenia oraz metody badawcze. A czasami jeden prosty pomiar może dać odpowiedzi na wiele pytań…

Poszedł zdrowy między chorych | 53
Dariusz Gizak

Wiele kół łowieckich w Polsce, zwłaszcza tych, w których średnia wieku myśliwych jest wysoka, stara się o nowych członków. Zależy im głównie na ludziach młodych (ale nie za bardzo) i, co tu ukrywać, o ustabilizowanej sytuacji materialnej. Często udaje się znaleźć takie osoby – ku zadowoleniu wszystkich należących do danej społeczności. Zdarzają się jednak wyjątki…

Azerbejdżan – polowanie na tura dagestańskiego | 56
Przemysław Gromada

Część myśliwych traktuje każde polowanie w górach jak wisienkę na torcie. Wspaniałe widoki, wysokie wzniesienia, zielone doliny oraz zawsze czyste powietrze pchają rycerzy św. Huberta w różne strony świata, aby zdobywać ze strzelbą kolejne szczyty górskie i myśliwskie. Największą popularnością cieszą się z pewnością kozice w Alpach czy koziorożce w Hiszpanii. Istnieje jednak polowanie, na którym piękna, niczym nienaruszona przyroda łączy się z fantastyczną, nietuzinkową przygodą łowiecką. Zapraszam do Azerbejdżanu na tura dagestańskiego!

Na piżmaki w Miliczu | 60
Łukasz Dzierżanowski

Przez dziesięciolecia dla wielu myśliwych polowania na zwierzynę drobną były najlepszym lekarstwem na wiosenne przesilenie. Towarzyszący im rodzaj luzu pozwalał chłonąć bogactwa obrazów, dźwięków i zapachów, którymi obdarzała łowcę przyroda budząca się po zimowym letargu. W wyniku stale zaostrzanych przepisów większość z tych łowów należy teraz do przeszłości. Pozostało jedynie polowanie na piżmaki. Dla miłośników wspomnianej formy łowów stało się ono dziś prawdziwym rarytasem.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 64

Odzież dziecięca w barwach przyrody
Rodzina preparatów Moskilex – potrójna ochrona
Termowizor Leupold LTO-Tracker Zbigniew Masłowski
Szafa do dojrzewania mięsa Dry Ager DX500

Czy Zarząd Główny uratuje dobre imię Związku? | 68
Miłosz Kościelniak-Marszał

W styczniu br. PZŁ złożył przeciwko Sławomirowi Izdebskiemu, przewodniczącemu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, pozew o ochronę dóbr osobistych ze względu na rozpowszechnianie twierdzeń nieprzychylnych dla zrzeszenia oraz używanie obelżywych określeń w stosunku do jego władz. Co ciekawe, może się okazać, że w toku tej sprawy zostaną ujawnione pewne informacje, które do tej pory trzymano w tajemnicy.

Zakup broni na odległość | 72
Bartosz Bacia

W naszym kraju poszerza się grono przedsiębiorców, którzy oferują sprzedaż broni z dowozem do domu klienta. Zawarcie transakcji na odległość jest wygodne dla kupującego i pozwala zaoszczędzić czas, co jest szczególnie istotne dla osób mieszkających z dala od dużych aglomeracji, o kilka godzin jazdy samochodem od najbliższego sklepu myśliwskiego. Kupno broni w taki sposób nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem prawnym, a ponadto zapewnia myśliwemu uprawnienia, których by nie miał, gdyby nabył ją w sklepie.

Stójka | 78
Marek Targoński

Stójka to wskazywanie przez wyżła miejsca zalegania zwierzyny drobnej, najczęściej ptactwa. Polega ona na zatrzymaniu się kilka metrów przed ukrytym zwierzęciem, którego odwiatr powoduje zastygnięcie psa w bezruchu.

Symfonia zapachów | 80
Jerzy Woźniak

W naszym współczesnym życiu pełnym pośpiechu często nie zdajemy sobie sprawy ze znaczenia zmysłu węchu. Zrozumienie tego problemu nadal jest jednak ważne w łowiectwie i kynologii myśliwskiej.

Retriever jako tropowiec | 84
Cezary Marchwicki

Większości myśliwych retrievery kojarzą się jako bardzo jednostronne aportery do polowania na ptactwo. Wizerunek łagodnego psa rodzinnego w powszechnej świadomości nie pasuje do wymagań stawianych tropowcom – pracy dolnym wiatrem, wytrwałości i ciętości w stosunku do zwierzyny grubej. Tymczasem prawda jest zupełnie inna…

Na ziemi i nad głową | 86
Paweł Nowicki

„Zając” i „Przeloty” to skrajnie inne konkurencje sześcioboju myśliwskiego. Zdecydowałem się opisać je razem, ponieważ na przykładzie różnic najprościej jest wyjaśnić wpływ detali (ustawienia, pozycji, składu) na prawidłowe, celne strzelanie śrutem. Dla strzelców walczących o wysokie wyniki to najłatwiejsze konkurencje, w których strata każdych pięciu punktów boli najbardziej…

Benelli Argo – nie tylko na zbiorówki | 88
Marcin Ogórek

Włoskie wzornictwo przemysłowe jest zaliczane do najlepszych, a jego wpływy można znaleźć również w broni myśliwskiej. Doskonały tego przykład stanowi samopowtarzalny sztucer Benelli Argo – celny, niezawodny, ergonomiczny i… ładny.

Dobór czoka a pokrycie śrutu | 92
Łukasz Dzierżanowski

Skuteczne trafienie z broni gładkolufowej wymaga, aby przynajmniej kilka śrucin sięgnęło celu. Zależnie od jego rozmiaru i odległości, w której się znajduje, konieczne jest właściwe zagęszczenie wiązki śrutu. Najistotniejszy wpływ na ten parametr wywiera czok. Jakie ten element ma znaczenie i czym się kierować przy jego doborze?

Ostatni kęs | 96
Wojciech Bołoz

W BŁ nr 11/2014 ukazał się pierwszy felieton naszej spółki autorskiej pt. „Houston, mamy problem!”. Ten jest ostatni.